Belgicko – informácie, dovolenka, čo navštíviť

Európa

Belgicko síce nepatrí medzi prímorské dovolenkové destinácie, no ponúka nádherné miesta, ktoré sú turistami vyhľadávané počas celého roku. Nie je to len o čokoláde, pivovaroch a vafliach. Dovolenka alebo výlet v Belgicku ponúka omnoho viac. Čo navštíviť v Belgicku?

Ľudia v Belgicku sú priateľskí a pohostinní. Sú hrdí na svoju krajinu a kultúru a sú známi svojou pohostinnosťou. Belgičania sú vo všeobecnosti uvoľnení a majú radi dobré jedlo, spoločenské akcie a dobrú zábavu.

Najlepší spôsob, ako sa dostať zo Slovenska do Belgicka, je využiť priamy let. Lety medzi týmito dvoma krajinami prevádzkuje niekoľko veľkých leteckých spoločností vrátane Austrian Airlines, Brussels Airlines a Ryanair.

Pred dovolenkou alebo výletom do Belgicka nie je potrebné rozmieňať peniaze ani žiadať o víza, pretože Belgicko je v Európskej únií a taktiež je členom eurozóny. Ak chce niekto cestovať kdekoľvek, nie len do Belgicka, mal by mať kvalitné cestovné poistenie. Takéto cestovné poistenie nie je vôbec nákladná položka a je možné ho vybaviť rýchlo a od 0,70 eur za deň.

Belgicko

Belgicko je malá krajina v západnej Európe. Hraničí s Holandskom, Francúzskom, Luxemburskom, Nemeckom a Severným morom. Má rozlohu približne 30 528 km2 (11 787 km2). Žije tu 11 miliónov ľudí, ktorí hovoria holandsky, francúzsky a nemecky.

Taktiež je známe svojou bohatou kultúrnou históriou, krásnou architektúrou, vynikajúcou kuchyňou a pivom. Je tiež významným politickým centrom a sídlia tu centrály NATO, Európskej únie a Organizácie Spojených národov.

Belgicko je skvelou destináciou na dovolenku vďaka svojim úžasným atrakciám, bohatej histórii a živej kultúre. Od historických budov v Bruseli až po malebné mestá Bruggy a Gent – Belgicko ponúka niečo pre každého.

Krajina sa môže pochváliť aj jedným z najlepších jedál a piva v Európe, čo z nej robí raj pre gurmánov. Pre milovníkov prírody sa v Belgicku nachádza niekoľko nádherných turistických chodníkov a cyklistických trás, ako aj množstvo úžasných pláží a jazier.

To teda znamená, že Belgicko je ideálnym miestom na nezabudnuteľnú dovolenku, pretože je tu nespočet možností, čo vidieť, robiť a zažiť.

Výlet v Belgicku nebude ľutovať žiadny turista. Belgicko ponúka bohatú históriu, krásne pamiatky a výborne jedlo a pivá.

Námestie Grand Place

Námestie Grand Place v Belgicku je úžasné stredoveké námestie plné histórie a krásy. Je obklopené vysokými, zdobenými cechovými domami a nachádza sa na ňom množstvo historických budov vrátane radnice a kráľovského domu.

Na námestí Grand Place sa tiež nachádza živý kvetinový trh, ktorý sa koná každú druhú nedeľu v mesiaci. Okrem toho sa na námestí počas celého roka konajú rôzne festivaly, koncerty a podujatia, takže je skvelým miestom pre ľudí všetkých vekových kategórií.

Manneken Pis

Manneken Pis je jednou z najobľúbenejších belgických pamiatok a pri návšteve krajiny ho musíte vidieť. Je to malá bronzová socha malého chlapca močiaceho do fontány, ktorá pochádza zo 17. storočia. Je symbolom bruselského zmyslu pre humor a obdivovať ju prichádzajú ľudia z celého sveta.

Manneken Pis je skvelou príležitosťou na fotografovanie a má svoj vlastný šatník, v ktorom si môžete vybrať z viac ako 800 kostýmov. Je to tiež skvelý spôsob, ako spoznať belgickú kultúru, pretože socha sa často oblieka do rôznych kostýmov pri príležitosti osláv významných udalostí.

Atomium

Atómium v belgickom Bruseli je obľúbenou turistickou atrakciou vďaka svojmu jedinečnému a ikonickému tvaru. Stavba bola postavená pre Svetovú výstavu v roku 1958 a je vysoká viac ako 230 metrov. Deväť oceľových gulí, ktoré tvoria Atómium, predstavuje atómy železa zväčšené 165 miliárd krát.

Návštevníci môžu absolvovať prehliadku stavby a dozvedieť sa viac o jej histórii a dizajne, ako aj vyviezť sa výťahom na vrchol stavby, odkiaľ je neuveriteľný výhľad na Brusel. Okrem toho sa v Atómiu počas celého roka koná množstvo výstav, podujatí a aktivít, takže je skvelým cieľom pre ľudí všetkých vekových kategórií.

Táto nezvyčajná stavba z atómov ponúka nezabudnuteľné výhľady na Brusel.

Bruggy

Bruggy v Belgicku sú povinnou destináciou pre každého, kto chce spoznať to najlepšie z Európy. Mesto je plné nádherných kanálov, dláždených ulíc a svojráznej architektúry.

Taktiež sú skvelým miestom na pešiu prehliadku, pretože mesto je plné zaujímavých pamiatok a atrakcií. Nájdete tu množstvo múzeí, kostolov a galérií, ktoré môžete preskúmať, ako aj množstvo fantastických reštaurácií a kaviarní.

Toto mesto ponúka aj skvelé možnosti nakupovania s množstvom butikov a obchodov so suvenírmi. Okrem toho sú Bruggy skvelým miestom pre milovníkov umenia s množstvom galérií a umeleckých výstav, ktoré si môžete prezrieť.

Grote Markt

Grote Markt v Belgicku je povinnou zastávkou pre každého, kto navštívi túto krajinu. Toto námestie sa nachádza v centre Antverp a je najobľúbenejšou turistickou atrakciou mesta. Návštevníci sem prichádzajú obdivovať úžasnú architektúru vrátane impozantnej radnice, ktorá sa týči nad námestím.

Na tomto mieste sa nachádza aj množstvo obchodov, reštaurácií a kaviarní a je skvelým miestom na spoznávanie kultúry a dedičstva mesta. Námestie Grote Markt s množstvom historických pamiatok je ideálnym miestom na strávenie dňa, fotografovanie a jednoduché vychutnávanie atmosféry.

Kráľovský palác Laeken

Kráľovský palác Laeken v Belgicku je povinnou zastávkou pre všetkých, ktorí sa zaujímajú o bohatú históriu a kultúru krajiny. Palác, ktorý sa nachádza v regióne hlavného mesta Brusel, je oficiálnym sídlom belgickej kráľovskej rodiny.

Palác je pôsobivým príkladom neoklasicizmu 19. storočia so symetrickou fasádou a veľkolepými interiérmi. Návštevníci môžu absolvovať prehliadku paláca so sprievodcom, ktorá zahŕňa návštevu kráľovských apartmánov, kráľovských skleníkov a záhrad. Obzvlášť pôsobivé sú záhrady s rybníkmi a fontánami.

Je možné navštíviť aj neďaleký Čínsky pavilón, stavbu z 19. storočia postavenú v čínskom štýle, ktorá je dnes múzeom. Návšteva kráľovského paláca v Laekene je ideálnym spôsobom, ako sa dozvedieť viac o belgickej kráľovskej rodine a histórii krajiny.

Údolie rieky Meuse

Údolie rieky Meuse v Belgicku ponúka návštevníkom úžasnú prírodnú scenériu s malebnými výhľadmi na kopce, svieže lesy a kľukaté rieky. V regióne sa nachádza množstvo stredovekých hradov a opevnení, ktoré návštevníkom ponúkajú pohľad do fascinujúcej histórie tejto oblasti.

Oblasť sa môže pochváliť aj množstvom outdoorových aktivít vrátane cyklistiky, jazdy na kajaku a pešej turistiky, ako aj množstvom historických pamiatok a archeologických nálezísk. Údolie rieky Meuse je skvelou destináciou pre tých, ktorí hľadajú pokojný a relaxačný pobyt.

Plavba po rieke Meuse je nezabudnuteľným zážitkom. Aj popri tejto rieke je možné vykonávať rôzne športy ako napríklad cyklistika.

Trh Tongeren

Trh Tongeren v Belgicku je jedným z najstarších a najväčších trhov v Európe. Koná sa už od 14. storočia a je známy svojimi starožitnosťami, zberateľskými predmetmi a umením. Trh sa koná každú nedeľu a je skvelým miestom, kde si môžete vybrať jedinečné kúsky z minulosti.

Je to tiež skvelé miesto, kde nájdete historické oblečenie, šperky, knihy a iné predmety. Okrem toho trh ponúka chutné jedlo, nápoje a živú zábavu, čo z neho robí skvelý spôsob, ako stráviť deň v Belgicku.

Grotten van Han

Grotten van Han (Hanské jaskyne) je vápencový jaskynný systém nachádzajúci sa v meste Han-sur-Lesse v provincii Namur. Táto prírodná podzemná atrakcia je pre návštevníkov otvorená od roku 1827 a patrí k najobľúbenejším turistickým cieľom v Belgicku.

Jaskyne ponúkajú rôzne útvary vrátane stalaktitov a stalagmitov, ako aj podzemnú rieku. Návštevníci môžu jaskynný systém preskúmať počas prehliadky so sprievodcom, pričom na prepravu sú k dispozícii člny a elektrické vozidlá.

Katedrála Panny Márie

Katedrála Panny Márie v Belgicku je úžasným príkladom gotickej architektúry a už po stáročia je nádherným miestom bohoslužieb. Je jednou z najnavštevovanejších pamiatok v Belgicku a nachádzajú sa v nej majstrovské umelecké diela vrátane svetoznámej Michelangelovej sochy Madony s dieťaťom.

Návšteva katedrály Panny Márie je príležitosťou zažiť históriu a umenie na vlastnej koži, ako aj obdivovať ohromujúcu krásu budovy a jej architektúry.

Zaujímavosti o Belgicku

Okrem nádhernej atmosféry meste, skvelému jedlu a očajurúcich historických pamiatok je Belgicko známe aj inak. O Belgicku vedia ľudia mnoho vecí, no niektoré možno ani netušili.

  • Popredný výrobca čokolády – Belgicko ročne vyprodukuje viac než 220 000 ton čokolády
  • Najstarší šachový klub na svete – v roku 1836 bol založený prvý šachový klub s názvom Cercle des Echecs, v Bruseli
  • Obyvateľstvo – v západnej Európe je Belgicko najhustejšie obývané. Na 1 kilometer štvorcový žije viac než 500 obyvateľov
  • 3 úradné jazyky – v belgicku je oficiálny jazyk francúzština, holandčina a nemčina
  • Najstaršia Univerzita – v roku 1425 bola založená prvá univerzita s názvom Univerzita v Leuvene, v Belgicku
  • Volenie – v Belgicku je povinné volenie
  • Národné jedlo – Belgické národné jedlo je Moules Frites, čo sú v podstate mušle z hranolkami

Belgicko je susednou krajinou Nemecka, ktoré ponúka taktiež nádherné miesta, ktoré stoja za objavovanie. Či už si pozrieť mestá ako Mníchov, Berlín, či objavovať známe miesta v Bavorsku alebo vo Frankfurte nad Mohanom.

Už je teda jasné, že Belgicko nie je žiadnou nezáživnou dovolenkovou destináciou. Ideálnou možnosťou dovolenky v Belgicku je ísť na predĺžený víkend v Belgicku napríklad do diamantového mesta Antverpy. Existuje mnoho možností, čo sa dá v Belgicku zažiť. Aj náročnejší dovolenkári budú prekvapení, čo všetko táto krajina dokáže ponúknuť.

Čo navštíviťDovolenka