Východné Slovensko – kam na výlet, atrakcie pre deti
V Dolnom Liptove sa nachádzajú zaujímavé prírodné útvary – travertínové formy. Okrem známych miest ako Bešeňovské a Sliačske travertíny existujú aj menej známe, o ktorých väčšinou vedia iba miestni. Jedným z nich je Čutkovský travertín, ktorý sa nachádza v Čutkovskej doline v pohorí Veľká Fatra.
Tento prírodný útvar, ktorý vznikol vďaka vode bohatej na CO2 a minerály, má pórovitú štruktúru a bohatú pokrývku machorastov, ktorá prispieva k jeho kráse. Čutkovský travertín je prístupný po náučnom chodníku, ktorý vedie Čutkovskou dolinou a má päť zastávok, pričom východiskom túry je mestská časť Černová v Ružomberku.
Tiesňava Za dierou
Tiesňava Za dierou, známa aj ako Čutkovský kaňon, je úzka roklina umiestnená na konci Čutkovskej doliny v pohorí Veľká Fatra. Túto roklinu vytvoril Čutkovský potok, ktorý sa prelomil cez vápencové a dolomitové podložie.
Miestne sa hovorí o povesti, že na vytvorení tejto rokliny sa podieľal mladý muž Martin, ktorého snúbenicu uniesli zbojníci. Ak by Martin dokázal rozlomiť obrovskú skalu na konci Čutkovskej doliny na dve polovice, zbojníci by ju prepustili.
Aj napriek svojej malej dĺžke približne 50 metrov, Tiesňava Za dierou ponúka zaujímavé miesta na obdivovanie ako strmé skalné steny, vodopády vytvorené vysokými skalami a vzácne druhy machov a papradí. Tiesňava je prístupná z obce Černová, z ústia Čutkovskej doliny a tvorí poslednú 10. zastávku 6 kilometrového náučného chodníka Známa neznáma.
Jamišné vodopády
Jedno z ramien Čutkovskej doliny, nachádzajúcom sa v pohorí Veľká Fatra, je menšia dolinka s kanonovitým charakterom nazývaná Jamišná, ktorú vytvoril bezmenný ľavý prítok Čutkovského potoka. Táto dolinka sa vyznačuje divokou, nedotknutou prírodou a hlavnou atrakciou sú dva vodopády nazývané Jamišné.
Mohutnejší z dvojice, Nižný Jamišný vodopád, je niekedy nazývaný iba Jamišným, bez ďalšieho prívlastku. Výška tohto vodopádu je viac ako 12,1 m. Jeho vyššie položený kolega, Vyšší Jamišný vodopád, meria približne 5,5 m. Vodopády sú obklopené krásnou bučinou, ktorá má miestami pralesovitý charakter.
Na Jamišné vodopády sa dá dostať po náučnom chodníku Známa neznáma, ktorého východiskom je ústie Čutkovskej doliny na juhozápadnom okraji Černovej.
Galéria Ľudovíta Fullu
V galérii v Ružomberku, ktorá má netradičný dizajn, sa verejnosti prezentuje umelecké dielo Ľudovíta Fullu, rodáka z Ružomberka a jedného zo zakladateľov moderného maliarstva a grafiky na Slovensku. Návštevníci majú prístup aj do majstrovho ateliéru a obývacích priestorov.
Okrem trvalých expozícií venovaných Fullovi sa tu každoročne usporadúvajú rôzne krátkodobé výstavy umeleckých diel a kultúrne a vzdelávacie programy pre verejnosť.
Skautské múzeum Václava Rubeša v Ružomberku
V Ružomberku sa nachádza Skautské múzeum Václava Rubeša, ktoré ponúka vzácnu zbierku predmetov dokumentujúcich historický vývoj skautského hnutia nielen na Slovensku, ale aj vo svete. Múzeum má vo svojom vlastníctve skautské odznaky, vlajky, krojové súčasti, fotografie, pohľadnice a iné zbierkové predmety.
Pre záujemcov sú prístupné aj filmotéka múzea a skautská knižnica s miestnosťou na štúdium. Björnsonov dom na Námestí slobody slúži ako sídlo tohto múzea.
Mauzóleum Andreja Hlinku
V blízkosti Kostola svätého Ondreja v Ružomberku sa nachádza Mauzóleum Andreja Hlinku, ktorý bol významným slovenským politikom a kňazom v 20. storočí. Toto mauzóleum predstavuje vzácnu kultúrnu pamiatku a pozostáva z dvoch častí – kaplnky a hrobky. Hrobka je len symbolická a má funkciu expozície miesta, kde je Andrej Hlinka pochovaný.
Synagóga v Ružomberku
Jedna z najkrajších a najzaujímavejších kultúrnych pamiatok v Ružomberku je Židovská synagóga, ktorá sa nachádza na adrese Panská ulica 3. Synagógu postavili v romantizujúcom novorománskom slohu a v maurskom štýle v druhej polovici 19. storočia.
Po druhej svetovej vojne židovská náboženská obec v Ružomberku zanikla a synagóga prestala slúžiť svojmu pôvodnému účelu. Po určitom období nevyužívania prešla synagóga v rokoch 2013-2014 komplexnou rekonštrukciou a dnes slúži ako kultúrno-spoločenské centrum, kde sa pravidelne konajú výstavy, koncerty a ďalšie kultúrne podujatia.
Publikováno: 28. 12. 2019