Novigrad, Chorvátsko – dovolenka, zaujímavosti, počasie

Európa

Novigrad je malebné prímorské mestečko na severe Chorvátska. Je to obľúbená destinácia pre dovolenkárov, ktorí hľadajú krásne pláže, čisté more, bohatú históriu a príjemnú atmosféru. Dá sa nájsť v Novigrade v Chorvátsku ubytovanie za dobrú cenu a je v Chorvátsku ultra last minute možnosť dovolenky?

Najlepší čas na dovolenku v Novigradu je od júna do septembra, kedy je počasie teplé a slnečné. V Novigrade si môžu návštevníci vychutnať typické chorvátske jedlá, ako sú napríklad grilované ryby a mäso, pljukanci – tradičné, ručne vyrábané cestoviny z Istrie a fritule – chorvátske mini šišky.


KĽÚČOVÉ INFORMÁCIE ČLÁNKU

 • Novigrad je malebné prímorské mestečko na Istrii v Chorvátsku, ktoré má bohatú históriu siahajúcu až do staroveku.
 • Chorvátsky Novigrad ponúka širokú škálu pláží, od piesočnatých pre rodiny s deťmi až po kamenisté pre milovníkov šnorchlovania a potápania.
 • Človek sa môže prejsť po historickom centre mesta, navštíviť mestské múzeum, vyskúšať vodné športy alebo si zahrať tenis, futbal či volejbal.
 • V Chorvátsku je možnosť ubytovania s all inclusive programom, vďaka ktorému si môžu návštevníci užiť bezstarostný pobyt za výhodné ceny.

Novigrad, Chorvátsko – história

Novigrad, malebné mestečko na polostrove Istria, má bohatú a fascinujúcu históriu, ktorá siaha až do staroveku. Osídlenie na tomto mieste je doložené už od doby bronzovej, o čom svedčia archeologické nálezy v okolí.

Starovek

Prvá písomná zmienka o Novigrade pochádza z 1. storočia nášho letopočtu, kedy sa mesto nazývalo Emona. V tom čase bolo mesto Emona dôležitým rímskym prístavom a obchodným centrom. Po páde Rímskej ríše sa mesto dostalo pod nadvládu Byzantskej ríše.

Stredovek

V 9. storočí sa Novigrad stal súčasťou Benátskej republiky. Pod benátskou nadvládou mesto zažilo rozkvet a prosperitu. V tomto období boli postavené mestské hradby, kostoly a paláce. Novigrad sa stal dôležitým obchodným centrom a prístavom pre benátske lode.

Novovek

V 18. storočí sa Novigrad dostal pod nadvládu Rakúsko-Uhorska. V tomto období mesto zažilo úpadok. Po prvej svetovej vojne sa Novigrad stal súčasťou Talianska. Po druhej svetovej vojne sa mesto stalo súčasťou Juhoslávie.

Súčasnosť

Od roku 1991 je Novigrad súčasťou samostatného Chorvátska. V súčasnosti je Novigrad obľúbenou turistickou destináciou. Mesto je známe krásnymi plážami, čistým morom, bohatou históriou a príjemnou atmosférou.

Zaujímavé miesta

 • Mestské hradby z 13. storočia
 • Kostol svätého Pelagia z 15. storočia
 • Palác Benátčan z 16. storočia
 • Mestské múzeum
 • Lapidárium s rímskymi a stredovekými nálezmi

Novigrad je mesto s bohatou a fascinujúcou históriou, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou jeho identity. Návšteva Novigradu umožní dovolenkárom spoznať jeho históriu a vychutnať si krásu a atmosféru tohto malebného mesta.

Novigrad – dovolenka

Novigrad, malebné mestečko na Istrii, je ideálnou destináciou pre dovolenku v Chorvátsku plnú relaxu, zážitkov a chutného jedla. Či už niekto hľadá pokojné pláže, historické pamiatky, aktívny oddych alebo zábavu pre celú rodinu, Novigrad má čo ponúknuť.

Pláže a more

Či už niekto hľadá pokojné zákutie na relaxáciu, pláž s vybavením pre celú rodinu alebo ideálne miesto pre vodné športy, v Novigrade si každý nájde tú pravú pláž.

Typy pláží:

 • Piesočnaté pláže: Ideálne pre rodiny s deťmi, nakoľko ponúkajú pozvoľný vstup do mora a jemný piesok. V Novigrade sa nájdu piesočnaté pláže v oblasti Mareda a Karpinjan.
 • Kamenisté pláže: Ponúkajú priezračné more a sú ideálne pre šnorchlovanie a potápanie. V okolí Novigradu sa nachádza mnoho krásnych kamenistých pláží, ako napríklad Lokva, Mandrač a Rivanj.
 • Pláže s vybavením: V Novigrade sú aj pláže s kompletným vybavením, ako sú ležadlá, slnečníky, sprchy a toalety. Tieto pláže sú vhodné pre tých, ktorí hľadajú komfort a zábavu pre celú rodinu. Medzi najobľúbenejšie pláže s vybavením patria ACI Marina Novigrad a Camping Kastanija.
 • Pláže pre vodné športy: V Novigrade si môžu návštevníci vychutnať rôzne vodné športy, ako je windsurfing, kitesurfing, vodné lyžovanie a parasailing. Pre milovníkov potápania sa v okolí nachádza mnoho krásnych potápačských lokalít.

Najobľúbenejšie pláže:

 • Pláž Mareda: Piesočnatá pláž s pozvoľným vstupom do mora, ideálna pre rodiny s deťmi.
 • Pláž Karpinjan: Ďalšia krásna piesočnatá pláž s vybavením a možnosťami pre vodné športy.
 • Pláž Lokva: Kamenistá pláž s priezračným morom a krásnym výhľadom na ostrov Cres.
 • Pláž Mandrač: Malebná kamenistá pláž v pokojnej zátoke.
 • Pláž Rivanj: Pláž s vybavením a možnosťami pre vodné športy, ideálna pre aktívnych dovolenkárov.

Atrakcie a aktivity

Okrem pláží a mora ponúka Novigrad mnoho ďalších aktivít – napríklad prechádzku po historickom centre mesta a obdivovanie mestských hradieb, kostolov a palácov. Novigrad ponúka možnosť navštíviť mestské múzeum, kde sa môžu návštevníci dozvedieť viac o bohatej histórii mesta.

Dovolenkári môžu vyskúšať vodné športy ako potápanie, šnorchlovanie, windsurfing alebo si môžu zahrať tenis, futbal, volejbal alebo v niektorých lokalitách môžu vyskúšať cvičenie na piesku. Večer si človek môže vychutnať živú hudbu v baroch a reštauráciách alebo sa zabaviť na diskotéke.

Tipy na výlety

 • Pula: Rímsky amfiteáter, Augustov chrám, Pula Arena
 • Rovinj: Farebné mestečko s bohatou históriou
 • Poreč: Eufraziova bazilika, historické centrum
 • Limský kanál: Fjord s krásnou prírodou
 • Národný park Brioni: Ostrovy s bohatou históriou a faunou

Nech už niekto hľadá relaxačnú letnú dovolenku na pláži, aktívny pobyt plný zážitkov alebo chce spoznať bohatú históriu a kultúru Chorvátska, Novigrad je preňho to pravé miesto.

Počas dovolenky v Novigrade stojí za návštevu jednoznačne farebné chorvátske mestečko Rovinj.

Novigrad – počasie

Novigrad sa nachádza v stredomorskom podnebí, ktoré sa vyznačuje teplými a suchými letami a miernymi zimami. Vďaka polohe na Istrii je Novigrad chránený pred silnými vetrami a dažďami.

Jar a jeseň

Jar a jeseň v Novigrade sú príjemné a slnečné. Teploty sa pohybujú medzi 15°C a 25°C. Dažďové zrážky sú v tomto období mierne.

Leto

Leto v Novigrade je teplé a slnečné. Priemerná teplota v júli a auguste je okolo 28°C. Teplota mora sa pohybuje okolo 25°C, čo je ideálne na kúpanie a vodné športy. Dažďové zrážky sú v lete pomerne zriedkavé.

Zima

Zima v Novigrade je mierna a vlhká. Priemerná teplota v januári a februári je okolo 7°C. Sneženie je v Novigrade zriedkavé. Dažďové zrážky sú v zime častejšie, ale nie sú príliš silné.

Najlepší čas na návštevu Novigradu je od mája do októbra, kedy je počasie teplé a slnečné a more vhodné na kúpanie. Ak návštevník hľadá pokojnejšiu dovolenku, môže Novigrad navštíviť v apríli, máji, septembri alebo októbri, kedy je v meste menej turistov.

Novigrad, Chorvátsko – ubytovanie

Novigrad ponúka širokú škálu ubytovania pre všetky typy dovolenkárov – s rôznymi rozpočtami. Či už niekto hľadá luxusný hotel, útulný apartmán, kemp alebo mobilný dom, v Novigrade si každý nájde to pravé pre seba.

Typy ubytovania

 • Hotely: V Novigrade sa nájde široká ponuka hotelov rôznych kategórií. Nech už niekto hľadá luxusný hotel v Chorvátsku s all inclusive programom alebo rodinný hotel s bazénom, v Novigrade si rozhodne niečo vyberie.
 • Apartmány: Apartmány sú skvelou voľbou pre tých, ktorí chcú mať viac súkromia a flexibility. V Novigrade dovolenkári nájdu apartmány v rôznych cenových kategóriách, od jednoduchých štúdií až po luxusné penthousy.
 • Kempingy: V Novigrade sa nachádza niekoľko kempov, ktoré ponúkajú ubytovanie v stanoch, karavanoch a mobilných domoch. Kempingy sú ideálnou voľbou pre tých, ktorí hľadajú lacné ubytovanie a chcú byť v kontakte s prírodou.
 • Mobilné domy: Mobilné domy sú skvelou voľbou pre rodiny s deťmi. Ponúkajú komfort a súkromie ako apartmány, ale zároveň sú v areáli kempu s bazénom a animačnými programami.

Najobľúbenejšie oblasti pre ubytovanie

 • Centrum mesta: V centre mesta nájdu návštevníci širokú ponuku hotelov, apartmánov a reštaurácií. Centrum je ideálne pre tých, ktorí chcú byť v centre diania a mať všetko po ruke.
 • Pláž Mareda: Pláž Mareda je najobľúbenejšia pláž v Novigrade. V jej okolí sa nachádza mnoho hotelov, apartmánov a kempov.
 • Pláž Karpinjan: Pláž Karpinjan je ďalšia krásna pláž s vybavením pre celú rodinu. V jej okolí sa nachádza mnoho apartmánov a kempov.
 • Mandrač: Mandrač je malebná zátoka s krásnou plážou a niekoľkými reštauráciami a v jej okolí sa nachádza niekoľko apartmánov a mobilných domov.

Tipy pred ubytovaním

 • Ubytovanie v Novigrade si môžu návštevníci rezervovať online, cez cestovné agentúry alebo priamo u majiteľov ubytovania.
 • Počas sezóny môže byť ubytovanie v Novigrade drahšie, preto sa odporúča rezervovať si ubytovanie vopred.
 • Pri výbere ubytovania treba zvážiť požiadavky a rozpočet.
 • Pred rezerváciou ubytovania si je vhodné prečítať recenzie.

Ubytovanie v Chorvátsku v Novigrade je dôležitou súčasťou dovolenky. Je potrebné si vybrať ubytovanie, ktoré bude človeku vyhovovať a ktoré spríjemní pobyt v tomto krásnom meste.

Chorvátsko – All inclusive

Dovolenka v Chorvátsku s all inclusive je skvelým spôsobom, ako si užiť bezstarostný pobyt pri mori a zároveň si ušetriť peniaze. Vďaka all inclusive programu majú návštevníci v cene ubytovania zahrnuté stravovanie, nápoje a rôzne aktivity, takže sa nemusia starať o žiadne výdavky navyše.

Chorvátsko je populárna dovolenková destinácia, ktorá každoročne privíta tisíce turistov zo všetkých kútov sveta. Krajina ponúka nádherné pláže, historické pamiatky, bohatú kultúru a lahodnú gastronómiu.

Pre tých, ktorí si želajú stráviť dovolenku bez starostí a s maximálnym komfortom, je skvelou voľbou v Chorvátsku all inclusive pobyt.

Väčšina all inclusive rezortov v Chorvátsku sa nachádza v blízkosti pobrežia, čo znamená, že hostia si môžu vychutnať krásne výhľady na more a prístup na pláž len pár krokov od ubytovania.

Okrem toho majú návštevníci k dispozícii bohatý výber aktivít, ako sú vodné športy, wellness procedúry, výlety do okolitých miest a večerné programy.

All inclusive koncept zahŕňa ubytovanie v komfortných izbách, celodennú stravu a občerstvenie, miestne alkoholické a nealkoholické nápoje, ležadlá a slnečníky na pláži, športové vybavenie a animačné programy pre deti aj dospelých. Vďaka tomu si hostia môžu oddýchnuť a užívať si dovolenku bez akýchkoľvek starostí s financiami.

Chorvátsko sa teší stále väčšej popularite medzi turistami hľadajúcimi all inclusive dovolenku. Výber hotelov a rezortov s týmto typom služby sa zvyšuje, pričom každý nájde niečo podľa preferencií a rozpočtu.

Novigrad ponúka množstvo aktivít – okrem pláží a mora ponúka napríklad aj prechádzku po historickom centre mesta a obdivovanie mestských hradieb, kostolov a palácov.

Chorvátsko – Ultra last minute

Dovolenka v Chorvátsku ultra last minute je skvelou možnosťou, ako si užiť dovolenku pri mori za výhodné ceny. Vďaka ultra last minute ponukám môžu dovolenkári ušetriť až 70% z ceny pobytu.

Ako funguje ultra last minute?

Ultra last minute ponuky sú zverejňované obvykle 1-3 dni pred odjazdom. Tieto ponuky sú určené pre tých, ktorí sú flexibilní a nevadí im, že si destináciu a hotel vyberú na poslednú chvíľu.

Výhody ultra last minute

Vďaka ultra last minute ponukám môžu návštevníci ušetriť až 70% z ceny pobytu. Ďalšou výhodou je rýchle vycestovanie na dovolenku, keďže môžu vycestovať už o pár dní. V ponukách ultra last minute sa nájde široká ponuka destinácií a hotelov.

Nevýhody ultra last minute

V ultra last minute ponukách je menší výber destinácií a hotelov ako pri včasnej rezervácii. Taktiež nie je zaručené, že v ultra last minute ponuke sa nájde destinácia a hotel, ktorý človeku vyhovuje. Ďalšou nevýhodou je, že pri ultra last minute ponukách je nutné sa rýchlo rozhodovať, pretože ponuky sú obvykle dostupné len krátky čas.

Tipy na výber ultra last minute pobytu

Je potrebné pravidelne sledovať ponuky cestovných kancelárií a webové stránky s ultra last minute ponukami. Ak je niekto flexibilný a nevadí mu, že si destináciu a hotel vyberie na poslednú chvíľu, má väčšiu šancu, že nájde výhodnú ponuku ultra last minute v Chorvátsku a iných krajinách.

Ak sa človeku podarí nájsť ultra last minute ponuku, ktorá mu vyhovuje, mal by si pobyt rezervovať včas, pretože ponuky sú obvykle dostupné len krátko.

Chorvátsko je ideálnou destináciou pre dovolenku na ultra last minute. Vďaka krásnym plážam, čistému moru, bohatým historickým pamiatkam a širokej ponuke aktivít si tu každý nájde to svoje.

Na záver netreba zabudnúť, že Novigrad je malebné mestečko na Istrii, ktoré ponúka všetko pre perfektnú letnú dovolenku. Nájdu sa tu krásne pláže, čisté more, bohatá história, príjemná atmosféra a široká ponuka aktivít pre celú rodinu.