Szombathely – história, zaujímavosti, dovolenka

Európa

Szombathely je historické mesto v juhozápadnom Maďarsku. Je najstarším mestom, ktoré bolo založené v Maďarsku, a jeho história sa datuje až do 9. storočia nášho letopočtu. Jeho názov pochádza zo slov „szombat“ a „hely“, čo znamená „miesto v sobotu“.

Szombathely je známe svojou bohatou históriou. Jeho prvá zmienka sa datuje do roku 45 nášho letopočtu, keď jeho osada bola založená Rimanmi ako Colonias Claudia Savariensium.

História mesta Szombathely

V tom čase bolo mesto známe ako Savaria a bolo sídlom rímskeho konzulátu. V priebehu histórie bolo súčasťou niekoľkých kráľovstiev a neskôr sa stalo súčasťou Uhorska. Je domovom mnohých atrakcií a pamiatok. Medzi najpopulárnejšie patria Szent István szobor, múzeum Szombathely, mestské námestie a kostol sv. Ágostona.

V dnešnej dobe je Szombathely známe svojou vysokou životnou úrovňou a kultúrou. Má mnoho zaujímavých festivalov, koncertov a podujatí, ktoré lákajú mnohých návštevníkov.

Toto mesto je tiež obľúbenou destináciou pre turistov, pretože má nádhernú prírodnú scenériu a niekoľko národných parkov.

Szombathely je krásne historické mesto, ktoré má bohatú históriu a kultúru. Jeho nádherná príroda a atrakcie sú skvelou príležitosťou pre turistov, ktorí chcú vidieť niečo iné. Ak turista hľadá pokojné miesto na relaxáciu, Szombathely je skvelou voľbou.

Čo navštíviť v meste Szombathely

Szombathely je historické mesto v Maďarsku. Má veľa prírodných a historických pamiatok, ktoré stoja za návštevu. Medzi najobľúbenejšie patrí:

 • Rotunda sv. Martina: Najstaršia postavená stavba v meste, datovaná do 10. storočia. Je to bazilika s bohatou históriou a významným postavením v meste.
 • Palatín: Toto je jedno z najväčších sídiel v strednej Európe. Palatín je postavený v barokovom štýle a je domovom pre mnoho veľkolepých záhrad, parkov a zoologických záhrad.
 • Szombathelyi Városi Múzeum: Múzeum je domovom obrovskej histórie a artefaktov, ktoré súvisia s mestom.
 • Aquapark: Aquapark s množstvom bazénov a vodných atrakcií pre deti a dospelých.
 • Termálne kúpaliská: Mesto má veľa termálnych kúpalísk, ktoré sú obľúbeným cieľom pre turistov. Voda je bohatá na minerály a je veľmi liečivá.

Szombathely má čo ponúknuť, takže si tu každý nájde niečo pre seba.

Ako cestovať do mesta Szombathely?

Najjednoduchší spôsob, ak sa cestuje zo Slovenska do Szombathely, je vlakom. Vlaky medzi Košicami a Szombathely jazdia každý deň a trasa trvá asi 7 hodín. Ak chce turista cestovať autom, trasa zo Slovenska do Szombathely bude trvať asi 8 až 10 hodín.

Ďalšou možnosťou je let do Budapešti a následná cesta autobusom alebo vlakom do Szombathely.

Kedy je najlepší čas cestovať?

Najlepšie obdobie na návštevu Szombathely je od mája do septembra. Teplé a slnečné počasie umožní plne využiť množstvo akcií a návštevných atrakcií, ako sú festivaly, výstavy a tradičné podujatia.

Návštevníci tohto mesta ocenia určite aj krátky výlet do Stoličného Belehradu. Stoličný Belehrad je hlavné mesto župy Fejér a je jedným z najvýznamnejších historických miest Maďarska.

Ako funguje verejná doprava?

V meste Szombathely sa používa verejná doprava zabezpečovaná mestskou autobusovou dopravou. Autobusová doprava je zabezpečovaná šiestimi linkami, ktoré prechádzajú cez centrum mesta. Každá linka má svoje vlastné časy odchodov a príchodov a súčasťou sú aj spoje v noci.

Autobusová doprava je dostupná každý deň. Mestská autobusová doprava v Szombathely je tiež napojená na železničnú dopravu. Železničná stanica Szombathely je k dispozícii od 5:00 do 22:00.

Okrem mestskej autobusovej dopravy je tu aj taxík pre obyvateľov mesta a turistov. Taxíky sú k dispozícii 24 hodín denne. Pre turistov sú k dispozícii aj turistické autobusy, ktoré ich môžu zobrať do okolitých miest a obcí.

Ubytovanie v meste Szombathely

Najjednoduchší spôsob, ako nájsť kvalitné ubytovanie v Szombathely, je použiť internetové vyhľadávače ako Booking.com, Hotels.com alebo TripAdvisor.com. Každý z nich poskytuje informácie o všetkých dostupných hoteloch, penziónoch a iných možnostiach ubytovania v Szombathely.

Taktiež je možné prezerať jednotlivé stránky hotelov a penziónov, aby sa o nich turisti dozvedeli viac. Kontaktovaním priamo hotela alebo penziónu je možné získať ďalšie informácie o ich službách alebo získať lepšiu cenu.

Dovolenka v meste Szombathely

Szombathely je príjemné miesto pre dovolenku s množstvom aktivít a atrakcií pre všetky vekové skupiny. Medzi najobľúbenejšie patria prehliadky mesta, ktoré turistom umožnia prezrieť si svoje obľúbené pamiatky, ako je napríklad Szent István Bazilika, Synagóga, Nový palác a Starý kostol.

Okrem toho je možné navštíviť múzeá, galérie a zábavné parky. Ak človek hľadá aktívnejšiu dovolenku, môže si tu vychutnať aj športové aktivity, ako je napríklad cyklistika, beh, beh na lyžiach, tenis a golf.

Szombathely je historické mesto Maďarsku, miesto mnohých festivalov.
Szombathely je historické mesto Maďarsku, miesto mnohých festivalov.

Gastronómia v Szombathely

Szombathely je tiež skvelým miestom pre milovníkov dobrej kuchyne. Zážitok gastronomického pôžitku je tu zaručený. Tu nájde turista všetko od tradičných maďarských jedál akými sú napríklad tradičný mäsový aj vegetariánsky guľáš, až po modernú európsku kuchyňu. Navyše, večerný život je tu veľmi bohatý a môže si tu vychutnať množstvo barov, klubov a reštaurácií.

Takže, ak hľadá turista príjemnú dovolenku v Szombathely, mal by si prísť užiť všetko od prehliadok mesta až po športové aktivity a gastronomické zážitky.

Prečo navštíviť mesto Szombathely?

Szombathely je historické mesto v západnej časti Maďarska, ktoré je známe svojou bohatou históriou. Je to domov veľkého množstva architektonických a historických pamiatok, ktoré sú veľmi obdivované. Mesto je tiež domovom klasickej secesnej architektúry a mnohých významných pamiatok, ako je napríklad Csaba veža, Pálffyho kaštieľ a stredoveké mesto.

Okrem toho mesto ponúka veľa možností pre turistov, ako je návšteva termálnych kúpeľov, výlet na bicykli, návšteva múzeí a galérií a návšteva obchodov s tradičnými maďarskými suvenírmi. Ak cestovatelia hľadajú idylické miesto plné histórie, Szombathely je určite destináciou, ktorú by mali navštíviť.

Dôvody pre návštevu Szombathely

Nízke náklady: Szombathely je malé mesto a náklady na cestovanie sú veľmi nízke. Oproti iným destináciam, ako napríklad obec Tihany pri balatóne, je možné dostať sa sem za veľmi rozumnú cenu.

Zaujímavé kultúrne pamiatky: Mesto je známe svojimi zaujímavými kultúrnymi a historickými pamiatkami. Je odporúčané navštíviť katedrálu sv. Mikuláša, múzeum vína a vinárenských remesiel, múzeum dejín mesta, múzeum obchodu a remesiel aj mnoho ďalších.

Príjemné prostredie: Szombathely je veľmi príjemné mesto s čistým ovzduším a zelenými parkami. Je tu veľa miesta na prechádzky po meste a je možné vidieť veľa zaujímavých miest.

Prístup ku kultúre: Mesto je veľmi aktívne v oblasti kultúry, s mnohými umeleckými a hudobnými podujatiami.

Výborné jedlo: V Szombathely sa dá nájsť veľa vynikajúcich reštaurácií s lokálnou a medzinárodnou kuchyňou. Táto oblasť je známa svojimi chutnými a autentickými receptami.  

Prístup ku prírode: V blízkosti Szombathely je veľa prírodných atrakcií, ako napríklad Kőszegi-hegység národný park. Je to skvelé miesto pre prírodných milovníkov, aby si vychutnali prírodu.

Čo vidieť v okolí mesta Szombathely?

V okolí Szombathely je veľa zaujímavých miest a atrakcií. Je možné navštíviť budhistický kláštor Szántód, ktorý je súčasťou kultúrneho dedičstva Maďarska. O niečo ďalej je národný park Bükk s horskými chodníkmi, jaskyňami a prírodnými rezerváciami. Pre milovníkov histórie je tu Múzeum východného Maďarska v Szombathely, kde môžu vidieť množstvo starých rímskych artefaktov.

Pre milovníkov prírody je tu možnosť navštíviť aj vodopády Gyöngyös, jazero Balaton, či rieku Rábca. Pre milovníkov športu je tu veľa možností, ako napríklad jazda na bicykli, nordic walking, či golf. Návštevníci si môžu tiež užiť množstvo kultúrnych a športových podujatí, ako sú jarmoky, festivaly, alebo zimné športy.

Výhody a nevýhody dovolenky v Szombathely

Výhody: Szombathely je malé mesto s príjemnou atmosférou, ktoré je na dosah od Viedne. Je známe svojimi archeologickými nálezmi, ktoré sa datujú až do rímskej éry. Krajina má veľa prírodných scenérií, ktoré sú vhodné na prechádzky a prehliadky. Mesto má veľa kultúrnych atrakcií, ktoré stoja za návštevu.

Nevýhody: Szombathely je malé mesto, a preto môže byť obmedzené na obchody, služby a zábavu. Mesto má malý výber reštaurácií a občerstvení. Nemá veľa hotelových možností. Vzdialenosť od veľkých miest môže byť problémom pre návštevníkov.

Oplatí sa navštíviť Szombathely?

Szombathely je prekrásne mesto s mnohými zaujímavými pamiatkami. Má veľa historických pamiatok, napríklad:

 • rímsky amfiteáter
 • rímske sarkofágy
 • rímsky kúpeľný palác
 • rímsky obelisk
 • starý židovský cintorín
 • synagóga
 • rímsky lúčny kostol
 • botanická záhrada
 • múzeá a galérie

Mesto tiež ponúka množstvo kultúrnych a športových aktivít, ako napríklad jazdu na koni, futbal, plávanie a vodné športy, turistiku a cyklistiku. Takže áno, Szombathely je skvelou destináciou pre dobrodružstvo a zábavu.

DovolenkaZaujímavosti