Podgorica – čo navštíviť, počasie, výlety do okolia

Európa

Podgorica je hlavné mesto Čiernej Hory. Nachádza sa na rieke Morača v centrálnej časti krajiny. Je to najväčšie mesto v krajine a jeho obyvatelia tvoria viac ako štvrtinu celkového počtu obyvateľov Čiernej Hory. Nachádza sa tu množstvo historických pamiatok, ktoré je možné si pozrieť pri prechádzke mestom.

Medzi najvýznamnejšie patrí Staré mesto Podgorica, ktoré je obklopené zvyškami starých hradieb.

KĽÚČOVÉ INFORMÁCIE ČLÁNKU

Podgorica, hlavné mesto Čiernej Hory, je známa svojím historickým dedičstvom, modernou architektúrou a prírodnými krásami.

Cestovanie do Podgorice je možné letecky cez medzinárodné letisko Podgorica alebo inými spôsobmi, ako napríklad prostredníctvom autobusových a železničných spojov.

Pri návšteve Podgorice netreba zabudnúť navštíviť pamätihodnosti ako Staré mesto, Červenú vežu, Most Millenium či múzeá a galérie.

Najlepší čas na cestovanie do Podgorice je od mája do septembra, kedy panuje príjemné teplé počasie a návštevníci môžu vychutnať aktivity ako turistiku, prechádzky a kúpanie v okolí.

Dovolenka v Podgorici ponúka nielen množstvo historických a kultúrnych zážitkov, ale aj možnosť uskutočniť výlety do okolitých oblastí, ako sú hory, jazerá a pobrežné destinácie.

Ubytovanie v Podgorici

Podgorica sa nachádza uprostred drsnej čiernohorskej krajiny a je vstupnou bránou k prírodným krásam a kultúrnym pokladom krajiny. Pokiaľ ide o ubytovanie, toto pulzujúce mesto ponúka rozmanitú škálu možností prispôsobených potrebám a preferenciám každého cestovateľa.

Pre tých, ktorí hľadajú vrchol luxusu, má Podgorica výber špičkových hotelov, ktoré stelesňujú eleganciu a sofistikovanosť. Tieto hotely sú určené pre náročných hostí, ktorí očakávajú len tú najlepšiu pohostinnosť – od prepychových apartmánov s výhľadom na panorámu mesta až po hýrivé kúpeľné zariadenia.

Návštevníci, ktorí sa chcú ponoriť do bohatej histórie a miestneho šarmu Podgorice, si môžu vybrať butikové hotely v historických štvrtiach mesta. Tieto intímne zariadenia vyžarujú charakter a autenticitu a ponúkajú individuálne služby a jedinečné dizajnové prvky, ktoré odrážajú kultúrne dedičstvo Čiernej Hory.

Cestovatelia, ktorí si potrpia na rozpočet, majú v Podgorici k dispozícii celý rad cenovo dostupných možností ubytovania vrátane lacných hotelov, hostelov a penziónov. Tieto zariadenia poskytujú komfortné ubytovanie bez obetovania kvality.

V Podgorici je na výber z veľkého množstva ubytovaní. To svoje si nájdu rodiny, páry aj jednotlivci. Cestovatelia si môžu vyberať aj podľa ceny pobytu, a to z luxusných hotelov aj cenovo dostupnejších ubytovaní. Na základe hodnotenia zákazníkov sa dajú odporučiť napr.:

 • Hotel Ziya – je to 5-hviezdičkový hotel, ktorý sa nachádza asi 500 metrov od centra mesta; cestovatelia si tam obľúbili najmä krytý bazén, kúpeľné a wellness centrum, fitnescentrum, reštauráciu, izbovú službu či bar; pozitívne hodnotené sú tam hlavne čistota, poloha a pohodlie
 • Carine Hotel Centar – ide o 4-hviezdičkový hotel, ktorý sa nachádza približne 150 metrov od centra mesta; návštevníci tam oceňujú hlavne dopravu na letisko, parkovisko, reštauráciu, izby pre zdravotne znevýhodnených, izbovú službu či bar; pozitívne hodnotené sú tam najmä poloha a personál
 • Apartmani Breze – je to cenovo výhodné ubytovanie, ktoré sa nachádza asi 3,2 km od centra mesta; zákazníci si tam obľúbili najmä letiskový transfer, parkovisko, nefajčiarske izby a bezplatné pripojenie k internetu; pozitívne hodnotené tam sú hlavne personál, čistota a pomer ceny a kvality ubytovania
 • Urban City Center – je to tiež cenovo dostupné ubytovanie a nachádza sa približne 1,4 km od centra mesta; cestovatelia tam oceňujú najmä nefajčiarske izby, parkovisko, terasu a bezplatné pripojenie k internetu; pozitívne hodnotené tam sú hlavne personál, poloha a pomer ceny a kvality ubytovania

Okrem toho, s nárastom alternatívnych možností ubytovania, ako je Airbnb, majú cestovatelia možnosť ubytovať sa v očarujúcich apartmánoch alebo domoch nachádzajúcich sa v srdci Podgorice. To umožňuje hlbšie spoznať miestny život a kultúru.

Čím je Podgorica známa?

Ďalším významným miestom je Národné múzeum, v ktorom sa nachádza množstvo starých artefaktov a umeleckých diel, ktoré sa vzťahujú na históriu krajiny. Podgorica je tiež známa svojou rozmanitou architektúrou, ktorá zahŕňa moderné budovy stojace vedľa historických.

V meste sa nachádza aj mnoho krásnych parkov a záhrad. Cestovanie do Podgorice je jednoduché a pohodlné, pretože je dobre dostupná verejnou dopravou. Je to ideálne miesto na spoznávanie Čiernej Hory a zažitie pravej atmosféry krajiny.

Ako cestovať do Podgorice?

Cestovanie do Podgorice je možné letecky, autobusom alebo vlakom. Letenky do Podgorice možno zakúpiť na väčšine medzinárodných letísk v Európe, ako je napríklad Viedeň, Moskva, Londýn a ďalšie. Väčšina medzinárodných leteckých spoločností ponúka priamy let do Podgorice.

Autobusy do Podgorice jazdia z väčšiny európskych hlavných miest. Cestovné lístky možno zakúpiť priamo na autobusovej stanici alebo online.

Vlaky do Podgorice jazdia zo susedných krajín, ako je Srbsko, Chorvátsko a Bosna a Hercegovina. Väčšina vlakov smeruje na hlavnú stanicu mesta.

Čo navštíviť v Podgorici?

Tu je niekoľko zaujímavých tipov čo navštíviť v Podgorici:

 • Stari most: Tento starý most je postavený na rieke Morača a ponúka výhľad na mesto Podgorica. Most bol postavený v roku 1574 počas vlády sultána Suleimana I. a do dnešných dní je to obľúbené miesto medzi turistami.
 • Národný park Durmitor: Tento národný park je chránenou oblasťou a ponúka nádherné výhľady na hory. Je tu mnoho turistických trás, ako aj mnoho atrakcií, ako sú jaskyne, vodopády, rieky a jazerá.
 • Staré mesto: Je domovom mnohých historických pamiatok, ako sú chrámy, paláce a staré uličky. Staré mesto je tiež plné obchodov, kaviarní a reštaurácií, ktoré ponúkajú jedinečné gastronomické skúsenosti.
 • Katedrála Srdca Ježišovho: Táto katedrála je symbolom náboženskej viery a je najväčšou katolíckou katedrálou v Podgorici. Je postavená v románskom štýle a nachádza sa na mieste staršej katedrály z 12. storočia.
 • Vodopád Skakavac: Tento vodopád je obľúbenou destináciou pre turistov a je situovaný v oblasti Durmitor. Má výšku 97 metrov a je to jeden z najobľúbenejších vodopádov v Podgorici.

Ak turista nemá čas na návštevu všetkých zaujímavých miest, postačí vidieť aspoň niektoré z nich.

Kedy je najlepší čas cestovať do Podgorice a prečo?

Najlepší čas na cestu do Podgorice je od júna do septembra, keď je teplé a suché počasie. V týchto mesiacoch sú najvyššie teploty, ktoré sa pohybujú od 25 °C do 30 °C. To je ideálne počasie na prehliadku mesta a na návštevu niekoľkých atrakcií, ako sú vinárne a historické miesta. V tomto období je tiež vyššia pravdepodobnosť krásnych slnečných dní.

Dovolenka v Podgorici

Podgorica je hlavné mesto Čiernej Hory a jeho pokojné prostredie skvele vyhovuje na dovolenku. Jeho príjemné počasie a krásne scenérie ponúkajú nespočetné možnosti pre turistov na prežitie nezabudnuteľnej dovolenky.

Dovolenku v Podgorici sa odporúča začať prehliadkou niektorých z najdôležitejších historických a kultúrnych pamiatok mesta.

Určite je vhodné navštíviť Staré mesto, ktoré je obklopené opevnením z 19. storočia. Potom by turisti nemali vynechať Katedrálu Panny Márie, ktorá je najstaršou kresťanskou stavbou v Podgorici.

Ďalšou obľúbenou turistickou atrakciou je Starý most, ktorý je pozostatkom pôvodného mosta postaveného v roku 1573.

Po spoznaní najdôležitejších pamiatok mesta je možné sa vybrať do niektorých z najkrajších parkov v Podgorici.

Najobľúbenejšími parkami sú:

 • Skadarlija Park
 • Millennium Park
 • Morača Gorge

Tieto parky sú plné zelene a sú ideálne pre relaxáciu počas slnečného počasia. Na konci dňa je možné ísť na prechádzku po bulvári alebo si vychutnať večeru v jednej z mnohých reštaurácií v Podgorici.

Pre milovníkov nákupov sa určite odporúča navštíviť Nákupné centrum Delta City alebo tzv. „zelenú tržnicu“ v centre mesta.

V prípade dlhšieho pobytu v Podgorici je možné sa vybrať na výlet do niektorého z okolitých miest. Neďaleko Podgorice sa nachádza malé mestečko Kolašin, ktoré je obľúbenou destináciou pre turistov. Je to domov pre mnoho zaujímavých historických a kultúrnych pamiatok, ako je napríklad Kolašinská pevnosť zo 16. storočia.

Bez ohľadu na to, či človek hľadá skvelú dovolenku plnú výletov a historických pamiatok, alebo si chce len oddýchnuť v príjemnom prostredí, Podgorica je skvelou voľbou.

Podgorica je hlavné mesto Čiernej Hory a ponúka nádherné prírodné scenérie.
Podgorica je hlavné mesto Čiernej Hory a ponúka nádherné prírodné scenérie.

Počasie v Podgorici

Počas jarných a letných mesiacov sú teploty vyššie, dosahujúc od 20 °C do 35 °C, zatiaľ čo v zime teploty môžu klesnúť až na -3 °C. V Podgorici je obvykle suché a slnečné počasie s minimom zrážok. Avšak v novembri a decembri môže byť veľa daždivých a hmlistých dní.

Turistický ruch v Podgorici

Podgorica je hlavným mestom Čiernej Hory a jej cestovný ruch sa rozvíja. Mesto navštevujú turisti z celého sveta, aby spoznali kultúrne a historické pamiatky, krásnu prírodu a dobré jedlo.

Turisti môžu navštíviť Podgoricu a prejsť sa jej starobylými uličkami, pozrieť si historické budovy a preskúmať starobylé námestie. Okrem toho si môžu vychutnať krásnu prírodu vrátane Národného parku Durmitor, ktorý sa nachádza len 90 km od mesta.

Podgorica je tiež domovom mnohých múzeí a galérií. Nachádza sa tu Národné múzeum, Múzeum moderného umenia, Múzeum umenia a ďalšie. Pre milovníkov jedla je tu množstvo reštaurácií, kde si môžu vychutnať typické čiernohorské jedlá a ochutnať miestne víno.

V Podgorici sa nachádza aj množstvo bazénov a pláží, ktoré sú ideálnym miestom na oddych a relaxáciu. Turisti môžu navštíviť niektoré z miestnych obchodov a trhov a kúpiť si suveníry.

V neposlednom rade je Podgorica obľúbeným miestom na návštevu divadiel, kín a koncertov. Kultúrna scéna mesta ponúka množstvo rôznych podujatí a festivalov, ktoré môžu turisti navštíviť.

Výlety do okolia Podgorice

Podgorica je obklopená pokojnou krajinou plnou malebných hôr a starobylých miest. Je to ideálne miesto pre výlety do okolia a objavovanie krásnych miest. Tu je niekoľko návrhov na výlety do okolia Podgorice, ktoré sú skvelé pre tých, ktorí chcú nazrieť do nádhernej krajiny Čiernej Hory.

 • Skadarské jazero a park: Nachádza sa iba 45 minút jazdy od Podgorice a je jednou z najkrajších prírodných oblastí Čiernej Hory. Je to nádherný park plný prírodných scenérií, ako sú lesy, lagúny, útesy a starobylé hradby. Je možné tu vidieť aj veľa druhov vtáctva.
 • Kláštor Ostrog: Táto benediktínska rezervácia je jedným z najposvätnejších miest v Čiernej Hore. Nachádza sa iba kúsok od Podgorice a poskytuje nádherné výhľady na okolitú krajinu. Je to skvelé miesto pre vychutnávanie si pokoja a ticha.
 • Národný park Lovcen: Nachádza sa iba 20 minút jazdy od Podgorice, Lovcen je národný park plný krásnych scenérií, ako sú lesy, hory a útesy. Je to skvelé miesto na prechádzky, jazdu na bicykli a iné činnosti.
 • Mauzóleum Petara Petroviča Njegoša: Tento pamätník je venovaný národnému básnikovi Njegoshovi, ktorý je považovaný za národnú legendu v Čiernej Hore. Nachádza sa iba 30 minút jazdy od Podgorice a je skvelou príležitosťou prezrieť si miestnu históriu a kultúru.
 • Kotor: Kotor je jednou z najkrajších mestských oblastí v Čiernej Hore. Od Podgorice je to iba hodinová jazda a dajú sa tu vidieť nádherné starobylé budovy, ako sú napríklad katedrála sv. Tripuna a starobylý hrad Stari Grad.

Urobiť si výlet do okolia Podgorice je vynikajúcim nápadom, ak trávi turista viac času v hlavnom meste Čiernej Hory. Približne 60 kilometrov od Podgorice leží mesto Budva, ktoré je tiež obľúbenou turistickou destináciou.

Oplatí sa navštíviť Podgoricu?

Áno, Podgorica je krásne mesto s veľa zaujímavými atrakciami a históriou, ktoré stojí za to vidieť. Mesto je domovom mnohých pamiatok, ako je Staré mesto, Hrad Gorica, Národná galéria, Národné múzeum, Národné divadlo, Starý hrad a mnoho ďalších. Podgorica takisto ponúka konzumný život, keďže je tu veľa obchodov, reštaurácií a klubov. Ide o skvelé miesto na strávenie voľného času.

Čo navštíviťDovolenkaKam na výlet