Slovenský Betlehem v Rajeckej Lesnej

Slovensko

Utešená severoslovenská vieska Rajecká Lesná ukrýva jedinečnú raritu, najväčší drevený pohyblivý betlehem v Európe. Vďaka tomuto betlehemu, dielu miestneho majstra Jozefa Pekaru, sem denne smerujú ľudia z celého Slovenska i z okolitých krajín.

V Rajeckej Lesnej sa nachádza unikátny Betlehem, ktorý patrí medzi najkrajšie v celom Slovensku. Jeho vznik sa datuje až do roku 1995, kedy sa skupina dobrovoľníkov rozhodla vytvoriť tradičný slovenský Betlehem z dreva a ďalších prírodných materiálov. Rajecká Lesná sa nachádza len kúsok od Žiliny, preto je vhodné sa informovať kam na výlet v Žiline a okolí.

Unikátny slovenský Betlehem v Rajeckej Lesnej

Slovenský Betlehem v Rajeckej Lesnej je postavený na ploche takmer 200 metrov štvorcových a obsahuje viac ako 50 unikátnych figúrok. Jeho najväčšou črtou je fakt, že figúrky sú vytvorené z dreva a následne zdobené kúskami kameňa, machom, šúpolím a inými prírodnými materiálmi.

Celkový dojem dotvárajú detaily a prírodné prvky, ktoré sa nachádzajú v okolí Betlehema. Ide napríklad o obrovské kamene, vodopády a rôzne rastliny, ktoré dodávajú Betlehemu prírodný a autentický vzhľad.

Pri prechádzke po Betleheme môžete vidieť postavy ako Jozef, Mária, Ježiško, pastieri, ovce a iné typické postavy z príbehu narodenia Ježiša Krista. Všetky postavy sú veľmi detailne spracované a vytvorené tak, aby boli čo najvernejšie slovenskej kultúre a tradíciám.

Obľúbené miesto turistov

Slovenský Betlehem v Rajeckej Lesnej je obľúbeným miestom pre turistov z celého sveta a je každoročne navštevovaný tisícami návštevníkov. Betlehem má svoje miesto na Slovenskej kultúrnej karte a bol viackrát ocenený ako najkrajší Betlehem na Slovensku. Vstup na Betlehem je zdarma, avšak dobrovoľné príspevky sú vítané.

Betlehem označovaný ako Slovenský zobrazuje nielen narodenie Ježiška so všetkým, čo k tomu patrí, ale i Slovensko s jeho tradičným životom, kultúrou, remeslami.

Obec Rajecká Lesná – ďalšie aktivity

Rajecká Lesná je malebné mestečko nachádzajúce sa v severozápadnej časti Slovenska, len niekoľko kilometrov od mesta Žilina. Je to ideálne miesto pre tých, ktorí hľadajú príjemné prostredie, ktoré kombinuje nádhernú prírodu a bohatú históriu.

Jedným z najväčších lákadiel Rajeckej Lesnej je jej zachovalá architektúra. Mestečko je plné tradičných domov a historických budov, ktoré sa datujú až do 16. a 17. storočia. Najvýznamnejšou pamiatkou mesta je Kostol Nanebovstúpenia Pána, ktorý je zároveň národnou kultúrnou pamiatkou Slovenska. Kostol je známy svojimi nádhernými freskami a svojou bohatou históriou, ktorá sa datuje až do 14. storočia.

Okrem historických pamiatok si môžete v Rajeckej Lesnej vychutnať aj nádhernú prírodu. Mestečko je obklopené horami. V blízkosti mesta sa nachádza aj populárna turistická destinácia Rajecká dolina, ktorá ponúka nádherné výhľady na okolitú prírodu a množstvo turistických trás.

Tradičná kuchyňa

Rajecká Lesná je tiež známa svojou tradičnou kuchyňou. Môžete si vychutnať miestne jedlá, ako sú rajecké syry, tradičná slanina, kysnuté cesto a mnoho ďalších. Mestská kaviareň a reštaurácie ponúkajú široký výber miestnych pochúťok a vybraných víň, ktoré môžete ochutnať.

Rajecká Lesná je ideálnym miestom pre tých, ktorí hľadajú relax a oddych v prírodnom prostredí. Mesto ponúka mnoho možností pre turistov, vrátane turistických trás, cyklotrás a rôznych iných outdoorových aktivít. Môžete si tiež vychutnať kúpele v blízkej Rajeckej Teplici, ktoré sú známe svojimi liečivými účinkami.

Rajecká Lesná je malé mestečko, ktoré si zachovalo svoj pôvodný charakter a autentickú atmosféru. Je to skvelé miesto na návštevu pre tých, ktorí chcú objaviť krásu Slovenska a zároveň si užiť príjemnú atmos

Okrem Betlehema si môžete v Rajeckej Lesnej vychutnať aj krásne prírodné scenérie, nádhernú architektúru a tradičnú slovenskú kuchyňu. Mesto sa nachádza v blízkosti Rajeckej doliny, kde si môžete vychutnať krásne výhľady na okolitú prírodu a využiť množstvo turistických trás.

Môžete navštíviť aj zámok Rajecké Teplice, ktorý sa nachádza len niekoľko kilometrov od Rajeckej Lesnej a ponúka krásne historické interiéry a záhrady.