Karpathos – krásne pláže, dovolenka

Európa

Karpathos je ostrov v juhovýchodnej časti Egejského mora, ktorý patrí do skupiny Dodekanézskych ostrovov. Skladá sa z hlavného ostrova a niekoľkých menších ostrovov a nachádza sa južne od Rodosu a severne od Kréty. Prečo je obľúbenou dovolenkovou destináciou a čo sa tam dá zažiť?

Ostrov má rozlohu 301 km² a žije na ňom približne 6 500 obyvateľov. Hlavným sídlom na ostrove je Pigadia, ktorá je hlavným mestom a hlavným prístavom. Pigadia je na juhovýchode ostrova v oblasti známej ako Kato Mikro Samos. Medzi ďalšie významné osady na ostrove patria Olympos a Arkasa.

Karpathos je skvelou destináciou pre tých, ktorí si chcú užiť pokojnú dovolenku obklopenú prírodnými krásami, plážami a zaujímavými historickými pamiatkami. Vďaka rušnému nočnému životu, priateľským miestnym obyvateľom a chutnému jedlu je ideálnou destináciou pre tých, ktorí hľadajú nezabudnuteľnú grécku dovolenku.

Viac o ostrove – história a kultúra

História ostrova Karpathos siaha až do staroveku. Podľa tradície ho obývali Kariovia a bol známy ako Karpathos, čo znamená „ostrov kôz“. Neskôr ho kolonizovali Mínojci a Doriani, ktorí po sebe zanechali množstvo archeologických dôkazov v podobe kamenných nápisov a megalitických pamiatok.

V stredoveku Karpathos ovládali Byzantská, Benátska a Osmanská ríša. Nakoniec sa v roku 1948 stal súčasťou moderného gréckeho štátu.

Karpathos je domovom rozmanitej kultúry s bohatým tradičným dedičstvom hudby a tanca. Tradičným hudobným nástrojom je lýra alebo husle a medzi tradičné tanečné štýly patria kalymiosis, pilos a kapparos. Má tiež dlhú históriu výroby vlastných vín z miestnych odrôd hrozna Vynomavro a Limnio.

Karpathos je tiež domovom mnohých archeologických nálezísk. Na ostrove sa stále nachádza mnoho starovekých kamenných nápisov a pamiatok, vrátane svätyne z doby železnej v Sarii, archaického Poseidonovho chrámu pri Pigadii a helenistických a rímskych ruín vo Vroulii.

Históriu a kultúru ostrova Karpathos cítiť na každom kroku.
Históriu a kultúru ostrova Karpathos cítiť na každom kroku.

Ostrov Kaprathos – čo navštíviť

Akropola Arkassa je starobylá akropola, ktorá je na východnej strane ostrova. Je obohnaná múrom a ponúka neuveriteľný výhľad na okolitú krajinu. Predpokladá sa, že akropolu postavili v 7. storočí pred n. l. dórskymi osadníkmi. Nachádzajú sa na nej pozostatky helénskeho aj rímskeho obdobia.

Ďalšou pamiatkou, ktorú musí návštevník vidieť, je Kastelli Diafani – pôsobivý opevnený komplex. Postavili ho ako reakciu na pirátske útoky, ku ktorým došlo začiatkom 19. storočia. Komplex je na severnom pobreží ostrova Karpathos. Pozostáva zo 16 veží spojených hradbami.

Návšteva Karpathosu by nebola úplná bez zastávky pri ruinách Vroukoundy. Sú považované za staroveké hlavné mesto ostrova. Ruiny tohto hradu sa nachádzajú na vrchole hory a ponúkajú úchvatný výhľad na Egejské more. Okrem hradu je tu aj malý kostol a pozostatky niekoľkých ďalších stavieb, ktoré pochádzajú z čias antického Grécka.

A napokon kláštor svätého Jána Teológa je jedným z najvýznamnejších pravoslávnych kláštorov v Grécku. Nachádza sa na kopci neďaleko Pigadie. Postavili ho v roku 1642 a stále si zachoval veľkú časť svojej pôvodnej architektúry. Návšteva kláštora ponúka nádherný výhľad na Karpathos a neďaleký kláštor archanjela Michala. Je tiež dôležitým pútnickým a bohoslužobným miestom v tejto oblasti.

V Karpathose je nespočetné množstvo miest, ktoré sa oplatí navštíviť a nasať tak miestnu atmosféru.
V Karpathose je nespočetné množstvo miest, ktoré sa oplatí navštíviť a nasať tak miestnu atmosféru.

Ako si spraviť výlet na Karpathose

Výlet po ostrove Karpathos môže byť úžasným zážitkom pre turistov, ktorí hľadajú exotické dobrodružstvo. Tu je niekoľko tipov, ako si čo najlepšie užiť výlet po ostrove Karpathos.

 1. Prenajať si auto: Prenájom auta je vynikajúci spôsob, ako preskúmať Karpathos. Cestovateľ si jednoducho vytvorí vlastný plán cesty a navštívi miesta vlastným tempom. Na ostrove je k dispozícii mnoho autopožičovní, ktoré poskytujú všetky druhy vozidiel.
 2. Ubytovať sa v miestnych ubytovacích zariadeniach: Pri návšteve Karpathosu má človek možnosť ubytovať sa v miestnych hoteloch alebo si prenajať vilu. Druhá možnosť je ekonomickejšia a autentickejšia, pretože turista lepšie spozná kultúru ostrova.
 3. Navštíviť pláže: Karpathos ponúka pôsobivý výber pláží s čistým pieskom a neuveriteľnou atmosférou.
 4. Spoznávať kultúru: Jednou z najlepších vecí na cestovaní po Karpathose je možnosť spoznať jeho jedinečnú kultúru. Za týmto účelom môže človek navštíviť tradičné dediny alebo sa zúčastniť miestnych festivalov či trhov s jedlom.
 5. Vychutnávať si aktivity v prírode: Karpathos je ideálnou destináciou pre outdoorové aktivity, ako je turistika, horská cyklistika a windsurfing. Horský masív Akramitis je obľúbeným miestom pre horskú cyklistiku, zatiaľ čo prímorská dedina Aperi ponúka veľa príležitostí na windsurfing.

Tieto tipy pomôžu návštevníkovi vyťažiť z cesty po Karpathose čo najviac a poskytnú im nezabudnuteľný cestovateľský zážitok.

Karpathos – pláže

Pláž Alykes je jednou z najobľúbenejších pláží na Karpathose. Je známa svojimi malebnými výhľadmi, podmienkami ideálnymi na kúpanie a opaľovanie. Prírodnú krásu pláže Alykes umocňujú okolité hory a piesočné zákruty, ktoré tvoria pobrežie.

Homer’s Bay je ďalšia skvelá pláž nachádzajúca sa v juhovýchodnej časti ostrova. Táto oblasť je známa svojou dlhou piesočnatou plážou, krištáľovo čistou vodou a úžasnými skalnými útvarmi. Je ideálna na kúpanie a šnorchlovanie, ako aj na piknik.

Pláž Lefkos sa nachádza v centrálnej časti ostrova a je známa svojím bielym pieskom a úžasným výhľadom. Je to skvelé miesto na oddych a pozorovanie západu slnka, ako aj na vychutnanie si niektorej z miestnych reštaurácií.

Pláž Kyra Panagia sa nachádza na západnej strane ostrova Karpathos a je známa nádherným výhľadom a jemným pieskom. Táto pláž je skvelá na kúpanie a šnorchlovanie, ako aj na objavovanie niektorých z blízkych jaskýň.

Pláž Diakoftis sa nachádza na juhozápadnej strane Karpathosu a je jednou z najobľúbenejších pláží na ostrove. Táto pláž je známa svojím dlhým piesočnatým pobrežím a krištáľovo čistou vodou, ktorá je ideálna na kúpanie alebo trávenie dňa na pláži.

Pláže Karpathosu sú nezameniteľné, každá z nich má svoje vlastné jedinečné vlastnosti a odlišnosti. Bez ohľadu na to, ktorú pláž sa návštevník rozhodne navštíviť, určite si užije skvelé chvíle pri teplých vodách a nádherných výhľadoch na Stredozemné more.

Každá pláž Kaprathosu je jedinečná a niečím špecifická.
Každá pláž Kaprathosu je jedinečná a niečím špecifická.

Karpathos – miestne špeciality

Karpathos je známy svojou kuchyňou založenou na morských plodoch. Spolu s blízkymi gréckymi ostrovmi Rhodos a Kréta si Karpathos osvojil mnohé z miestnych špecialít.

Obľúbené sú tradičné jedlá ako vyprážané alebo grilované ryby, musaka a dolmades. Ostrov je tiež domovom niektorých jedinečných miestnych receptov, ako je ladopites – druh vyprážaného plochého chleba plneného miestnou zeleninou a syrom feta.

Ďalšou miestnou pochúťkou je kolokytho keftedakia, vyprážaná cuketová kroketa pripravená so zemiakovou kašou a poliata cesnakovou majonézou alebo tzatziki.

Karpatská kuchyňa ponúka aj jedlá z miestnych syrov, ako sú:

 • mizithra – mäkký biely syr, ktorý sa používa na prípravu rôznych koláčov a sladkých jedál, ako je galatopita (druh tvarohového koláča)
 • graviera – tvrdý syr podobný parmezánu a často sa používa na dochutenie jedál, ako sú dusené pokrmy
 • ladotyri – polomäkký žltý syr, ktorý sa môže konzumovať buď čerstvý, alebo sa môže pripravovať v nákypoch alebo koláčoch

Karpathos má tiež bohatú kultúru vína. Miestne vína sa často spájajú s jedlami, medzi obľúbené odrody patria moschomavro, lefkada a agiorgitiko. Vína z tejto oblasti sú často ľahké a voňavé, takže sú ideálne na horúce letné dni.

Karpathos je ostrov plný kulinárskych možností – návštevníci si môžu vychutnať tradičné jedlá z morských plodov, ako aj jedinečné miestne špeciality. Či už niekto hľadá niečo jednoduché alebo zložitejšie, v tomto gréckom raji určite nájde veľa chutných možností.

Zaujímavosti o ostrove

Karpathos je malebný a nedotknutý ostrov, známy svojou nádhernou prírodou a nepreplnenými plážami. Tu je niekoľko zaujímavých faktov o tomto krásnom ostrove:

 • Karpathos má bohatú históriu, ktorá siaha až do obdobia paleolitu. Archeologické nálezy ukazujú, že ho obývali Mínojci, Mykénčania, Doriani a Rimania.
 • Na ostrove je množstvo tradičných dedín, ako napríklad Olympos a Arkasa, ktoré návštevníkom ponúkajú jedinečný pohľad na život na ostrovoch.
 • Dôležitú úlohu v kultúre Karpathosu zohrávajú tradičné hudobné postavy, ako napríklad Karagouna. Miestny tanec Karagouna je veľmi obľúbenou zábavou medzi miestnymi obyvateľmi aj turistami.
 • Krajinu Karpathosu tvoria strmé hory s úzkymi údoliami. Najznámejšou horou na ostrove je hora Lastos, ktorá sa týči vo výške 1 205 metrov nad morom.
 • Rybolov je na ostrove Karpathos hlavným priemyselným odvetvím. Je tu niekoľko rybárskych dedín, kde môžu návštevníci sledovať miestnych obyvateľov, ako vyťahujú svoje každodenné úlovky.

Ostrov sa môže pochváliť aj niektorými z najlepších potápačských miest v Európe a je domovom širokej škály morských živočíchov, vďaka čomu je obľúbenou destináciou potápačov. V Grécku stojí za to navštíviť aj ostrov Rhodos a jeho nádherné mestá, ako je napr. Faliraki.

Čo navštíviťDovolenkaKam na výlet