Skiathos, Grécko – dovolenka, počasie, zaujímavosti

Európa

Grécko je krajinou bohatou na krásne ostrovy a prírodné scenérie. Jedným z týchto ostrovov je Skiathos, ktorý si jedinečnou kombináciou pláží, prírodných rezervácií a bohatou históriou získal srdcia mnohých návštevníkov. Aké má grécky ostrov Skiathos zaujímavosti a aké sú ceny leteniek na Skiathos?

Ostrov Skiathos sa nachádza v severnom Egejskom mori a patrí do súostrovia „Severné Sporady„. Skiathos je vrcholový turistický cieľ, ktorý ročne privíta tisíce návštevníkov z celého sveta.


KĽÚČOVÉ INFORMÁCIE ČLÁNKU

  • Skiathos ponúka prechádzky úzkymi uličkami, pestrofarebné domčeky a bohatý nočný život.
  • Ostrov je preslávený viac ako 60 plážami s jemným pieskom a priezračnou vodou.
  • Skiathos má medzinárodné letisko s pravidelnými leteckými spojeniami a na ostrove si môžu návštevníci prenajať auto, skúter alebo sa spoliehať na miestnu dopravu.
  • Ceny leteniek na Skiathos sa líšia v závislosti od sezóny, leteckej spoločnosti a dĺžky pobytu.

Grécky ostrov Skiathos – dovolenka

Grécky ostrov Skiathos sa nachádza v Egejskom mori, v tesnej blízkosti pevninského Grécka a je známy dokonale čistými piesočnatými plážami a krásnym tyrkysovým oceánom. Preto nie je prekvapením, že sa tento ostrov stal jedným z najobľúbenejších miest pre letné dovolenky.

Jeho najväčšou devízou sú krásne pláže s jemným bielym pieskom a krištáľovo čistou vodou. Skiathos ponúka návštevníkom širokú škálu možností, ktoré uspokoja nielen tých, ktorí túžia po oddychu na pláži, ale aj tých, ktorí radi objavujú nové kultúry a pamiatky.

Mesto Skiathos, hlavné mesto ostrova, je malebným prístavným mestom, kde návštevníci nájdu krásne charakteristické biele domčeky, úzke uličky a príjemné kaviarne a reštaurácie. Výhľady na prístav a jemná vôňa mora dodávajú tomuto miestu nezabudnuteľnú atmosféru.

Okrem toho, Skiathos ponúka aj rad historických pamiatok a miest, ktoré stojí za to navštíviť. Hrad Kastro, postavený v 14. storočí, predstavuje pamiatku na staroveké Grécko a ponúka nádherné výhľady na celý ostrov. Kláštor Evangelistrias, ktorý je skrytý v horách, je ďalšou kultúrnou atrakciou, ktorá poteší nadšencov histórie a spiritualitu.

Skiathos – pláže

Pláže na ostrove Skiathos (Grécko) sú jednoducho úchvatné. Najznámejšou je pláž Koukounaries, ktorej piesok je považovaný za najjemnejší v celom Egejskom mori. Táto pláž je obklopená hustým borovicovým lesom, čo dodáva miestu príjemný tieň.

Sú tu aj menej preplnené pláže, ako napríklad Lalaria, na ktorú sa dá dopraviť iba loďou (nie je dostupná pešo) a na ktorej je možné obdivovať veľkolepé skalné útvary a azúrovú vodu. Čistota a krása pláží Skiathosu pritiahnu nielen tých, ktorí sa chcú opaľovať, ale aj potápačov, surferov a všetkých, ktorí túžia po ponorení do osviežujúceho mora.

Pláž Banana, či už je zasvätená nudistom alebo nie, je ďalšou perličkou medzi plážami Skiathosu. Je to veľká piesočnatá pláž so sviežou morskou vodou, ktorá je obľúbená najmä medzi mladými ľuďmi. Okrem kúpania si tu návštevníci môžu užívať aj rôzne vodné aktivity, ako je cvičenie na piesku, jazda na padáku alebo vodné lyžovanie.

Ak chce človek skúsiť niečo iné, mal by navštíviť pláž Kastro, ktorá je známa históriou a jedinečnou atmosférou. Nachádza sa na mieste bývalej stredovekej dediny, kde sa zachovali staré ruiny a zachovalé steny. Je to skutočný skrytý klenot, ktorý návštevníkov prenesie späť v čase.

Skiathos – počasie

Počasie na Skiathose je typické pre stredomorský región. Letá sú teplé a suché, s priemernými teplotami okolo 30 °C. Prvá polovica leta je najteplejšou a najslnečnejšou, so zriedkavými dažďami a veľmi nízkou vlhkosťou vzduchu. Tieto podmienky robia zo Skiathosu ideálne miesto na letné opaľovanie a kúpanie.

Jeseň na ostrove je tiež príjemná, priemerné teploty sa pohybujú okolo 20 °C. September a október sú obzvlášť populárne mesiace pre turistov, ktorí si užívajú príjemné počasie a menej preplnené pláže.

Hoci sa v týchto mesiacoch môžu objaviť zriedkavé dažde, zvyčajne nevydržia dlho a neovplyvnia dovolenku na Skiathose.

V zime je počasie o niečo chladnejšie, s priemerom okolo 10 °C. Január a február sú najchladnejšie mesiace – s teplotami klesajúcimi až k 5 °C. V tomto období sa zriedka vyskytujú dažde a ostrov je pokojnejší, vhodný pre tých, ktorí preferujú pokojnú atmosféru a vonkajšie aktivity.

Väčšina návštevníkov prichádza počas letnej sezóny, keď sa dá očakávať najlepšie počasie na Skiathose pre pobyt na pláži a vychutnávanie si vody. Ostrov je dobre vybavený turistickými a vodnými športovými zariadeniami, aby mohli návštevníci využiť príjemné počasie na maximum.

Pred odcestovaním je potrebné skontrolovať predpoveď počasia a tomu prispôsobiť aj zoznam vecí, ktoré si so sebou treba zbaliť na dovolenku.

Pláž Lalaria je dostupná iba loďou a je možné na nej obdivovať veľkolepé skalné útvary a azúrovú vodu.

Letenky na Skiathos – letiská v okolí

Existujú rôzne spôsoby, ako sa dostať na ostrov Skiathos. Najjednoduchší spôsob je samozrejme cestovať letecky. Ostrov má malé letisko, ktorého oficiálny názov je Letisko Skiathos Alexandros Papadiamantis.

Toto letisko sa nachádza blízko hlavného mesta ostrova, ktoré tiež nesie názov Skiathos. Letisko je dobre prepojené so zvyškom Grécka a inými európskymi mestami, pretože sa sem často uskutočňujú pravidelné letecké spojenia.

Hoci je Letisko Skiathos Alexandros Papadiamantis malé, je technicky dobre vybavené a moderné. Ponúka pohodlné priestory pre príchod aj odchod cestujúcich. Existuje dokonca aj niekoľko obchodov a reštaurácií, kde si môžu cestujúci zakúpiť posledné suveníry alebo si dopriať obľúbené grécke jedlo. Oceňuje sa aj príjemná atmosféra, ktorú letisko ponúka.

Keďže je tento ostrov obľúbenou turistickou destináciou, letenky na Skiathos môžu byť často drahé – najmä počas letnej sezóny. Odporúča sa mať dostatok času na hľadanie najlepších ponúk leteniek a porovnávanie cien medzi rôznymi leteckými spoločnosťami.

Možno sa zistí, že najlepšie ponuky sú dostupné v určitých obdobiach roka, a tak si možno naplánovať dovolenku na Skiathose podľa toho. Pri plánovaní dovolenky taktiež netreba zabudnúť na cestovné poistenie.

Grécko, Skiathos – ubytovanie

Skiathos ponúka širokú škálu možností ubytovania pre turistov rôznych preferencií. Majitelia hotelov a apartmánov po celom ostrove sa snažia o spokojnosť návštevníkov a prinášajú im rôzne možnosti zariadení a lokalít na výber. Toto sú najbežnejšie spôsoby ubytovania na Skiathose:

  • hotely
  • apartmány
  • penzióny
  • stany

Bežnou možnosťou ubytovania na Skiathose – ako aj na väčšine iných miest – sú hotely. Skiathos má mnoho hotelov rôznej kategórie, od luxusných päťhviezdičkových hotelov až po skromnejšie ubytovanie.

Väčšina hotelov je situovaná v hlavnom meste ostrova, Skiathose, čo je tiež hlavné prístavisko. Tieto hotely ponúkajú komfortné izby, bazény, reštaurácie a iné vybavenie, čo zaručuje príjemný pobyt pre hostí.

Okrem hotelov majú návštevníci aj ďalšie možnosti ubytovania na Skiathose. Apartmány a penzióny sa stali veľmi populárnymi medzi turistami, pretože ponúkajú väčšiu slobodu a sú často cenovo dostupnejšie ako hotely.

Tieto ubytovacie zariadenia sa nachádzajú v rôznych častiach ostrova, takže návštevníci majú možnosť vybrať si ubytovanie v tichšej časti na oddych alebo v blízkosti rušnejších oblastí pre zábavu.

Pre tých, ktorí preferujú niečo netradičné, je na Skiathose aj táborisko, ktoré je obľúbené medzi mladšími návštevníkmi. Táborisko ponúka jednoduché ubytovanie v stane, zatiaľ čo turisti majú prístup k spoločným sprchám, toaletám a kuchynke. Tento typ ubytovania je ideálny pre tých, ktorí sa chcú bližšie spoznať s prírodou a stráviť viac času na vonku.

Je dôležité poznamenať, že Skiathos je malý ostrov, takže väčšina ubytovania je pomerne blízko pláží, reštaurácií a obchodov. Turisti majú teda prístup ku všetkému, čo potrebujú bez toho, aby museli stráviť veľa času cestovaním.

Skiathos – ceny

Prvá vec, na ktorú by mali návštevníci myslieť, je ubytovanie na Skiathose. Cena za ubytovanie sa samozrejme líši v závislosti od kategórie a sezóny.

V lete, počas turistickej sezóny, sa ceny výrazne zvyšujú a niektoré hotely aj zdvojnásobia bežný príjem. Na druhej strane, v menej rušných mesiacoch je možné nájsť výhodnú ponuku. Ceny za ubytovanie sa pohybujú od približne 30 do 150 eur za noc.

Návštevníci Skiathosu si určite chcú vychutnať aj tradičnú grécku kuchyňu. Ceny jedla v hoteloch, reštauráciách a tavernách sa pohybujú v širokom spektre.

Na plážach a turisticky zameraných miestach môžu byť na Skiathose ceny vyššie ako v menších kaviarňach alebo tradičných gréckych tavernách mimo hlavných turistických oblastí. Priemerne sa dá povedať, že večera v reštaurácii môže stáť okolo 15 až 25 eur na osobu.

Nemožno zabudnúť ani na dopravu. Grécky Skiathos je známy aj tým, že má medzinárodné letisko, takže ak sa niekto rozhodne priletieť, táto voľba bude mať vplyv na celkové náklady. Na ostrove je možné tiež nájsť požičovne áut a skútrov. Ceny prenájmu sa pohybujú okolo 20 až 50 eur za deň.

V neposlednom rade si na Skiathose môžu cestovatelia užiť aj rôzne aktivity a zážitky, ako napríklad vodné športy alebo prehliadku historických pamiatok. Náklady na tieto aktivity sa opäť líšia podľa toho, čo sa rozhodnú podnikať. Prehliadka ostrova loďou sa môže pohybovať od 20 do 40 eur na osobu.

Skiathos – zaujímavosti

Okrem krásnych pláží a priezračnej modrej vody ponúka Skiathos aj množstvo iných zaujímavých miest a atrakcií, ktoré sa oplatí spoznať. Medzi zaujímavosti Skiathosu patrí napríklad:

Vyše 60 pláží

Jednou z najväčších zaujímavostí Skiathosu je jeho prírodná krása. Na tomto ostrove sa nachádza viac ako 60 pláží, ktoré sú známe jemným pieskom a priezračnou vodou.

Najznámejšou plážou je Koukounaries, ktorá je obklopená hustým borovicovým lesom. Táto pláž je tiež domovom chránenej oblasti siete Natura 2000, čo pridáva na jej jedinečnosti.

Mesto Skiathos

Jednou z hlavných atrakcií Skiathosu je jeho hlavné mesto, ktoré nesie rovnaký názov ako ostrov. Mesto Skiathos je malebné a tradičné s úzkymi uličkami a pestrofarebnými domčekmi. Na prechádzke starými uličkami je možné objaviť množstvo tradičných obchodíkov, reštaurácií a kaviarní.

Okrem toho ponúka mesto Skiathos aj bohatý nočný život. Má množstvo barov, reštaurácií a nočných klubov, ktoré lákajú turistov na zábavu a nezabudnuteľné večery.

Jednou z hlavných atrakcií Skiathosu je jeho hlavné mesto, Skiathos, s tradičnými úzkymi uličkami a pestrofarebnými domčekmi.

Múzeum Papadiamantis House

Prišiel niekto na Skiathos za kultúrou? Potom nemá zabudnúť navštíviť miestne múzeum Papadiamantis House, ktoré sa nachádza v neoklasickom dome a je venované gréckemu spisovateľovi Alexandrovi Papadiamantisovi.

Hrad Bourtzi

Na ostrove Skiathos sa nachádza aj viacero historických pamiatok, ktoré sú pre turistov veľmi zaujímavé. Najvýznamnejšou pamiatkou je hrad Bourtzi, ktorý sa nachádza na malom ostrovčeku v prístave.

Tento hrad slúžil ako obranná pevnosť proti pirátom (takáto pevnosť je aj v meste Bruggy v Belgicku) a dnes je otvorený pre verejnosť. Prechádzka po jeho múroch ponúka nádherný výhľad na mesto a more.

Kláštor Evangelistrias

Návštevníci Skiathosu by nemali vynechať ani návštevu kláštora Evangelistrias, ktorý sa nachádza v horskom prostredí. Tento kláštor z 18. storočia je známy historickou hodnotou a unikátnymi freskami. Okrem toho je kláštor známy aj chutnou lokálnou produkciou – medom.

Skiathos je jedným z najkrajších ostrovov Grécka. Jeho nádherné pláže, malebné prístavy a pohodová atmosféra robia z miesta ideálnu destináciu pre dovolenku. Okrem toho, jeho bohatá kultúra, história a gastronómia lákajú návštevníkov z celého sveta. Ďalším nádherným miestom v Grécku je aj ostrov Skopelos.

Ak niekto hľadá ideálnu dovolenku na slnečnom ostrove, kde spojí relaxáciu na pláži s objavovaním histórie a prírodných scenérií, Skiathos je tou správnou voľbou. Tento kúzelný ostrov v Grécku ponúka všetko, čo si človek môže priať pre nezabudnuteľné zážitky.