Hainburg an der Donau – výlet, zaujímavosti, informácie

Európa

Hainburg an der Donau je jedným z najkrajších a najzaujímavejších miest, ktoré Rakúsko ponúka. Hainburg je známy svojimi malebnými uličkami a nádhernými pamiatkami, ktoré sa nachádzajú v jeho historickom centre. Čo sa v Hainburgu oplatí vidieť a aké pamiatky sa v tomto meste nachádzajú?


Obsah článku


Hainburg an der Donau je malebné rakúske mesto nachádzajúce sa priamo pri brehu rieky Dunaj. Svojou bohatou históriou, malebnými uličkami a pamiatkami láka každoročne množstvo turistov z celého sveta. Okrem toho ponúka aj nádhernú prírodu v okolí, kde sa nachádza národný park Donau-Auen a množstvo cyklistických a turistických trás.

Zaujímavosti a pamiatky a meste Hainburg an der Donau

Hainburg an der Donau sa nachádza na úpätí Malej Karpatskej oblasti a má bohatú históriu, ktorá sa odráža v jeho pamiatkach.

Významnou pamiatkou v Hainburgu je kostol sv. Jána Krstiteľa, ktorý sa nachádza v historickom centre mesta. Kostol bol postavený v gotickom štýle v 14. storočí a v priebehu rokov bol niekoľkokrát prestavaný a doplnený. Kostol je známy svojimi krásnymi freskami a návštevníci si môžu pozrieť aj jeho významnú zbierku náhrobných kameňov.

Ďalšou významnou pamiatkou v Hainburgu je Schloss Rothmühle, ktorý je zámkový komplex postavený v 18. storočí. Schloss Rothmühle je dnes v súkromnom vlastníctve a nie je otvorený pre verejnosť, ale jeho architektonická krása a záhrady si zaslúžia pozornosť.

Okrem týchto významných pamiatok sa v Hainburgu nachádza aj množstvo ďalších historických budov a pamiatok, ako napríklad radnica mesta, mestské brány a staré remeselné domy. Mesto má aj bohatú tradíciu vinohradníctva a návštevníci si môžu pozrieť množstvo vinohradov a pivníc.

Hainburg an der Donau je malé, ale pôvabné mesto s bohatou históriou a množstvom pamiatok, ktoré stojí za návštevu. Pre milovníkov histórie a architektúry je Hainburg určite zaujímavou destináciou, ktorú by si nemali nechať ujsť.

Hrad Hainburg

Hrad Hainburg je jedným z najdôležitejších historických pamiatok Rakúska. Nachádza sa na pahorku nad mestečkom Hainburg an der Donau, ktoré leží na južnom okraji krajiny, neďaleko hraníc s Maďarskom a Slovenskom.

Hrad Hainburg bol postavený na konci 11. storočia ako strážny hrad na ochranu krajiny pred maďarskými nájazdmi. Postupne sa však stal sídlom miestneho panovníka a centrom kultúry a hospodárstva v regióne. V priebehu storočí prešiel niekoľkými rekonštrukciami a zmenami vlastníkov, až sa v 16. storočí stal majetkom Habsburgovcov.

Počas tureckých vojen v 17. storočí bol hrad silne poškodený a bol opustený. Až v 19. storočí sa začalo s obnovou hradu a jeho úpravou na romantické sídlo. Hrad sa stal obľúbeným miestom pre turistov a návštevníkov, ktorí sa sem chodili pozerať na výhľady na rieku Dunaj a okolitú krajinu.

Dnes je hrad Hainburg jedným z najnavštevovanejších miest v Rakúsku. Okrem prehliadky hradu a jeho expozícií si tu návštevníci môžu užiť aj krásne prechádzky po okolí a vychutnať si panoramatické výhľady na Dunaj a okolitú krajinu. Hrad je tiež populárnym miestom na organizovanie svadieb a iných spoločenských podujatí.

Pre návštevníkov sú k dispozícii rôzne typy vstupeniek vrátane prehliadky hradu a jeho múzea, ako aj kombinované vstupenky zahŕňajúce aj vstup do ďalších pamiatok v okolí. V areáli hradu sa nachádza aj reštaurácia a kaviareň, kde si turisti môžu vychutnať tradičné rakúske jedlá a nápoje.

Hrad Hainburg je skutočným klenotom rakúskeho kultúrneho dedičstva a určite stojí za návštevu pre každého, kto má rád históriu, architektúru a krásnu prírodu.

Múzeum v meste Hainburg

Mesto Hainburg an der Donau je bohaté na historické a kultúrne dedičstvo. Okrem známeho hradu Hainburg sa tu nachádzajú aj múzeá, ktoré poskytujú návštevníkom fascinujúci pohľad do minulosti a kultúry tohto regiónu.

Jedným z najvýznamnejších múzeí v Hainburgu je Mestské múzeum, ktoré sa nachádza v historickom centre mesta. Múzeum sa zameriava na históriu Hainburgu a jeho okolia, a poskytuje návštevníkom možnosť vidieť artefakty, dokumenty a fotografie z minulosti mesta. V expozícii sa tiež nachádzajú modely hradu Hainburg a iných historických budov v meste.

Ďalším zaujímavým múzeom v Hainburgu je Múzeum tradičných remesiel, ktoré sa nachádza v bývalej židovskej štvrti mesta. Múzeum poskytuje prehľad o rôznych tradičných remeslách, ktoré sa v minulosti praktikovali v regióne, ako sú kováčstvo, kožiarske remeslo, tkáčstvo a čipkárstvo. V rámci múzea sa tiež nachádza dielňa, kde sa návštevníci môžu pokúsiť vyskúšať si niektoré z remesiel na vlastnej koži.

Pre milovníkov umenia je v Hainburgu k dispozícii Galéria umenia, ktorá sa nachádza v bývalej synagóge. Galéria sa zameriava na výstavy súčasného umenia, ktoré zahŕňajú rôzne druhy vizuálneho umenia ako maľbu, sochárstvo a fotografiu.

Okrem týchto múzeí sa v Hainburgu nachádzajú aj ďalšie menšie múzeá zamerané na rôzne témy, ako sú napríklad históriu pošty, tradície vinárstva a iné. Mnohé z týchto múzeí sú otvorené len počas letnej turistickej sezóny, preto sa odporúča pred návštevou skontrolovať otváracie hodiny.

Všetky tieto múzeá v Hainburgu ponúkajú fascinujúci pohľad do minulosti a kultúry tohto regiónu a sú preto ideálnou zastávkou pre návštevníkov.

Hainburg, mesto v Rakúsku, nachádzajúce sa na pomedzí troch krajín – Rakúska, Slovenska a Maďarska.

Kam na výlet z Hainburgu v Rakúsku

Hainburg je malé mesto v Rakúsku, ktoré sa nachádza na pomedzí troch krajín – Rakúska, Slovenska a Maďarska. Preto je ideálnym miestom pre výlety do okolia. Okolie Hainburgu ponúka množstvo krásnych miest a pamiatok, ktoré stojí za to navštíviť.

 • Bratislava, hlavné mesto Slovenska, je od Hainburgu vzdialená len 15 kilometrov. Je to jednodenný výlet, ktorý umožní návštevníkom spoznať krásy slovenskej metropoly. Turisti si môžu pozrieť Bratislavský hrad, Katedrálu sv. Martina, historické centrum a mnoho ďalších pamiatok. Pre milovníkov dobrého jedla a pitia sú v Bratislave mnohé reštaurácie, kaviarne a pivnice.
 • Do maďarského mesta Győr je to z Hainburgu asi 80 kilometrov. Mesto Győr je známe svojimi krásnymi barokovými stavbami, katedrálou sv. Ladislava a mnohými ďalšími pamiatkami. Pre tých, ktorí milujú kúpanie, je tu aj aquapark.
 • Na východ od Hainburgu sa nachádza Národný park Donau-Auen. Tento park ponúka krásne prírodné scenérie, kde môže človek vidieť množstvo druhov rastlín a zvierat. Park ponúka množstvo zaujímavých turistických trás a cyklotrás.
 • Neďaleko Hainburgu sa nachádza aj mesto Carnuntum, ktoré bolo kedysi jedným z najdôležitejších miest Rímskej ríše. Môžete si pozrieť archeologické výkopové miesta a múzeá, ktoré ukazujú, ako vyzeralo mesto v antike.
 • Pre milovníkov zvierat je tu Zoo Schönbrunn v blízkosti Viedne. V parku môžu turisti vidieť množstvo druhov zvierat, vrátane slonov, šeliem, medveďov a mnohých ďalších.

Okolie Hainburgu je teda plné krásnych miest a pamiatok, ktoré stojí za to vidieť. Ak hľadá človek miesto na výlet, Hainburg je skvelou voľbou, pretože ponúka množstvo možností pre jednodňové výlety a krátke výlety.

Ubytovanie v Hainburg an der Donau

Ak sa cestovateľ chystá na výlet do Hainburgu an der Donau, nemusí sa obávať, že by nenašiel ubytovanie. Toto očarujúce mestečko ponúka rôzne možnosti ubytovania, ktoré vyhovujú každému rozpočtu a preferenciám.

Pre tých, ktorí hľadajú luxusný pobyt, je v meste roztrúsených niekoľko butikových hotelov a tradičných penziónov. Tieto ubytovacie zariadenia ponúkajú pohodlné izby, individuálne služby a často aj nádherný výhľad na Dunaj.

Cestovatelia s nízkym rozpočtom majú k dispozícii aj množstvo cenovo dostupných možností, ako sú hostely či prázdninové prenájmy. Tieto ubytovacie zariadenia poskytujú útulnú a domácu atmosféru, ktorá je ideálna pre tých, ktorí sa chcú ponoriť do miestnej kultúry.

Okrem toho je Hainburg an der Donau obľúbeným miestom pre milovníkov kempovania. V blízkosti mesta sa nachádza niekoľko dobre vybavených kempov, ktoré ponúkajú pokojné a malebné prostredie. Pre tých, ktorí hľadajú pobyt v hoteli či penzióne, sa dajú na základe hodnotenia zákazníkov odporučiť napr.:

 • Hotel Altes Kloster – tento 4-hviezdičkový hotel sa nachádza približne 600 metrov od centra; ponúka najmä rodinné izby, izby pre zdravotne znevýhodnených, izbovú službu, reštauráciu či bar; zákazníci hodnotia pozitívne hlavne personál, polohu a pomer ceny a kvality hotela
 • Gasthof zum Goldenen Anker – toto ubytovanie sa nachádza približne 500 metrov od centra; ponúka hlavne reštauráciu, bar, saunu a oddychovú wellness miestnosť; zákazníci hodnotia pozitívne najmä čistotu, personál a polohu hotela
 • FairSleep Motel Hainburg – ide o cenovo výhodnejšie ubytovanie, ktoré sa nachádza približne 1,6 km od centra; ubytovanie ponúka najmä denné upratovanie, reštauráciu, bar či parkovisko; zákazníci hodnotia pozitívne hlavne čistotu a pomer ceny a kvality
 • Apartman Fabrik – toto ubytovanie sa nachádza približne 500 metrov od centra; ponúka hlavne rodinné izby, parkovisko či verejné kúpele; zákazníci hodnotia pozitívne najmä polohu, vybavenie a personál ubytovania, ale aj pohodlie a pomer ceny a kvality

Bez ohľadu na to, kde sa v Hainburgu an der Donau rozhodne cestovateľ ubytovať, určite zažije srdečnú pohostinnosť miestnych obyvateľov a bude mať ľahký prístup ku všetkým atrakciám mesta. Každý si tam nájde to svoje.

Počasie v Hainburgu

Hainburg an der Donau, ako väčšina miest v Rakúsku, má mierny kontinentálny podnebný typ, čo znamená, že jeho počasie je ovplyvnené vplyvom Atlantiku, ale aj vplyvom kontinentálneho podnebia.

Letá v Hainburgu an der Donau sú teplé a vlhké, s teplotami dosahujúcimi až 30 °C. Noci sú obvykle mierne chladné, s teplotami okolo 15 °C. V lete môžu byť aj búrky, ale nie sú príliš časté.

Jesenné počasie je mierne a suchšie, s teplotami medzi 10-20 °C, ale môže byť aj daždivé. V zime sa počasie zmení na chladné a suché, s teplotami klesajúcimi pod nulu a so snehovými zrážkami. Január je obvykle najchladnejším mesiacom v roku, s teplotami sa pohybujúcimi okolo -5 °C.

Jar v Hainburgu an der Donau je obdobím, keď sa počasie začína zlepšovať a teploty sa postupne zvyšujú. V marci a apríli môžu byť dni slnečné a teploty sa pohybujú okolo 15-20 °C.

Celková ročná zrážkovosť v Hainburgu an der Donau je pomerne vysoká, s priemerom okolo 700 mm zrážok ročne. Najväčšie množstvo zrážok padá v lete a na jeseň.

Ak plánuje človek návštevu Hainburgu an der Donau, najlepším obdobím na návštevu sú jarné a letné mesiace, kedy teploty sú príjemné a počasie je slnečné. V zime sa odporúča mať na pamäti chladné počasie a prípadné snehové zrážky.

Hainburg an der Donau je historické mesto v Rakúsku.

Tradičná kuchyňa v Hainburgu

Hainburg an der Donau je malebné historické mesto. Jeho poloha na križovatke obchodných ciest medzi Viedňou a Bratislavou z neho robí ideálne miesto na ochutnávanie tradičnej kuchyne.

Hoci je Hainburg malý, má bohatú kulinársku históriu, ktorá siaha až do stredoveku. Počas tejto doby bolo mesto dôležitým obchodným strediskom a preto sem prichádzali kupci a obchodníci z celého sveta. Tento zvýšený obchodný ruch sa prejavil aj v miestnej kuchyni, ktorá bola ovplyvnená mnohými kultúrami a kuchynskými tradíciami.

 • Jedným z najznámejších tradičných jedál v Hainburgu je „Hainburger“, ktorý je podobný hamburgrovým kotletám, ale s výrazne odlišnou chuťou. Mäso sa zmieša s cibuľou, vajcami, múkou a korením a potom sa vypráža na panvici. Hainburger sa obvykle podáva s chrenom a zemiakovými plackami alebo s chlebom a cibuľou.
 • Ďalším populárnym jedlom v Hainburgu je „halászlé“, čo znamená „rybí guláš“. Tento guláš je typickým jedlom pre regióny pri Dunaji a obsahuje rôzne druhy rýb, ktoré sa varia v silnej paprikovej omáčke. Halászlé sa zvyčajne podávajú s chlebom alebo zemiakovými plackami.
 • Medzi iné tradičné jedlá v Hainburgu patria hovädzie na smotane či kyslom mlieku“, „smotanová omáčka s hubami“, „štrúdľa s makom“ a „buchta s ovocím“. Tieto jedlá sú obľúbené v celom regióne a mnohé z nich sa podávajú na miestnych trhoch a festivaloch.

Okrem tradičnej kuchyne ponúka Hainburg aj rôzne možnosti na vyskúšanie rakúskej kuchyne. V meste sa nachádza niekoľko reštaurácií, ktoré ponúkajú široký výber jedál a nápojov.

Hainburg an der Donau – poloha, mapa

Hainburg an der Donau je malé mesto v Rakúsku, nachádzajúce sa na východnom okraji krajiny, na hranici so Slovenskom. Mesto sa nachádza priamo pri rieke Dunaj a je obklopené krásnymi zelenými lesmi.

Mesto sa nachádza asi 50 km južne od Viedne a je ľahko dostupné cestou alebo vlakom. Má dobré spojenie s Bratislavou, hlavným mestom Slovenska, ktoré sa nachádza len niekoľko kilometrov na východ od Hainburgu.

Hainburg an der Donau je krásne mesto s bohatou históriou a prírodnými krásami, ktoré stojí za to navštíviť. Jeho poloha priamo pri Dunaji a jeho blízkosť k Viedni a Bratislave robia z Hainburgu obľúbené miesto pre turistov a milovníkov prírody.

História mesta Hainburg

Hainburg an der Donau je historické mesto v Rakúsku, ktoré sa nachádza na juhu krajiny, v blízkosti hraníc s Maďarskom. Jeho história siaha až do rímskych čias, keď sa tu nachádzala významná rímska pevnosť.

V stredoveku sa stal Hainburg, podobne ako Bregenz, významným obchodným centrom, kde prebiehal obchod s vínom, soľou a textilom. Mesto získalo aj svoje práva a privilégiá, vrátane práva na týždenný trh a práva na slobodné bremeno.

V 16. a 17. storočí sa Hainburg stal významným strediskom reformácie a bolo miestom, kde sa konali dôležité reformačné zhromaždenia. V tomto období bolo tiež postavených niekoľko kostolov a kláštorov.

Počas napoleonských vojen bol Hainburg okupovaná francúzskymi vojskami, čo malo negatívny vplyv na ekonomiku mesta. Neskôr sa mesto dostalo pod kontrolu Habsburskej monarchie a znova sa stalo významným strediskom obchodu a priemyslu.

V 20. storočí sa Hainburg stal významným strediskom chemického priemyslu a bolo tu postavených niekoľko tovární na výrobu plastov a chemikálií. Toto však malo aj negatívne dôsledky na životné prostredie v okolí mesta.

Dnes je Hainburg an der Donau krásnym historickým mestom, ktoré je obklopené zelenými kopcami a leží pri rieke Dunaj. Okrem toho je Hainburg aj významným turistickým centrom, kde sa organizujú rôzne podujatia a festivaly, ako napríklad Hainburgské hradné dni a tradičný jarmok v júni.

Čo navštíviťKam na výletPamiatkyZaujímavosti