Bobrovecké plesá

Slovensko

Brobrovecké plesá sú jedným z veľmi pôsobivých miest, ktoré môžete navštíviť v pohorí Západných Tatier na Slovensku. Tieto plesá sa nachádzajú v severnej časti pohoria, pri horskom sedle Pálenica, ktoré prechádza hlavným hrebeňom Západných Tatier.

Brobrovské plesá sú súborom viacerých krásnych horských jazier, ktoré sú obklopené úchvatnou prírodou. Celkovo sa tu nachádzajú štyri plesá, pričom najväčšie z nich sú Biele Brobrovské pleso a Čierne Brobrovské pleso.

Obe tieto jazerá sú pomerne hlboké a majú príjemné modré sfarbenie. Ďalšie dve plesá Malé a bezmenné Bobrovecké pleso sú menej populárne.

Zo všetkých plies je najnižšie položené Čierne Bobrovecké pleso, ktoré počas leta vysychá. Jeho tvar pripomína kruh a okolo plesa nájdeme balvan a skaly, ktoré ho spolu s kosodrevinou obklopujú.

Posledne menované sa však v dôsledku svojej nestálosti nezvyknú radiť k plesám. Okolo plies vedie značkovaný turistický chodník smerujúci do sedla Pálenica a odtiaľ ďalej po hlavnom hrebeni Západných Tatier. Východiskom túr k Bobroveckým plesám môže byť Jalovec alebo Zuberec.

Okolie plies

Okolie Brobrovských plies je pokryté hustou borovicovou lesostepou, ktorá vytvára príjemné a upokojujúce prostredie. Prechádzka po okolí Brobrovských plies je ideálnym miestom pre tých, ktorí hľadajú oddych a relaxáciu v prírode.

Pre návštevníkov je k dispozícii množstvo značených turistických trás, ktoré vedú okolo ples a ponúkajú úchvatné výhľady na okolité kopce a hory. Najznámejšia turistická trasa vedie z Veľkého Brobrovského plesa na vrchol Kráľovej hole, ktorý je s výškou 1946 metrov najvyšším vrcholom v pohorí Nízkych Tatier.

Brobrovské plesá sú aj významným miestom pre ochranu a výskum prírody. V oblasti sa nachádza množstvo chránených rastlín a zvierat, ktoré sú charakteristické pre túto oblasť.

Celkovo sú Brobrovské plesá významnou turistickou destináciou a obľúbeným miestom pre návštevníkov z celej krajiny. Ak hľadáte miesto, kde si môžete oddýchnuť od každodenného zhonu a užiť si krásy prírody, Brobrovské plesá sú určite miestom, ktoré stojí za návštevu.

Bobrovecká dolina

Bobrovecká dolina, plná rozprávkových prírodných scenérií, vedie popod Sivý vrch až k Brestovej. Vrchol hory Brestová sa nachádza v nadmorskej výške 1 902 metrov nad morom.

Celková dĺžka Bobroveckej doliny je asi 5 kilometrov. Do dnešného dňa tu možno pozorovať pozostatky činnosti ľadovcov, ktorej dôkazom sú aj jednotlivé Bobrovecké plesá. V dolnej časti Bobroveckej doliny nájdeme les a hornú časť postupne strieda poľana s kosodrevinou.

V prekrásnej a takmer nedotknutej záverečnej časti západotatranskej Bobroveckej doliny možno nájsť utešenú skupinku tzv. Bobroveckých plies.

Zaujímavosti v okolí Zuberca

Okolie ponúka množstvo nápadov na voľnočasové aktivity, či už sa chystáte na výlet v letných alebo zimných mesiacoch. Tu je niekoľko najzaujímavejších pamiatok a miest na turistiku v okolí:

  • Múzeum oravskej dediny – najznámejší slovenský skanzen ležiaci v lone krásnej oravskej prírody, ktorý je obkolesený vrcholkami Roháčov. Nachádza sa iba 3 kilometre od Zuberca.
  • Lyžiarske stredisko Janovky – lyžiarske stredisko nájdeme priamo v obci Zuberec. Areál disponuje 8 vlekmi na ľahkých a stredne ťažkých zjazdovkách.
  • Brestovská jaskyňa – prvá sprístupnená jaskyňa na Orave a v Západných Tatrách. Jaskyňu vymodeloval vodný tok, ktorý aj v súčasnosti tečie v spodných častiach jaskyne.
  • Lanová Dráha Tarzanka – koruny stromov disponujú rôznymi prekážkami, ktoré sa musia prekonávať. Deti do 150 cm musia byť sprevádzané dvomi dospelými osobami.
  • Sivý vrch (1 805 m n. m.) – je jedným z najkrajších a najobľúbenejších vrchov Západných Tatier. Túra na vrchol patrí medzi tie najnáročnejšie trasy, avšak dych berúci výhľad stojí za tú námahu.
  • Roháčsky vodopád – nachádzajúci sa v Roháčskej doline neďaleko Roháčskych plies. Vodopád dosahuje výšku 23 metrov a očarí aj svojím prostredím.
  • Tatliakovo jazero – jazero je obklopené ihličnatými lesmi a mohutnými štítmi a vďaka svojej vynikajúcej polohe je turistami veľmi obľúbené.
  • Gotický drevený kostol v Tvrdošíne – najstaršia stavba a historická pýcha mesta Tvrdošín pochádza z polovice 15. storočia. Kostol nájdeme na miestnom cintoríne.
  • Bobrovecký vodopád – turistické miesto preferované pešími turistami, cyklistami, ale aj rodinmi s deťmi.