Sorrento, Taliansko – dovolenka, pamiatky v blízkom Neapole

Európa

Sorrento, malé mesto na juhu Talianska, je skutočne dokonalým miestom na nezabudnuteľnú dovolenku. Nachádza sa v regióne Kampánia a ponúka kombináciu pôvabného prostredia, bohatých kultúrnych zážitkov a nádherných pláží. Čo vidieť v Sorrente a aké neapolské pamiatky môžu návštevníci objavovať?

Mesto Sorrento sa nachádza v južnej časti Talianska, iba 48 kilometrov od Neapola. Už v staroveku bola táto lokalita obľúbeným kúpeľným miestom.


KĽÚČOVÉ INFORMÁCIE ČLÁNKU

 • Sorrento sa nachádza na juhu Talianska v regióne Kampánia a prináša úchvatný výhľad na Tyrrhenské more a strmé útesy.
 • Mesto Sorrento má bohatú históriu a je domovom mnohých historických pamiatok.
 • Návštevníci si v Sorrente vychutnajú taliansku kuchyňu – cestoviny, ryby a slávny likér limoncello.
 • Sorrento je skvelým východiskovým bodom pre výlety okolo Amalfského pobrežia a je tiež dobre spojené s Neapolom, Pompejami a sopkou Vezuv.

Sorrento, Taliansko

Jedným z najväčších lákadiel tohto miesta je úchvatný výhľad na Tyrrhenské more. So strmými útesmi a azúrovou vodou je neskutočne pôsobivé. Mnohí turisti si užívajú prechádzky popri pobreží, aby si vychutnali túto jedinečnú scenériu.

Okrem prírodných krás je Sorrento tiež bohaté na históriu a kultúru. Vo vnútri mesta sa nachádza množstvo historických pamiatok ako napríklad Katedrála Sorrento s nádhernými freskami alebo Kláštor San Francesco s bohatou zbierkou umeleckých diel. Mnoho umelcov a spisovateľov sa inšpirovalo krásou tohto miesta, čo je vidieť aj v mnohých galériách a múzeách po celom meste.

Okrem toho je Sorrento známe aj gastronómiou. Návštevníci si môžu vychutnať typické talianske jedlá, ako sú domáce cestoviny so syrom, čerstvé ryby alebo slávne limoncello – likér vyrobený zo sorrentských citrónov. Mnohé reštaurácie a trhy v meste ponúkajú skutočnú chuť miestnej kuchyne.

Ak sa niekto rád opaľuje a oddychuje na pláži, v Sorrente vždy nájde to, čo hľadá. Mesto má niekoľko krásnych pláží s pozoruhodnou čistotou a jemným pieskom. Je tu možnosť prenajať si lehátka a slnečníky a len tak si užívať slnko a teplo. Pláže v okolí ponúkajú aj rôzne vodné športy, ako sú potápanie alebo jazda na vodnom skútri.

Sorrento je tiež výborným štartovacím bodom pre výlety okolo Amalfského pobrežia. Je možné navštíviť známe mesto Positano s typickými farebnými domčekmi, majestátne mesto Amalfi alebo sa vydať na výlet poznávať tajomné Capri. Tieto miesta sú vzdialené len krátko cestou loďou alebo autobusom a ponúkajú ďalšie nádherné scenérie a zážitky.

Je dôležité spomenúť, že Sorrento je vhodne spojené s rôznymi mestami v Taliansku. Návštevníci sa tam môžu pohodlne dostať loďou, vlakom alebo autom. To znamená, že môžu ľahko navštíviť ďalšie známe destinácie v okolí, ako sú Neapol, Pompeje alebo Vezuv.

Sorrento – počasie

Sorrento je počas celého roka požehnané príjemným stredozemským podnebím. Letá sú teplé a slnečné s priemernými teplotami okolo 26 °C v najteplejších mesiacoch júl a august. Miestne pláže sú v tomto období obľúbeným miestom relaxu a osvieženia.

Na jeseň sa teploty miernia a pohybujú sa okolo 20 °C, čo je ideálne na prechádzky po historickom cente alebo objavovanie okolia. Praveké Pompeje alebo Capri, známe svetové dedičstvo, sú ľahko dostupné a naozaj stoja za návštevu.

V zime je Sorrento ukážkovým miestom pre tých, ktorí túžia po pokoji a romantike. Teploty sa pohybujú okolo 13 °C. Toto obdobie je vhodné pre ľudí, ktorí sa chcú ponoriť do miestneho života.

Na jar sa príroda prebúdza a Sorrento je zahalené do nádhernej kvetinovej vône. Teploty dosahujú približne 17 °C, čo vytvára ideálne prostredie na objavovanie okolia a výlety do blízkeho Neapola alebo Salerna.

Je dôležité spomenúť, že Sorrento je známe citrusovými sadmi a slávnym likérom limoncello. Tieto citrónové stromy prispievajú k jedinečnej atmosfére mesta a pridávajú jeho okoliu vôňu citrusov.

Či už sa niekto rozhodne navštíviť Sorrento v lete alebo na jeseň, určite si užije jeho pokojnú atmosféru, krásne pláže a úžasné pamiatky. Netreba sa zabudnúť vybaviť vhodným oblečením a obuvou primeranou aktuálnemu počasiu, aby si bolo možné naplno vychutnať návštevu tohto talianskeho raja.

Amalfi je malebné mesto v Taliansku známe úchvatnou scenériou a historickými pamiatkami.

Pamiatky v Neapole

Neapol, hlavné mesto regiónu Kampánia v Taliansku, je známe bohatou históriou a nekonečným pokladom pamiatok. Tento fascinujúci prístav na juhu krajiny je od mesta Sorrento vzdialený iba 48 kilometrov a presahuje očakávania každého návštevníka. Všade je toľko pamiatok na preskúmanie, že človek sa tu určite nudiť nebude.

 1. Castel dell’Ovo

  Jednou z najznámejších pamiatok v Neapole je bezpochyby hrad Castel dell’Ovo. Majestátne dominuje nad mestom a ponúka dychberúce výhľady na Tyrrhenské more.

  Hrad má dlhú históriu až do obdobia gréckych kolonizácií, ktoré sa nachádzali na tomto mieste. Prechádzka po hradných múroch a objavovanie jeho tajomstiev určite stojí za to.

 2. Dóm San Gennaro

  Ďalšou ikonickou pamiatkou je impozantný Dóm San Gennaro. Tento nádherný kostol, postavený v rokoch 1294 až 1323, vyniká umením a históriou.

  Jeho hlavnou atrakciou je Kráľovská kaplnka pokladu sv. Januaria, kde sa uchováva krv svätca San Gennara. Či už niekto verí alebo nie, táto krv sa každoročne zmení na tekutinu pred očami zúčastnených veriacich.

 3. Castel Sant’Elmo

  V blízkosti Katedrály sa nachádza známy hrad Castel Sant’Elmo. Tento pevnostný komplex je dôležitým symbolom Neapola a ponúka úžasné výhľady na mesto a záliv. V minulosti slúžil na obranu mesta a dnes je miestom múzea, kde môžu návštevníci objavovať históriu a umenie.

 4. Pompeje

  Pre milovníkov archeológie je Neapol zároveň rajom. Staroveký Rímsky odkaz je všade prítomný, vrátane najznámejšej pamiatky – archeologického areálu Pompeje. Pompeje, neustále fascinujúce mesto, ktoré bolo zničené výbuchom sopky Vezuv v roku 79 nášho letopočtu, teraz slúži ako okno do minulosti.

  Zaujímavou atrakciou je prechádzka po dobre zachovalých uliciach a obdivovanie fresiek, budov a verejných priestorov, ktoré odhaľujú každodenný život starovekých Rimanov.

 5. Herculaneum

  Okrem Pompejí je možné navštíviť aj archeologický park Herculaneum, ktorý je tiež zviazaný so smrteľným výbuchom sopky Vezuv. Herculaneum bolo bohaté mesto, ktoré bolo pohltené lávou a považuje sa dokonca za lepšie zachované ako Pompeje.

Toto sú len niektoré spomenuté pamiatky Neapolu z celého množstva, ktoré ponúka. Každý roh neapolských ulíc prináša niečo nové, neprebádané a očarujúce. Neapol je mesto pre tých, ktorí túžia rozšíriť obzory a okúsiť históriu Talianska na vlastnej koži.

Toto mesto ponúka nielen pamiatky, ale aj vynikajúce jedlo, krásne pláže a zaujímavú atmosféru. Nie je prekvapujúce, že Neapol je nekonečným zdrojom inšpirácie pre všetkých, ktorí doň zavítajú.

Večerný pohľad na taliansky Neapol – v pozadí sa nachádza sopka Vezuv.

Dovolenka v Taliansku

Taliansko je úchvatná krajina s bohatou históriou a kultúrou, ktorá ponúka mnoho zaujímavých miest, kde môže človek stráviť dovolenku. Ak návštevník hľadá niečo výnimočné, tu je zoznam najzaujímavejších lokalít na dovolenku v Taliansku:

Rím

Rím je hlavným mestom Talianska a ponúka návštevníkom obrovské množstvo historických pamiatok. Rímske Koloseum, Vatikán so Sixtínskou kaplnkou a Fontána di Trevi sú len niektoré z nespočetného množstva pamiatok Ríma.

Florencia

Florencia je kolískou renesancie a sídlom mnohých umeleckých skvostov. Nevšednú atmosféru tohto mesta je možné objaviť v „Galleria degli Uffizi„. Okrem toho by si návštevníci nemali nechať ujsť návštevu známej florentskej katedrály „Santa Maria del Fiore“ a most „Ponte Vecchio„.

Benátky

Benátky sú známe úžasnými kanálmi a romantickou atmosférou. Pre návštevníkov môže byť zaujímavá prechádzka po Námestí sv. Marka, návšteva Baziliky sv. Marka a vyskúšanie romantickej plavby loďou na benátskej gondole. Netreba si zabudnúť vychutnať tradičné talianske jedlo v jednej z mnohých reštaurácií priamo na vode.

Capri

Toto malé talianske ostrovné letovisko je známe modrým morom a prírodnými úkazmi. Oplatí sa navštíviť Modrú jaskyňu, kde svetlo prenikajúce cez vodnú hladinu vytvára jedinečný efekt. Treba si vychutnať prechádzku po útesoch, užívať si krásne výhľady a uvoľňujúcu atmosféru.

Sicília

Toto najväčšie talianske ostrovné letovisko ponúka zaujímavý mix histórie, kultúry a prírody. Návštevníci by mali zažiť slávnu sopku Etna, objaviť antické ruiny mesta Agrigento a užiť si slanú atmosféru talianskeho ostrova. Okrem toho netreba zabudnúť ochutnať slávne sicílske jedlá a sladkosti.

Pompeje

Pre milovníkov histórie Taliansko ponúka návštevu archeologických vykopávok Pompejí. Toto mesto bolo zasiahnuté erupciou sopky Vezuv v roku 79 nášho letopočtu a dnes ponúka fascinujúci pohľad do minulosti.

Toskánsko

Toskánsko je známe nádherou vidieka a celosvetovo je známe aj vinárstvom. Prechádzka po viniciach, ochutnávka vína a užívanie si pokojnej atmosféry naozaj stojí za to. Netreba zabudnúť navštíviť aj krásne mestečká, ako sú Siena a San Gimignano.

Taliansko je krajina bohatá na nádherné, historické a prírodné miesta, ktoré potešia každého návštevníka. Každá lokalita má jedinečné čaro a bez ohľadu na to, či niekto preferuje umenie, kultúru, prírodu alebo relax pri mori, v Taliansku nájde všetko, čo si jeho srdce želá.

Medzi zaujímavé lokality v Taliansku patrí aj Alberobello. Toto letovisko bolo v roku 1996 zapísané na zoznam svetového dedičstva UNESCO. To podčiarkuje výnimočnosť tohto miesta a význam, ktorý má pre kultúru a históriu Talianska.

Na záver v skratke, Sorrento v Taliansku je miestom, kde si každý nájde niečo pre seba. S jeho pôvabnou prírodou, bohatou históriou, vynikajúcou kuchyňou a blízkosťou k ďalším krásnym miestam na pobreží stojí za to stráviť nezabudnuteľnú dovolenku v Taliansku práve tu.