Leto, slnko, dovolenka… a spálená tvár?
Nauru, najmenší ostrovný štát na svete a jediná republika v južnom Tichomorí, je nezávislým štátom už takmer päťdesiat rokov. Nejde o bežnú turistickú destináciu. Na jeho návštevu sa musí človek dostatočne pripraviť. Napriek tomu je výlet na Nauru možný. Aké sú zaujímavosti o tomto ostrove a čo sa tu dá vidieť?
Nauru sa nachádza južne od rovníka a východne od Šalamúnových ostrovov a má rozlohu 21 km², čo z neho robí najmenšiu republiku na svete a zároveň jednu z najmenších ostrovných krajín.
Je tu tropické podnebie s teplotami od 24 °C do 33 °C. Zrážky sú mierne, pričom najdaždivejšie mesiace sú november a december. Krajina je veľmi závislá od dovozu tovaru vrátane potravín a spotrebných výrobkov, ako aj paliva a energie.
Nauru – základné informácie
Nauru bol kedysi významným vývozcom fosfátov a iných nerastov. Odvtedy ťažba fosfátov upadla, čo spôsobilo, že Nauru má krehké hospodárstvo a vážnu environmentálnu krízu. Zásoby fosfátov na ostrove sú v súčasnosti vyčerpané a ich ťažba zanechala po sebe znečistené rieky, odsolenú podzemnú vodu a neúrodnú pôdu.
Nauru má parlamentnú vládu a jeho hospodárstvo je stále založené najmä na fosfátoch a rybolove. Nauru je po Vatikáne druhou najmenšou krajinou na svete. Celkový počet obyvateľov krajiny je len niečo vyše 11 000. Krajina je prevažne kresťanská a odhaduje sa, že 80 % obyvateľov sa hlási k protestantskej viere.
Táto krajina je členom OSN a má bilaterálne vzťahy s Austráliou, Novým Zélandom, Spojenými štátmi a Spojeným kráľovstvom. Je tiež signatárom Juhopacifického fóra, najväčšej regionálnej organizácie.
Vzhľadom na náročné hospodárske a environmentálne podmienky sa Nauru usiluje o vytvorenie udržateľného hospodárskeho rozvoja a ochranu svojho krehkého životného prostredia.
Krajina sa tiež usiluje o zlepšenie základných služieb, ako je zdravotná starostlivosť a vzdelávanie, ako aj o väčšiu medzinárodnú prítomnosť tým, že sa viac zapája do regionálnych a globálnych problémov. V tejto súvislosti Nauru naďalej hľadá spôsoby, ako zabezpečiť lepšiu budúcnosť pre svojich občanov.
Nauru – zaujímavosti
Hlavným mestom Nauru je Yaren a je to jediné mesto, ktoré má viac ako 1 000 obyvateľov. Mena krajiny je austrálsky dolár a Nauru je vo veľkej miere závislé od zahraničnej pomoci z Austrálie, Nového Zélandu a Spojených štátov.
- Nauru nemá oficiálnu armádu a namiesto toho sa pri ochrane a obrane spolieha na austrálsky a novozélandský bezpečnostný personál.
- Krajina je známa svojimi pestrými tradičnými krojmi, ktoré sa nosia pri slávnostných príležitostiach a vyznačujú sa pestrými farbami a zložitými korálkami.
- Hoci je Nauru malým štátom, podarilo sa mu upútať pozornosť sveta vďaka organizovaniu Fóra tichomorských ostrovov a Mikronézskych hier.
- Na Nauru sa nachádza známa prírodná pamiatka Command Ridge, ktorá je najvyšším bodom krajiny a jedinou pevninou, ktorá je nad úrovňou mora. Ponúka nezabudnuteľný výhľad na celý ostrov.
- Národné jedlo Nauru sa nazýva Lap Lap, ktoré sa vyrába z banánov a kokosového krému a zvyčajne sa podáva s mäsom a rybami.
- Nauru je známe aj svojimi tradičnými remeslami, medzi ktoré patrí rezbárstvo z dreva a bambusu, košikárstvo a šperky z mušlí.
Úradným jazykom Nauru je naurčina, ktorá patrí medzi austronézske jazyky. V krajine sa bežne hovorí aj po anglicky. Zo Slovenska sa na Nauru dá vycestovať vďaka cestovnej agentúre, ktorá zabezpečuje dovolenky v netradičných a málo navštevovaných krajinách.
Dá sa do Nauru vycestovať?
Naurská vláda víta turistov na ostrove a umožňuje návštevníkom bezvízový vstup až na 90 dní. Turisti, ktorí chcú zostať dlhšie, musia požiadať o predĺženie na Ministerstve pre imigráciu a bezpečnosť hraníc v Yarene.
Turisti, ktorí chcú navštíviť Nauru, môžu byť nútení dodržiavať určité predpisy vrátane predloženia žiadosti o schválenie pred cestou. Je tiež dôležité, aby cestovatelia pred návštevou Nauru poznali miestne zákony a zvyky.
Napriek tomu, že Nauru je malý ostrovný štát, nachádza sa tu široká škála atrakcií, ktoré sú atraktívne pre návštevníkov aj miestnych obyvateľov. Návštevníci sa môžu tešiť aj na prírodné scenérie odľahlého ostrova, nedotknuté pláže a kultúrne pamiatky, ako napríklad Múzeum Nauru, v ktorom sa nachádza zbierka artefaktov a pamiatok súvisiacich s históriou ostrova.
Ako vycestovať?
Na Nauru sa dá z Európy dostať viacerými spôsobmi, z ktorých každý má svoje výhody a nevýhody.
Prvou možnosťou je využiť diaľkový let z Európy. Lety sú možné z Londýna, Frankfurtu, Paríža a Amsterdamu, pričom cesta trvá približne 10 hodín. Hoci tento let môže byť drahý, výhodou tejto možnosti je, že po prílete na Nauru môže cestovateľ využiť rôzne vnútroštátne lety do vzdialenejších miest v krajine.
Druhou možnosťou je letieť do Brisbane v Austrálii a potom využiť prestup na Nauru. Táto možnosť je o niečo lacnejšia ako prvá, ale medzi Brisbane a Nauru je k dispozícii oveľa menej letov, takže môže byť ťažké získať priamy let.
Treťou možnosťou je využiť sériu prestupných letov z Európy na Guam, potom letieť na Majuro na Marshallových ostrovoch a potom ďalším letom na Nauru. Táto možnosť je zďaleka najekonomickejšia, ale aj časovo najnáročnejšia, keďže celková cesta môže trvať až 24 hodín.
Nech už si človek vyberie akýkoľvek spôsob cesty na Nauru, odmenou mu bude nezabudnuteľný zážitok v jednej z najodľahlejších destinácií na svete.
Kam sa vybrať?
Nauru je veľkolepou destináciou pre ekoturistov s niektorými z najčistejších pláží na svete a množstvom prírodných zaujímavostí. Napríklad lagúny Aiwo, plytkej mangrovníkovej lagúny s lemom, ktorá je domovom viac ako 170 druhov vtákov.
Na ostrove Nauru je aj množstvo historických pamiatok vrátane starobylých kamenných terás. Vytvorili ich prví obyvatelia ostrova pred viac ako 6 000 rokmi.
Tí, ktorí hľadajú jedinečný zážitok, môžu navštíviť ostrov Boaz, ktorý je domovom stoviek morských vtákov. Ostrov Boaz bol vyhlásený za národnú chránenú oblasť. Je jedným z mála miest na svete, kde môže človek vidieť bučiaky, víchrovníky a sýkorky v ich prirodzenom prostredí.
Pre milovníkov pláží je pláž Uaboe skvelou voľbou na kúpanie, šnorchlovanie a opaľovanie. Je obklopená koralovými útesmi a ponúka nádherný výhľad na more a okolité ostrovy.
Ak chce niekto zažiť kultúrne zážitky, preskúmať môže múzeá a umelecké galérie vrátane Národného múzea Nauru a galérie Blue Lagoon Art Gallery. Sú v nich vystavené diela miestnych a zahraničných umelcov.
Pre dobrodruhov, ktorí cestujú za dobrodružstvom, má Nauru množstvo trás a aktivít vhodných na pešiu turistiku, horskú cyklistiku a dokonca aj jazdu na kajaku. Prírodný chodník Nauru ponúka nádherný výhľad na ostrov. Chodník Anono River Trail človeka prevedie okolo tradičných dedín, starobylých kamenných stavieb a nádherných vodopádov.
Či už cestovateľ hľadá pokojné útočisko alebo vzrušujúce dobrodružstvo, Nauru má čo ponúknuť každému. So svojimi úžasnými scenériami, fascinujúcou kultúrou a jedinečnými atrakciami je Nauru destináciou, ktorá určite poteší každého výletníka.
Miestna kuchyňa
Kuchyňa Nauru je zmesou polynézskych a mikronézskych vplyvov a ponúka širokú škálu morských plodov a tropických pochúťok.
Morské plody sú základom naurunskej stravy. Mnohé jedlá obsahujú ryby, tuniaky a chobotnice. Obľúbené sú kokosové jedlá a dusené ryby, ktoré sa zvyčajne podávajú s bielou ryžou a rôznou zeleninou.
Ďalšou miestnou špecialitou je fafaru, ktorá pozostáva z marinovaných surových rýb, ktoré sa rozvarili a uvarili v kokosovom kréme. Ako dezert sa najčastejšie podáva tropické ovocie, napríklad mango a ananás.
Okrem morských plodov a tropického ovocia sa v kuchyni Nauru podávajú aj rôzne škrobové korene. Obľúbené sú taro, tannia a batáty, ktoré sa podávajú v rôznych pokrmoch, napríklad roztlačené, varené alebo vyprážané.
Obzvlášť obľúbené sú tu banány, ktoré sa často podávajú ako príloha alebo dokonca ako dezert. Obľúbeným nápojom je aj džús z papáje, ktorý sa často konzumuje počas celého dňa.
Kuchyňa Nauru je chuťovo pestrá a rozmanitá, miešajú sa v nej rôzne polynézske a mikronézske vplyvy. Vďaka množstvu morských plodov a tropického ovocia poskytuje návštevníkom jedinečný a chutný zážitok.
Publikováno: 2. 5. 2023