Rabat – dovolenka v hlavnom meste Maroka

Afrika
rabat

Rabat je hlavné mesto Maroka, ktoré sa nachádza na pobreží Atlantického oceánu na severe krajiny. Ako jedno zo štyroch cisárskych miest Maroka je Rabat kultúrnym, politickým a hospodárskym centrom krajiny. Prečo je toto mesto také obľubované turistami?

Maroko je neuveriteľnou dovolenkovou destináciou, ktorá ponúka jedinečnú kombináciu starobylej kultúry a nádhernej krajiny. Krajina sa nachádza v severnej Afrike a má bohatú a rozmanitú históriu s vplyvmi Blízkeho východu, Európy a Afriky.

Dovolenka v Maroku

Od rušných trhovísk v Marrákeši až po ohromujúce pohorie Atlas – Maroko má čo ponúknuť každému. Tu sú niektoré z najlepších vecí, ktoré môžu cestovatelia robiť počas dovolenky v Maroku.

 • Preskúmať Marrákeš: Rušné mesto Marrákeš je ideálnym miestom, kde začať objavovať Maroko. Možno sa tu potulovať po kľukatej medine a preskúmať farebné trhy plné drobností, korenín a tradičných suvenírov. Žiadna návšteva Marrákeša nie je úplná bez návštevy ikonického námestia Jemaa el-Fnaa, ktoré sa hemží zabávačmi, hudobníkmi, rozprávačmi a zaklínačmi hadov.
 • Navštíviť Modré mesto: Mesto Chefchaouen, ktoré sa nachádza na úpätí pohoria Rif, je pulzujúcou modrou oázou v severnom Maroku. Vďaka svojim jedinečným modro obieleným budovám je obľúbeným cieľom turistov a skvelým miestom na objavovanie.
 • Objaviť pohorie Atlas: Návšteva Maroka nie je úplná bez preskúmania úžasnej scenérie pohoria Atlas. Možno sa tu vybrať na túru údoliami, preskúmať tradičné berberské dediny a spoznať jedinečnú flóru a faunu tohto regiónu. Nikto by si nemal nechať ujsť príležitosť preletieť sa nad horami teplovzdušným balónom.
 • Relaxovať na pláži: Maroko je domovom nádherných pláží, ktoré sú ideálne na oddych a slnenie. Návštevníkom Maroka sa odporúča vydať sa do pobrežného mesta Essaouira, aby preskúmali dláždené uličky a pokochali sa výhľadom na oceán.
 • Ochutnať miestnu kuchyňu: Marocká kuchyňa je známa svojimi jedinečnými chuťami a koreninami a musí ju vyskúšať každý návštevník krajiny. Medzi obľúbené jedlá patrí kuskus, tajine a pastilla, ktoré sa podávajú s tradičným chlebom. Nikto by si nemal nechať ujsť príležitosť ochutnať niektoré z miestnych pouličných jedál, ako sú kebab, falafely a zaalouk.

Maroko je úžasnou dovolenkovou destináciou, ktorá ponúka pre každého niečo. Či už niekto hľadá rušné mesto, relaxačný pobyt na pláži alebo dobrodružstvo v prírode, v Maroku si nájde ideálnu dovolenku pre seba.

Mnohí návštevníci Maroka si nenechajú ujsť jedinečnú príležitosť previesť sa v púšti na ťavách.
Mnohí návštevníci Maroka si nenechajú ujsť jedinečnú príležitosť previesť sa v púšti na ťavách.

Zaujímavosti o Maroku

Maroko je nádherná severoafrická krajina s bohatou históriou a kultúrou, ktorá je plná fascinujúcich faktov. Od rozmanitej geografie až po pulzujúcu kultúru – je tu čo objavovať. Tu je niekoľko zaujímavostí o Maroku.

 1. Maroko je domovom najstaršej univerzity na svete. Univerzita Al-Karaouine, založená v roku 859 n. l., sa nachádza v meste Fez a považuje sa za jedno z popredných vzdelávacích centier v Maroku.
 2. V krajine sa nachádzajú štyri pamiatky svetového dedičstva – Medina vo Féze, Medina v Marrákeši, starobylé mesto Aghmat a Ksar v Aït-Ben-Haddou.
 3. Maroko je najväčším producentom fosfátov na svete, na ktorého pripadá viac ako 70 % svetovej produkcie fosfátov.
 4. Maroko je domovom viacerých exotických zvierat vrátane levov berberských a makakov magot.
 5. Maroko má jednu z najstarších a najrozmanitejších kuchýň na svete. V jedlách možno nájsť vplyvy zo severnej Afriky, Španielska, Portugalska a Blízkeho východu.
 6. V krajine sa nachádza najväčšia solárna elektráreň na svete, ktorá sa nachádza v púšti neďaleko mesta Ouarzazate.
 7. Krajina je plná pestrých farieb a nádhernej architektúry. Mnohé staré budovy sú pokryté zložitými dlaždicami a často sa vyznačujú žiarivou modrou a zelenou farbou.
 8. Maroko je obľúbenou turistickou destináciou, ktorú každoročne navštívi viac ako 10 miliónov návštevníkov.
 9. Maroko je domovom najväčšieho filmového štúdia na svete poháňaného slnečnou energiou, ktoré bolo postavené v púšti neďaleko mesta Ouarzazate.
 10. Úradným jazykom Maroka je arabčina, ale bežne sa hovorí aj francúzsky a anglicky.

Maroko je fascinujúca krajina a tieto fakty sú len niekoľkými z mnohých zaujímavostí, ktoré sa o tejto krásnej krajine možno dozvedieť. Či už niekoho zaujíma jej história, kultúra alebo kuchyňa, v Maroku si každý nájde niečo pre seba.

Rabat – hlavné mesto Maroka

Rabat je známy svojou bohatou históriou, ktorá siaha až do 11. storočia. Mesto bolo kedysi sídlom mocnej dynastie Almohadov a neskôr bolo v roku 1912 vyhlásené za hlavné mesto Maroka. V meste sa nachádza množstvo historických pamiatok vrátane Kasbah des Oudaias, starej pevnosti z 12. storočia, a Hassanovej veže, minaretu z 12. storočia.

V súčasnosti je Rabat prosperujúcim mestom s viac ako 1,8 milióna obyvateľov. Je to moderné mesto s rušnou ekonomikou, modernou infraštruktúrou a živou kultúrnou scénou. V meste sídli množstvo univerzít a výskumných inštitúcií, vďaka čomu je hlavným centrom vzdelávania v krajine.

Rabat je tiež obľúbenou turistickou destináciou s množstvom atrakcií a aktivít. Staré mesto, Kasbah des Oudaias, je obľúbenou turistickou atrakciou, rovnako ako nádherná mestská pláž. V meste sa počas roka koná aj množstvo festivalov a podujatí vrátane každoročného hudobného festivalu Mawazine.

Rabat je živé mesto s bohatou históriou, modernou infraštruktúrou a prekvitajúcou kultúrnou scénou. Je skvelou destináciou pre turistov aj miestnych obyvateľov a určite poskytne jedinečné a nezabudnuteľné zážitky.

Mesto Rabat predstavuje marockú architektúru v plnej kráse na každom kroku.
Mesto Rabat predstavuje marockú architektúru v plnej kráse na každom kroku.

Rabat – kultúra a história Maroka v hlavnom meste

Mesto Rabat leží pri Atlantickom oceáne a je jedným z najstarších miest v Maroku. Rabat existuje už od 11. storočia a bol významným prístavom pre obchod s Európou. Dnes je Rabat hlavným hospodárskym a kultúrnym centrom Maroka.

Rabat je skvelým miestom na spoznávanie kultúry, histórie, umenia a architektúry Maroka. Od starobylej mediny až po moderné centrum mesta, každý si tu nájde niečo pre seba.

 • V meste sa nachádza množstvo múzeí vrátane Múzea marockého umenia, Národnej galérie moderného umenia a Národného archeologického múzea.
 • Pokiaľ ide o nakupovanie, Rabat je tiež skvelou destináciou. Nachádza sa tu množstvo trhov a obchodov, ktoré možno preskúmať, vrátane Souk el-Attarine, kde sa predáva všetko od korenín a látok až po šperky a suveníry.
 • Milovníkom prírody má Rabat čo ponúknuť. Od malebnej záhrady Jardin Majorelle až po neďaleké pláže, Rabat je ideálnym miestom na únik od všetkého. Rabat má aj niekoľko parkov a záhrad, napríklad Jardin des Oudaya a Parc de la Ligue Arabe.
 • Rabat je tiež skvelou destináciou pre gurmánov. V meste sa nachádza množstvo tradičných marockých reštaurácií, ako aj medzinárodných kuchýň z celého sveta.
 • Rabat je tiež skvelou destináciou pre nočný život. Či už niekto hľadá romantickú večeru alebo noc v meste, Rabat ponúka niečo pre každého. Od barov a klubov až po miesta so živou hudbou – Rabat ponúka množstvo zábavy.

Či už človek hľadá kultúrny zážitok, oddych alebo noc v meste, Rabat je ideálnou dovolenkovou destináciou. Vďaka svojej histórii, kultúre, umeniu a prírode je Rabat ideálnym miestom na strávenie dovolenky.

Marocká kuchyňa – najživšia gastronómia na svete

Marocká kuchyňa, ktorá je pozoruhodným spojením berberských, arabských, španielskych a francúzskych chutí, je jednou z najjedinečnejších a najživších gastronómií na svete. Marocké kulinárske tradície patria k najstarším a najrozmanitejším na svete a krajina je známa svojimi voňavými jedlami, pestrými koreninami a charakteristickou zmesou sladkých a slaných chutí.

 • Marocká kuchyňa je známa svojimi tagínmi, čo sú pomaly varené dusené jedlá z rôznych druhov mäsa, zeleniny a korenín. Medzi bežné ingrediencie v tagine patrí jahňacie, kuracie a hovädzie mäso a zelenina ako zemiaky, mrkva a olivy. Guláš sa zvyčajne dochucuje posypaním rascou, škoricou a iným korením a podáva sa s kuskusom.
 • Maroko je tiež známe svojimi kuskusovými jedlami, ktoré sa pripravujú z dusených semolinových zŕn. Zrná sa zvyčajne podávajú so zeleninou, mäsom a rôznymi koreninami. Obľúbená verzia kuskusu sa nazýva „kuskus ala marrakchia„, ktorý je ochutený šafranom, škoricou a inými koreninami.
 • Ďalšou špecialitou tejto krajiny je marocký chlieb. Pečie sa v tradičnej peci na drevo a zvyčajne sa podáva s rôznymi dipmi a nátierkami vrátane hummusu, baklažánového dipu a harissy.
 • Krajina je tiež známa svojím slaným pečivom, ako sú briouats a bastillas. Ide o lístkové pečivo plnené mäsom, syrom a korením, ktoré sa často podáva ako predjedlo.
 • Marocká kuchyňa ponúka aj množstvo sladkých pochúťok. Datle, figy a mandle sú obľúbenými prísadami mnohých dezertov, ktoré sa často ochucujú medom a korením. Obľúbený dezert baklava, ktorý sa vyrába z vrstiev filo cesta, je základom marockej kuchyne.
 • Žiadne marocké jedlo sa nezaobíde bez šálky sladkého a voňavého mätového čaju. Ten je národným symbolom pohostinnosti a podáva sa v domácnostiach a kaviarňach po celej krajine.

Marocká kuchyňa je jedinečnou a aromatickou zmesou kultúr a návšteva krajiny poskytne príležitosť ochutnať niektoré z jej špeciálnych jedál.

DovolenkaPamiatkyZaujímavosti