Olsztyn, Poľsko – dovolenka, ubytovanie, zaujímavosti

Európa

Olsztyn je pôvabné mesto na severovýchode Poľska. Tento skrytý klenot ponúka dokonalú kombináciu histórie, kultúry a prírodných krás, vďaka čomu je ideálnou dovolenkovou destináciou pre všetky typy cestovateľov. Kde sa dá v Olsztyne ubytovať? Čo zaujímavé môže cestovateľ v Olsztyne vidieť?

Od malebného starého mesta až po nádherné jazerá a lesy – Olsztyn má čo ponúknuť každému. Článok sa bližšie pozrie na mesto Olsztyn, možnosti ubytovania a zaujímavé atrakcie, ktoré pri návšteve Poľska určite stojí za to navštíviť.

Olsztyn, Poľsko

Olsztyn alebo Olštýn je historické mesto v severnom Poľsku, vo Warmsko-mazurskom vojvodstve. Je hlavným a najväčším mestom regiónu s približne 175 000 obyvateľmi. Mesto leží na rieke Łyna, ktorá sa vlieva do neďalekého jazera Ukiel.

S rozlohou približne 90 km2 je Olsztyn siedmym najväčším mestom v Poľsku podľa rozlohy. Nachádza sa približne 220 km od hlavného mesta Varšavy a 230 km od pobrežia Baltského mora. Mesto je obklopené lesmi, jazerami a malebnou krajinou.

História Olsztyna siaha do 14. storočia, keď ho ako pevnosť založili križiaci. V 16. storočí sa stal hlavným mestom warmských biskupov a zohral dôležitú úlohu v politickom a kultúrnom rozvoji regiónu. Mesto prešlo mnohými vojnami a inváziami vrátane druhej svetovej vojny, ktoré zanechali výrazný vplyv na jeho architektúre a kultúrnom dedičstve.

Dnes je Olsztyn prosperujúcim mestom s rozmanitým hospodárstvom, ktoré zahŕňa odvetvia ako poľnohospodárstvo, potravinárstvo, výroba a služby. Je tiež sídlom viacerých univerzít a výskumných ústavov, vďaka čomu je vzdelávacím a akademickým centrom v regióne.

Mesto sa môže pochváliť bohatým kultúrnym životom s množstvom múzeí, galérií a divadiel. Najznámejšou pamiatkou je gotický hrad warmianskych biskupov, v ktorom dnes sídli múzeum a slúži ako miesto konania rôznych kultúrnych podujatí.

Olsztyn je tiež známy svojimi krásnymi parkami a zelenými plochami, vrátane Botanickej záhrady, v ktorej sa nachádza viac ako 7 000 druhov rastlín. Poloha mesta na rieke Łyna a jazere Ukiel tiež ponúka veľa príležitostí na aktivity v prírode, ako je plavba loďou, rybolov a pešia turistika.

V posledných rokoch prešiel Olsztyn výrazným rozvojom a modernizáciou, pričom si stále zachováva svoj historický pôvab. Stal sa obľúbeným cieľom turistov. Ponúka vysokú kvalitu života, bohatú kultúru a silný zmysel pre komunitu.

Kde sa ubytovať v Olsztyne?

Olsztyn, ktorý sa nachádza na severovýchode Poľska, je očarujúce mesto obklopené jazerami a lesmi. Vďaka bohatej histórii a živej kultúrnej scéne je obľúbeným cieľom turistov, ktorí hľadajú kombináciu oddychu a poznávania. Ak plánujú výlet do Olsztyna, jednou z prvých vecí, ktoré musia zvážiť, je miesto ubytovania. Našťastie mesto ponúka celý rad hotelov a ubytovacích zariadení, ktoré vyhovujú každému rozpočtu a preferenciám.

Luxusné možnosti ubytovania v Olsztyne sú napr.:

 • Hotel HP Park Plaza – nachádza sa v centre mesta a môže sa pochváliť elegantnými a priestrannými izbami s moderným vybavením vrátane kúpeľného a wellness centra, fitnescentra a reštaurácie, v ktorej sa podávajú vynikajúce jedlá poľskej kuchyne
 • Hotel Warmiński – nachádza sa pri malebnom jazere Ukiel a ponúka priestranné a krásne zariadené izby s nádherným výhľadom na jazero; hostia si tu môžu dopriať kúpele, saunu a krytý bazén; hotelová reštaurácia, v ktorej sa podávajú tradičné poľské jedlá, je hosťami vysoko hodnotená
 • Hotel Kur – je ideálnou voľbou pre tých, ktorí hľadajú jedinečný a luxusnejší zážitok; hotel sa nachádza v historickej budove zo 16. storočia a ponúka individuálne navrhnuté izby so starožitným nábytkom a moderným vybavením; okrem očarujúcej atmosféry má aj kúpeľné a wellness centrum, ako aj strešnú terasu s panoramatickým výhľadom na mesto

Cenovo dostupnejšie možnosti ubytovania v Olsztyne sú napr.:

 • Hostel Olsztyn – nachádza sa v srdci Starého mesta a je obľúbenou voľbou pre nízkorozpočtových cestovateľov; ponúka útulné a čisté izby v internátnom štýle, ako aj súkromné izby pre tých, ktorí hľadajú viac súkromia; hostia môžu využívať aj plne vybavenú kuchyňu, spoločenskú miestnosť a bezplatné Wi-Fi pripojenie na internet
 • Hotel Wileński – je cenovo výhodná možnosť, ktorá sa nachádza kúsok od centra mesta, a ponúka jednoduché a pohodlné izby so základným vybavením, čo z neho robí skvelú voľbu pre cestujúcich s nízkym rozpočtom; na mieste sa nachádza aj reštaurácia, v ktorej sa podávajú tradičné poľské jedlá za prijateľné ceny
 • Hotel Kopernik – nachádza sa v pokojnej rezidenčnej štvrti, len kúsok od centra mesta, a ponúka pohodlné izby s moderným vybavením, ako aj reštauráciu, v ktorej sa podávajú jedlá poľskej a medzinárodnej kuchyne; hostia môžu využívať aj bezplatné Wi-Fi pripojenie na internet a parkovanie

Pokiaľ ide o miesto pobytu v Olsztyne, cestovateľ má na výber z mnohých možností, či už hľadá luxusný zážitok alebo cenovo výhodný pobyt.

Hrad Olsztyn, historická pamiatka zo 14. storočia, sa nachádza v krásnom prostredí.

Počasie v Olsztyne

V Olsztyne, ktorý sa nachádza v severovýchodnej časti Poľska, panuje kontinentálne podnebie s rôznymi ročnými obdobiami. Mesto sa nachádza vo Warmsko-mazurskom vojvodstve a je známe svojimi krásnymi jazerami a malebnou krajinou. Počasie v Olsztyne výrazne ovplyvňuje blízkosť Baltského mora a okolité lesy.

Leto v Olsztyne je teplé a príjemné, priemerné teploty sa pohybujú od 18 °C do 23 °C. Najteplejším mesiacom je júl, kedy teploty dosahujú až 25 °C. V meste sa občas vyskytujú vlny horúčav, ale nie sú také intenzívne ako v iných častiach Európy. V letných mesiacoch je tiež pomerne veľa zrážok s občasnými búrkami. Dážď však zvyčajne netrvá dlho a rýchlo sa vráti slnko.

S blížiacou sa jeseňou začínajú teploty v Olsztyne klesať a mesto zažíva nádhernú prehliadku jesenných farieb. Priemerná teplota na jeseň sa pohybuje od 10 °C do 15 °C. Dni sa skracujú a noci sú chladnejšie, čo je ideálny čas na prehliadku mestských parkov a lesov. V tomto období sa tiež zvyšuje množstvo zrážok.

Zima v Olsztyne je chladná a zasnežená, priemerné teploty sa pohybujú od -5 °C do 0 °C. Mesto sa mení na zimnú krajinu so zamrznutými jazerami a zasneženými stromami. Počas najchladnejších dní môže teplota klesnúť až na -20 °C. Sviatočné obdobie je tiež obľúbeným obdobím na návštevu Olsztyna, pretože vianočné trhy a slávnosti dodávajú mestu čaro.

Jar v Olsztyne je obdobím premien, keď sa postupne zvyšujú teploty a príroda sa opäť prebúdza k životu. Priemerná teplota na jar sa pohybuje od 5 °C do 10 °C, čo je tiež príjemné obdobie na návštevu. Sneh sa začína topiť a mestské parky a záhrady začínajú kvitnúť.

Vo všeobecnosti je v Olsztyne mierne podnebie bez extrémnych teplôt. Pred návštevou je však vždy dobré skontrolovať predpoveď počasia, pretože niekedy môže byť nepredvídateľné. Najlepší čas na návštevu Olsztyna je leto, keď je teplé a príjemné počasie a mesto je plné vonkajších aktivít a podujatí.

Zaujímavosti v Olsztyne

Olsztyn, ktorý sa nachádza vo Warmsko-mazurskom regióne Poľska, je malebné mesto s bohatou históriou a očarujúcou architektúrou. Jeho malebné jazerá, svieža zeleň a historické pamiatky z neho robia obľúbenú turistickú destináciu. Tu sú niektoré z hlavných zaujímavostí v Olsztyne:

 1. Hrad Olsztyn
  Jednou z najikonickejších pamiatok mesta je hrad Olsztyn, známy aj ako Vysoký hrad. Tento gotický hrad postavený v 14. storočí slúžil ako rezidencia warmských biskupov a neskôr sa stal sídlom vlády. Dnes sa v ňom nachádza múzeum s expozíciami približujúcimi históriu hradu a mesta.
 2. Staré mesto
  Staré mesto Olsztynu je očarujúca oblasť s malebnými dláždenými uličkami, farebnými budovami a živou atmosférou. Je tu množstvo kaviarní, reštaurácií a obchodíkov so suvenírmi. Dá sa tu tiež obdivovať krásna architektúra vrátane radnice, ktorá je krásnym príkladom renesančného štýlu.
 3. Katedrálna bazilika svätého Jakuba
  Katedrálna bazilika svätého Jakuba, ktorá sa nachádza v srdci Starého mesta, je jednou z najvýznamnejších cirkevných stavieb v Olsztyne. Tento ohromujúci gotický kostol postavený v 14. storočí sa vyznačuje zložitými detailmi a nádhernými vitrážami. Je tiež miestom posledného odpočinku warmských biskupov.
 4. Olsztynské planetárium
  Jedinečný a vzdelávací zážitok si cestovateľ odnesie z planetária v Olsztyne. Tu sa môže dozvedieť o tajomstvách vesmíru prostredníctvom interaktívnych výstav, 3D predstavení a virtuálnej prehliadky slnečnej sústavy. Planetárium má aj strešnú pozorovateľňu, kde môže pozorovať hviezdy a dozvedieť sa viac o súhvezdiach.
 5. Plavba po rieke Łyna
  Jedným z najlepších spôsobov, ako vidieť Olsztyn, je plavba po rieke Łyna. Plavba človeka prevedie po vodných cestách mesta okolo hradu, starého mesta a popod očarujúce mosty. Cestovatelia tu môžu zažiť romantickú plavbu s večerou a živou hudbou.
 6. Múzeum Warmie a Mazury
  Pre milovníkov histórie a kultúry je Múzeum Warmie a Mazury povinnou zastávkou. Múzeum prezentuje bohaté dedičstvo regiónu prostredníctvom rôznych artefaktov, archeologických nálezov a interaktívnych výstav. Jeho súčasťou je aj krásna záhrada a replika starej warmskej dediny.
 7. Jazero Ukiel
  Olsztyn je obklopený mnohými jazerami a jazero Ukiel je jedným z najobľúbenejších. Je to skvelé miesto na kúpanie, jazdu na kajaku alebo jednoducho na oddych pri vode. V okolí jazera sa nachádza aj niekoľko reštaurácií a kaviarní.
 8. Aquapark Olsztyn
  Na dovolenke s deťmi je návšteva Aquaparku Olsztyn skvelý nápad. Tento vodný park má množstvo šmykľaviek, bazénov a atrakcií pre všetky vekové kategórie. Má aj saunu a wellness centrum pre dospelých, kde si môžu oddýchnuť a zrelaxovať.

Olsztyn má čo ponúknuť na nezabudnuteľný a príjemný výlet, od historických pamiatok až po prírodné zázraky. Vďaka najzaujímavejším miestam Olsztynu cestovateľ okúsi krásu tohto mesta a zažije vynikajúcu dovolenku. V Poľsku stojí za to navštíviť aj Krakow, Gdaňsk či Sopot.