Kanárske ostrovy – Gran Canaria, ostrov Tenerife

Európa

Kanárske ostrovy sa nachádzajú v Atlantickom oceáne a administratívne je súostrovie autonómnym spoločenstvom Španielska. Kedy je vhodné naplánovať dovolenku na Kanárskych ostrovoch, aké je na Gran Canaria počasie a čo neprehliadnuť na ostrove Tenerife?

Skupinu tvorí trinásť ostrovov, ale väčšinou sa zmieňuje sedem hlavných: Tenerife, Gran Canaria, Lanzarote, Fuerteventura, La Palma, La Gomera a El Hierro. Každý ostrov má jedinečné prírodné krásy a atrakcie, ktoré na Kanárske ostrovy privádzajú milióny turistov každý rok.


KĽÚČOVÉ INFORMÁCIE ČLÁNKU:

  • Vďaka subtropickému podnebiu s celoročne príjemnými teplotami je navštívenie Kanárskych ostrovov ideálne kedykoľvek.
  • Medzi najznámejšie ostrovy patrí: Tenerife, Gran Canaria, Lanzarote a Fuerteventura.
  • Najbežnejší spôsob dopravy na Kanárske ostrovy je letecky – ceny leteniek sa líšia podľa sezóny a dopytu.
  • Historické centrum Las Palmas (Vegueta) zapísané v UNESCO.
  • Na Kanárskych ostrovoch sa nachádza národný park Teide s najvyšším vrcholom Španielska.

Kanárske ostrovy – Dovolenka

Kanárske ostrovy môžu ponúknuť cestovateľom všetko, čo si môžu priať – od jemných piesočnatých pláží až po nádherné vulkanické útvary.

Jedným z najväčších lákadiel Kanárskych ostrovov je ich ideálne podnebie. Slnko tu svieti väčšinu roka a teploty sú príjemné aj počas zimných mesiacov. Počasie Kanárskym ostrovom dodáva atmosféru oddychu a uvoľnenia, vďaka čomu sú tieto ostrovy ideálnym miestom na získanie nových síl a relax.

Kanárske ostrovy sú však viac než len pláže a príroda. Miesta ako Las Palmas na Gran Canarii alebo Santa Cruz na Tenerife návštevníkov navždy zapoja do miestnej kultúry a histórie.

Cestovatelia majú počas dovolenky na Kanárskych ostrovoch taktiež možnosť ochutnať rozmanitú gastronómiu, ktorá kombinuje tradičné španielske jedlá so špecifikami miestnej kuchyne.

Špecialitami Kanárskych ostrovov sú napríklad „papas arrugadas“ (zemiaky uvarené vo vysoko slanom náleve) a „mojo“ omáčky (omáčka z červenej alebo zelenej papriky na báze cesnaku, koriandra a kajenského korenia).

Kanárske ostrovy – Počasie

Vďaka geografickej polohe nachádzajúcej sa blízko afrického pobrežia majú Kanárske ostrovy subtropické podnebie. Teploty sa pohybujú na relatívne stabilnej úrovni počas celého roka.

Priemerná ročná teplota sa pohybuje od 20 do 25 °C, čo z nich robí ideálne miesto na dovolenku nielen v lete, ale aj v zime. Aj keď sa na ostrovoch vyskytuje sezónna variabilita teplôt, sú zriedkavo extrémne.

Aj keď sú Kanárske ostrovy známe slnečným počasím, výskyt dažďa nie je výnimočný. Väčšina zrážok však pripadá na zimné mesiace, konkrétne od novembra do marca. Väčšinou ide o krátkodobé prehánky alebo mierny dážď, pričom slnečné obdobie sa následne rýchlo vráti. Tieto občasné zrážky prispievajú k bujnej zelenej vegetácii a bohatstvu flóry na ostrovoch.

Veterné podmienky bývajú tiež významným faktorom pri ovplyvňovaní počasia Kanárskych ostrovov. Väčšinou prevládajú vetry z oblasti africkej Sahary, ktoré so sebou prinášajú horúci a suchý vzduch.

Tieto vetry sú známe ako „calima“ a najčastejšie sa vyskytujú v období jari a jesene. Ich prítomnosť môže spôsobiť dočasný vzostup teploty a zhoršenie výhľadu.

Vzhľadom na ideálne počasie a krásne prírodné scenérie sú Kanárske ostrovy celoročne vyhľadávanou destináciou pre turistiku a oddych.

Nádherný východ slnka nad zátokou v meste Puerto de Santiago na Tenerife.

Kanárske ostrovy – Letenka

Každý rok sa tisíce turistov vyberie na Kanárske ostrovy, aby si užili slnečný pobyt na pláži a nezabudnuteľný dovolenkový relax. Letenka na Kanárske ostrovy je pre mnohých jediným spôsobom, ako sa dostať na túto tropickú destináciu.

Ak niekto plánuje dovolenku na týchto fascinujúcich ostrovoch, je nevyhnutné zabezpečiť si letenku. Existuje niekoľko spoločností, ktoré ponúkajú priame letenky na Kanárske ostrovy.

Jednou z možností je využiť služby leteckých spoločností, ktoré lietajú do hlavných letísk na Kanárskych ostrovoch, ako sú letiská na ostrove Tenerife alebo Gran Canarii. Doba letu z niektorých európskych krajín trvá len niekoľko hodín, čo robí tieto ostrovy pre návštevníkov ešte atraktívnejšími.

Ceny leteniek na Kanárske ostrovy sa líšia podľa obdobia roka a dopytu. Je preto dobré sledovať ponuky a akcie, ktoré môžu byť k dispozícii, aby bolo možné získať čo najvýhodnejšiu cenu za letenku. Je tiež dôležité mať na pamäti, že letenky sa väčšinou musia kupovať vopred, najmenej niekoľko týždňov pred plánovaným odletom.

Ostrov Tenerife – Počasie, zaujímavosti

Ostrov Tenerife je najväčší a najpopulárnejší ostrov. Jeho dominantnou črtou je sopka Teide, najvyšší vrchol v celom Španielsku. Teide je chránený národný park UNESCO a ponúka nádherné výhľady na okolitú krajinu. Ostrov Tenerife je tiež známy plážami obľúbenými medzi milovníkmi slnka a mora.

Okrem toho sa tu nájde aj množstvo atrakcií pre milovníkov prírody. Tenerife je známe národnými parkmi a chránenými územiami, kde sa môžu návštevníci prechádzať po spektakulárnych chodníkoch a obdivovať prekrásnu flóru a faunu.

Pre tých, ktorí preferujú odpočinok na pláži, má Tenerife rozsiahle pobrežie s jemným pieskom a krištáľovo čistou vodou. Populárne pláže ako Playa de las Teresitas alebo Playa del Duque sú len niektorými z mnohých plážových destinácií, ktoré si môže človek vychutnať.

Tenerife sa môže pochváliť vynikajúcim subtropickým až tropickým podnebím. Slnko tu svieti takmer celý rok a priemerné teploty sa pohybujú okolo príjemných 20 °C v zime a teplých 27 °C v lete. To robí z ostrova ideálne miesto na dovolenku počas celého roka.

Mesto Puerto de la Cruz na Tenerife, ktorého dominantnou črtou je sopka Teide v pozadí – najvyšší vrchol v celom Španielsku.

Gran Canaria – Počasie, zaujímavosti

Gran Canaria, druhý najväčší ostrov, ponúka rôznorodé atrakcie – od dunových polí cez hory až po úchvatné pobrežné útesy. Mesto Las Palmas je najväčším mestom na ostrove a jeho historické jadro, známe ako Vegueta, je zapísané v zozname svetového dedičstva UNESCO – najväčší počet pamiatok UNESCO má Mjanmarsko.

Ďalšou zaujímavosťou Gran Canarie sú jej nádherné pláže. Miesto sa môže pochváliť približne 60 km plážami, kde si návštevníci môžu užiť relaxáciu a vodné športy. Pláže s jemným bielym pieskom a tyrkysovou vodou prilákajú milovníkov slnka a mora z celého sveta.

Tí, ktorí majú radi prírodu, môžu objaviť množstvo nádherných miest na ostrove. Gran Canaria ponúka viacero národných parkov a rezervácií, ktoré sú domovom pre unikátnu flóru a faunu. Mýtické Maspalomas s jeho obrovskými piesočnými dunami je určite miestom, ktoré si návštevníci nesmú nechať ujsť.

Počasie Gran Canarie je známe miernymi teplotami a dostatkom slnečného svitu. Letné mesiace sú teplé a suché, so slabými zrážkami. Teploty sa pohybujú v priemere od 24 °C do 28 °C. V zime je teplota mierne nižšia, ale stále príjemná, s priemerom okolo 20 °C. Chladné dni sú na Gran Canarii skutočnou zriedkavosťou.

Ostatné najznámejšie ostrovy Kanárskych ostrovov

Lanzarote a Fuerteventura, dva najvýchodnejšie ostrovy, sú známe vulkanickými plážami a krásnou prírodou. Aleje kamienkov a čierne pláže sú charakteristickými znakmi Lanzarote. Fuerteventura sa pýši najkrajšími plážami Kanárskych ostrovov a je obľúbeným miestom pre surfovanie a iné vodné športy.

La Palma, La Gomera a El Hierro sú ostrovy so zachovanou prírodou, kde turisti môžu na odľahlých plážach zažiť pokoj a taktiež sa vybrať na nezabudnuteľné prechádzky v horách.

La Palma je známa aj ako „ostrov juhovýchodného vetra“ a je vyhľadávaným miestom pre astronomické pozorovanie, ktoré je možné vďaka čistej a jasnej nočnej oblohe.

„Playa de las Teresitas“ na Tenerife patrí bezpochyby medzi najpopulárnejšie pláže celých Kanárskych ostrovov.

Lanzarote je známe vulkanickou krajinou, ktorá je vytvorená lávou a sopečnou činnosťou. Na ostrove je možné navštíviť Národný park Timanfaya, kde si môžu návštevníci prehliadnuť ohromné sopečné polia a jazdou po takomto poli v idúcom autobuse sa ponoria do tejto jedinečnej krajiny.

Ďalšou zaujímavosťou na Lanzarote je Jameos del Agua, to je piesočnatý tunel, ktorý je domovom jedného z najvzácnejších druhov krabov na svete.

Fuerteventura je na druhej strane známa rozsiahlymi plážami s bielym pieskom a jasnou tyrkysovou farbou vody. Na severe ostrova sa nachádza Corralejo, známe letovisko s chránenou úzkou púšťou „El Jable“ a nekonečnými dunami piesku.

Na východnom pobreží je známa pláž Sotavento, ktorá je veľmi populárna medzi surfermi a kiteboardistami. Ostrov je tiež domovom mnohých druhov vtákov, čo je obľúbené medzi skúsenými ornitológmi.

Na záver

Kanárske ostrovy ponúkajú rozmanitosť miest na preskúmanie a poznávanie. Každý ostrov má unikátny šarm a lákavosť, čo robí túto destináciu neodolateľnou pre turistov z celého sveta. Pre tých, ktorí túžia po dovolenke plnej prírodných a kultúrnych zážitkov, sú Kanárske ostrovy vynikajúcou voľbou.

Ak sa niekto rozhodne stráviť dovolenku na Kanárskych ostrovoch, mal by zvážiť aj výlety na okolité ostrovy ako sú Madeira, Azory a Kapverdy. Tieto ostrovy ponúkajú ďalšie úžasné prírodné krásy a dobrodružstvá.