Jordánsko – perla Blízkeho východu s neutíchajúcim turizmom

Ázia
Jordánsko

Jordánsko je krásna krajina s bohatou históriou a kultúrou. Nachádza sa na Blízkom východe, na juhu Sýrie. Jordánsko je krajina plná pamiatok, historických miest a prírodných scenérií. Je tu možné navštíviť historické pamiatky ako Petra, Jerash a Amman, obdivovať prírodné krásy ako Wadi Rum alebo navštíviť nádherné jazerá a more.

Obdivuhodná je tu najmä pohostinnosť a otvorenosť domácich obyvateľov, ktorí sú vždy ochotní pomôcť.

Jordánsko na mape

Ak sa pozrieme do mapy, Jordánsko sa nachádza na juh od Sýrie a západne od Iraku a Saudskej Arábie. Na juhozápade ponúka prístup k Zálivu Akaba a Červenému moru. Krajina má viac ako 9 miliónov obyvateľov, ktorí sú prevažne arabského a beduínskeho pôvodu. Germánska menšina, ktorá tu žije je tiež dôležitou súčasťou miestnej populácie.

Krajina poskytuje návštevníkom veľa príležitostí pre turizmus. Medzi najznámejšie destinácie patria mesto Petra, Púštna oáza Wadi Rum a ďalšie, ktoré je taktiež možné vyhľadať na mape. Jordánsko je zobrazené na mnohých svetových mápach. Nachádza na severovýchodnom cípe Blízkeho východu. Jeho geografická poloha je veľmi dôležitá pre obchodný a cestovný biznis v regióne.

Mesto Petra v Jordánsku

Mesto Petra v Jordánsku je jedným z najkrajších a najviac navštevovaných miest na svete. Jeho názov je odvodený od starovekého gréckeho slova pre „skalu“. Mesto bolo vytvorené v 9. storočí pred naším letopočtom. Bolo vybudované vo vnútri skál, ktoré poskytovali obyvateľom ochranu pred vetrami a dažďom.

Mesto Petra je známe pre svoju architektúru a pamiatky, najmä pre svoju slávnu „Sieň trónov“, čo je obrovský oblúk vytesaný do skaly. Tamojší obyvatelia ho vytvorili, aby uctili svojho boha, Dushara. Mesto je tiež domovom iných architektonických skvostov, ako je napríklad Oblúk triumfov, Kostol svätého Petra a Skalné divadlo.

V posledných rokoch sa stalo centrom pre turistov z celého sveta, ktorí môžu obdivovať jeho krásu. Mesto je známe pre svoje bohaté dejiny, ktoré sú veľmi zreteľne viditeľné v jeho architektúre. Tamojší obyvatelia sú veľmi pohostinní, čo ďalej prispieva k jeho atraktívnosti.

Petra v Jordánsku je tiež domovom pre mnoho prírodných krás, ako sú napríklad skalné útvary a pohorie. Jeho pohoria sú tiež domovom pre mnoho druhov divo žijúcich zvierat, ako je napríklad kačica čierna, kozorožec, líška a červená ryba.

Petra je krásne mesto, plné histórie, prírody a pohostinnosti. Je to jedno z najväčších dobrodružstiev, ktoré môžu turisti z celého sveta zažiť.

Aqaba

Aqaba je mesto v Jordánsku, ležiace pri Akabskom zálive. Je štvrtým najväčším mestom v krajine a je domovom viac ako 152 000 ľudí. Mesto je moderné a poskytuje veľa možností pre turistov. Aqaba je známa predovšetkým svojimi plážami a vodnými športami.

Mesto má niekoľko veľkolepých pláží, ktoré sú ideálne na prechádzky pozdĺž pobrežia, slnenie sa alebo relaxáciu. Návštevníci tu môžu vyskúšať rôzne vodné športy, ako je surfovanie, potápanie, šnorchlovanie alebo jazda na člnkoch.

Aqaba je tiež domovom viacerých historických pamiatok. Najznámejšou je kráľovský palác, ktorý bol postavený v roku 1740. Mesto tiež hostí starovekú líbyjskú pevnosť, ktorá je považovaná za jednu z najstarších archeologických pamiatok v krajine. Navyše je tu možné nájsť niekoľko historických mešít, tiež známych ako moslimské modlitebne.

Aqaba je tiež dobré miesto na nákupy. Okrem miestnych trhov a obchodov sa tu nachádza aj moderné obchodné centrum. Je tu veľa obchodov s obuvou, oblečením, suvenírmi a iným tovarom.

Aqaba je tiež domovom viacerých reštaurácií a barov. Tu je možné vyskúšať tradičné arabské jedlá špecifické pre Jordánsko, ako sú falafel alebo shawarma alebo si vychutnať miestne pivo a ovocné nápoje.

Aqaba je skvelým miestom na dovolenku pre všetkých, ktorí hľadajú dovolenku plnú slnka, pláží a vodných športov.

Dovolenka pri Mŕtvom mori

Jordánsko je jednou z najkrajších oblastí na Blízkom východe, s bohatou históriou a kultúrou. Mŕtve more je jednou z najvýznamnejších turistických destinácií, ktorá sa nachádza na západe krajiny. Jeho slávne minerálne bahno a bohaté soli sú veľmi obľúbené medzi turistami.

Dovolenka pri Mŕtvom mori je známa pre svoje liečivé účinky, ako je zmiernenie artritídy, ekzémov a iných kožných ochorení. Jeho prírodné minerály sú veľmi účinné pri zmierňovaní fyzických a psychických ťažkostí.

Mŕtve more je aj domovom pre množstvo druhov rýb, ako je korál, sardinky a tuniak.

Mŕtve more je obklopené nádhernými hôrnymi vrchmi a skalnými útvarmi, ktoré sú úžasným miestom pre turistov. Odporúča sa pozrieť sa na fascinujúce krápníkové jaskyne a prejsť sa po Wadi Rum a meste Petra.

Na konci dovolenky pri Mŕtvom mori si netreba nechať ujsť návštevu niekoľkých tradičných jordánskych obchodíkov. Kúpiť si krásne suveníry, ako šperky, či dokonca aj tradičné odevy.

Odporúča sa tiež vychutnať lahodné jordánske jedlá ako falafel a hummus.

Jordánsko je jedinečnou destináciou pre dovolenku pri Mŕtvom mori, s veľkými možnosťami pre relax a zábavu.

Ak človek hľadá krásne a exotické miesto na dovolenku, Mŕtve more je ideálnou voľbou.

Wadi Rum je chránená oblasť na juhu Jordánska a je zapísaná do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.
Wadi Rum je chránená oblasť na juhu Jordánska a je zapísaná do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Hlavné mesto Jordánska

Hlavné mesto Jordánska je Amman, ktoré je srdcom celej krajiny. Je to veľké mesto, ktoré má vyše 4 miliónov obyvateľov, čo predstavuje vyše jednu štvrtinu z celkovej populácie krajiny. Amman je položený v nížine Jordan Valley, ktorá je ohraničená hôrnymi oblasťami.

Amman bol pôvodne osídlený starovekými civilizáciami. Prvé osídlenie je datované do pred 7 000 rokov pred naším letopočtom. Bolo to hlavné mesto Ammon, ktoré bolo založené v 12. storočí pred n. l. V tom období bolo mesto známe ako Rabbath Ammon. V roku 1517 bol Amman dobytý Osmanskou ríšou a stalo sa hlavným mestom krajiny.

V tom období došlo ku koncentrácii arabských obyvateľov a mesto bolo premenované na Amman. V roku 1921 sa Jordánsko stalo samostatnou krajinou, ktorá bola pod ochranou Británie a Amman sa stal hlavným mestom novej krajiny.

V dnešnej dobe je Amman dôležité kultúrne, obchodné a politické centrum Jordánska. Mesto má veľmi veľkú obchodnú zónu so stovkami obchodov a obchodných centier. Amman je tiež domovom štátneho parlamentu a prezidentského paláca. Mesto má niekoľko národných múzeí, ktoré predstavujú históriu mesta a krajiny.

Amman je veľmi bezpečné mesto, ktoré je plné života. Obchody a obchodné centrá sú otvorené počas celého dňa a večer. Mesto má tiež veľa miest, kde je možné navštíviť múzeá, divadlá, kaviarne a parky. Je to veľmi zaujímavé mesto na návštevu, ktoré môže ponúknuť množstvo atrakcií.

Čo ešte vidieť v krajine

Jordánsko je jednou z najpopulárnejších cestovateľských destinácií na Blízkom východe. Tento malebný kraj je plný historických pamiatok, ktoré vyvolávajú obdiv u návštevníkov. Tu je niekoľko vecí, ktoré by mali turisti vidieť a zažiť, ak sa nachádzajú v Jordánsku.

  • Hrobka v Ammane. Táto pozoruhodná pamiatka je najdôležitejším miestom pre kresťanské pútnické cesty. Hrobka je zdobená jedinečným kresťanským umením a jej vnútro je priestranné a zaujímavé.
  • Wadi Rum. Táto úžasná oblasť je malebnou divočinou s nekonečnými červenými púšťami, ktoré sa vinú do diaľky. Je to nádherné miesto pre turistov, ktorí chcú zažiť pravú púšť.
  • Jordánske múzeum v Ammane. Toto múzeum je domovom pre jedinečnú kolekciu starovekých pamiatok. Jednou z najväčších atrakcií je kolekcia 10 000 staroegyptských hieroglyfov. Múzeum tiež hostí výstavy a verejné prednášky o histórii Jordánska.
  • Staroveké mesto Jerash. Toto je jedno z najstarších miest v Jordánsku a je domovom niektorých z najvýznamnejších historických pamiatok, vrátane starovekých chrámov a koloseálnych stĺpov. Je to skvelé miesto na prechádzku a obdivovanie histórie.

Jordánsko je skvelá destinácia pre každého cestovateľa. Je to domov mnohých výnimočných pamiatok a miest, ktoré by turisti mali vidieť. Netreba zabúdať, že ak sa človek vydá na cestu do Jordánska, mal by si vychutnať jedinečnú kultúru, ktorá tento kraj obklopuje.

Zaujímavosti o Jordánsku

Už od čias staroveku bola krajina obľúbenou destináciou cestovateľov, pretože ponúka mnoho pozoruhodností a skvostov. Tu je niekoľko zaujímavostí o Jordánsku.

  • Je jednou z najstarších civilizácií na svete. História krajiny je dlhá a bohatá, čo znamená, že existuje veľa starodávnych pamiatok a miest, ktoré je možné navštíviť. Medzi najobľúbenejšie patria staroveké mestá Jerash, Petra a Amman.
  • Jordánsko je tiež známe pre svoje nádherné prírodné scenérie, Krajina je domovom mnohých prírodných úkazov, ako sú napríklad pohorie Anti-Libanon či pohorie Hermon.
  • Je tiež domovom mnohých kultúrnych pamiatok. V Jordánsku sa tiež nachádzajú dve veľkolepé oázy. Prvá je oáza Wadi Rum, ktorá je domovom mnohých prekvapivých atrakcií, ako sú napríklad jaskyne, duny a starodávne pamiatky. Druhá oáza je Wadi Mujib, ktorá je domovom rieky Jordán, ktorá je uctievaná v judaizme, kresťanstve a islame.
  • Žije tu niekoľkých unikátnych živočíchov. Medzi najobľúbenejšie patria dikobrazy, leopardy, šakaly, divé kozy a mnohí ďalší.

Jordánsko je jedna z najkrajších krajín na svete a určite stojí za to, aby si ju človek pozrel a spoznal.

Čo navštíviťDovolenkaPamiatkyZaujímavosti