Drveník, Chorvátsko – dovolenka, ubytovanie, zaujímavosti

Európa

Drvenik je malebné prímorské mestečko v Chorvátsku, ktoré sa nachádza na pobreží Jadranského mora neďaleko mesta Makarská. Má dlhú históriu a kedysi slúžilo ako prístav pre rybárov a obchodníkov.

Dnes je Drvenik vďaka svojmu krásnemu pobrežiu, čistému moru a piesočnatej pláži obľúbenou turistickou destináciou a dovolenkou v Chorvátsku. Mnoho slovenských cestovateľov cestuje do mesta Luzern autom, a preto netreba zabúdať na diaľničnú známku.

Drveník

Drvenik je príjemné a pokojné mesto na juhu Chorvátska. Jeho poloha na pobreží Jadranského mora a obklopenie pohoriami Velebit a Biokovo z neho robí atraktívnu destináciu pre milovníkov prírody a pláží.

V meste je možné niekoľko krásnych piesočnatých a kamienkových pláží, ktoré sú vhodné pre rodiny s deťmi. V letných mesiacoch tu vládne živá atmosféra vďaka množstvu reštaurácií, kaviarní a barov, ktoré ponúkajú tradičnú chorvátsku kuchyňu a osviežujúce nápoje.

Pre milovníkov histórie a kultúrneho dedičstva ponúka Drvenik množstvo atrakcií. V okolí mesta sa nachádzajú staroveké rímske pamiatky, ako napríklad ruiny antického mesta Salone alebo amfiteáter v Pule. Mesto je známe aj tradičnými remeslami, ako je výroba olivového oleja a medu.

Pre turistov sú k dispozícii rôzne výlety, počas ktorých môžu nahliadnuť do života miestnych obyvateľov a ich kultúry.

Chorvátsko – mena

Až do roku 2023 sa v Chorvátsku platilo dommácou menou, čo bola chorvátska kuna. Od 1. januára 2023 prijalo Chorvátsko ako oficiálnu menu v krajine euro, nakoľko vstúpilo do eurozóny, podobne ako Slovensko.

To znamená pre turistiov a návštevníkov zo Slovenska pozitívnu správu, keďže pred dovolenkou do Chorvátska už nebude potrebné zamieňať si eurá za Chorvátsku domácu kunu.

Drveník na mape – mapa Chorvátska

Drvenik sa nachádza na juhu Chorvátska, v regióne Dalmácia, v blízkosti Makarskej riviéry. Presnejšie, nachádza sa v Splitsko-dalmatínskej župe, asi 25 km juhovýchodne od mesta Makarská. Drvenik leží na pobreží Jadranského mora a je obklopený pohoriami Biokovo a Velebit.

Chorvátsko sa nachádza v juhovýchodnej Európe a má prístup k Jadranskému moru. Na severe susedí s Maďarskom a Slovinskom, na východe s Bosnou a Hercegovinou a Srbskom, na juhu s Čiernou Horou a na západe s Talianskom.

Na mape Chorvátska je vidieť jeho hlavné mesto, ktoré je Záhreb, ktorý sa nachádza vo vnútrozemí. Na pobreží Jadranského mora sa nachádzajú mestá ako Dubrovník, Split, ostrov Brač, Zadar, Pula alebo Rijeka. Chorvátsko je turistická krajina s krásnymi plážami, historickými pamiatkami a prírodnými parkami.

Počasie v Drveníku

Drvenik sa nachádza v Dalmácii, ktorá je známa svojím stredomorským podnebím s teplými letami a miernymi zimami. Priemerná letná teplota sa pohybuje okolo 27 °C, čo je ideálne na kúpanie a opaľovanie na pláži.

Chorvátsky drveník je ako stvorený pre príjemnú letnú dovolenku s teplým počasím.

V zime sa priemerné teploty pohybujú okolo 10 °C, čo nie je príliš chladno, ale každý by sa mal pripraviť na občasný dážď a veterné počasie. Na jar a na jeseň sú teploty mierne, okolo 20 °C, čo je ideálne na prechádzky a turistiku v tejto oblasti.

Keďže sa Drvenik nachádza na pobreží Jadranského mora, je ovplyvnený jeho podnebím. Morská voda sa v letných mesiacoch zohrieva na teplotu okolo 25 °C, čo je ideálne na kúpanie a vodné športy.

V zime je voda chladnejšia, ale stále dostatočne teplá na surfovanie alebo windsurfing. V lete sú dni v Crumble zvyčajne slnečné a teplé s minimom zrážok, čo je ideálne na letnú dovolenku. Odporúča sa však sledovať predpovede počasia a pripraviť sa na prípadné zmeny.

Dovolenka v Drveníku

Ak niekto uvažuje o dovolenke v Chorvátsku, Drvenik môže byť skvelou voľbou. Toto malebné mestečko na pobreží Jadranského mora ponúka krásne pláže, príjemné podnebie a skvelú príležitosť preskúmať okolitý región. Je možné sa tu opaľovať, venovať sa vodným športom, turistike a mnohým ďalším aktivitám.

Počas dovolenky v Drveníku sa okrem opaľovania a kúpania pri pláži môže každý venovať aj rôznym vodným športom či turistike.

V Drveniku sa dá nájsť mnoho možností ubytovania, od hotelov a apartmánov až po kempy a súkromné izby. Väčšina ubytovacích zariadení sa nachádza v blízkosti pláže a ponúka krásny výhľad na more.

Vďaka priateľským a pohostinným miestnym obyvateľom sa tu bude každý cítiť ako doma a v reštauráciách a kaviarňach je mať možnosť ochutnať miestne špeciality.

Keďže sa Drvenik nachádza v blízkosti niekoľkých ďalších turistických centier, počas dovolenky si môžete vychutnať množstvo výletov a spoznať okolitý región.

Môžno navštíviť historické mesto Makarska, ktoré sa nachádza len niekoľko kilometrov od Drveniku, alebo si vychutnať turistiku v prírodnom parku Biokovo, ktorý sa tiež nachádza v blízkosti mesta. Celkovo Drvenik ponúka krásnu kombináciu mora, slnka, prírody a kultúry, čo z neho robí skvelé miesto na dovolenku v Chorvátsku.

Pláže v Drveníku

Drvenik má niekoľko pláží, ktoré sú ideálne na relaxáciu a kúpanie v Jadranskom mori. Najväčšia pláž sa nachádza v centre mesta a je kamienková s pozvoľným vstupom do vody, vďaka čomu je vhodná pre rodiny s deťmi.

Drveník ako malé mesto síce neponúka desiatky pláží, avšak tie, ktoré sú tam, sú príjemné a potešia aj náročných dovolenkárov.

V okolí mesta sa nachádzajú aj ďalšie kamienkové pláže, napríklad pláž Soline, ktorá sa nachádza asi 2 km západne od Drveniku. Pláž Soline má tiež pozvoľný vstup do vody a je obklopená borovicovým lesom, takže je ideálna na pikniky a grilovanie.

Ak niekto dáva prednosť menším plážam s väčším súkromím, môže sa vybrať na južnú stranu Drveniku, kde sa nachádza niekoľko malých zátok s krásnym krištáľovo čistým morom. Tieto zátoky často tvoria skalnaté útesy a sú ideálne na šnorchlovanie a potápanie.

Celkovo pláže v Drveniku ponúkajú rôzne možnosti pre každého návštevníka, či už dáva niekto prednosť väčším plážam s väčším komfortom alebo menším, tichším zátokám s krásnym výhľadom na more.

Chorvátsko ubytovanie – Drveník

V Drveniku sa nachádza mnoho možností ubytovania, ktoré sú vhodné pre rôzne typy cestovateľov. Ak niekto hľadá luxusný zážitok, môže si vybrať z miestnych hotelov a rezortov, ktoré ponúkajú prvotriedne ubytovanie a mnoho ďalších služieb.

Naopak, ak chce návštevník ušetriť na nákladoch na ubytovanie, môže sa ubytovať v súkromných apartmánoch alebo penziónoch, ktoré ponúkajú skromnejšie, ale stále pohodlné ubytovanie.

Mnohé ubytovacie zariadenia v Crumble sa nachádzajú v blízkosti pláže, čo každému umožní ľahký prístup k moru a opaľovaniu. Niektoré hotely a apartmány ponúkajú aj krásny výhľad na more z terasy alebo balkóna. Väčšina ubytovacích zariadení v Drveniku má aj Wi-Fi pripojenie na internet a parkovanie.

Keďže Drvenik je malé mesto, nie je ťažké dostať sa do centra mesta alebo na pláže pešo. Ak si však návštevník chce užiť viac slobody a flexibility, odporúčame prenajať si auto alebo vyskúšať miestnu dopravu, ako sú autobusy a taxíky.

Celkovo ubytovanie v Drveniku ponúka pohodlné a cenovo dostupné možnosti pre rôzne typy cestovateľov, ktorí hľadajú príjemnú a bezstarostnú dovolenku na pobreží Jadranu.

Kuchyňa – Drveník

Chorvátska kuchyňa je veľmi chutná a rozmanitá a v Drveniku je možné ochutnať mnoho tradičných chorvátskych jedál. Najznámejšou špecialitou je pravdepodobne pašticada, ktorá pozostáva z marinovaného hovädzieho mäsa duseného v červenom víne a korení a podávaného s cestovinami.

Medzi ďalšie obľúbené jedlá patrí „buzara“, čo sú krevety alebo iné morské plody varené v paradajkovej omáčke s cesnakom a bylinkami, alebo „riblji paprikáš“, čo je dusená ryba s paprikou a paradajkami.

Miestna kuchyňa ponúka aj množstvo rôznych druhov syra, šunky a iných miestnych špecialít. Okrem toho si môže každý pochutnať na mnohých druhoch čerstvého ovocia a zeleniny, ako sú figy, hrozno, melóny a paradajky.

V Drveniku možno nájsť mnoho reštaurácií a kaviarní, kde sa dajú ochutnať miestne špeciality a vychutnať si krásny výhľad na more. Odporúčame vyskúšať niektoré z miestnych jedál a ochutnať miestne vína, ktoré sú tiež veľmi obľúbené a chutné.

Ultra last minute Chorvátsko

Ak niekto hľadá spontánne dovolenkové dobrodružstvo, ultra last minute zájazdy do Chorvátska sú skvelou voľbou aj s možnosťou all inclusive. Chorvátsko je známe svojimi nádhernými plážami, krištáľovo čistým morom a bohatou kultúrou, čo robí z tejto krajiny obľúbené letovisko pre mnoho turistov.

Ultra last minute zájazdy umožňujú získať výhodné ceny a prístup k najnovším ponukám a zľavám. Možno sa rozhodnúť pre pobyt v pohodlných hoteloch (napríklad Chorvátske all inclusive) alebo si vybrať ubytovanie v apartmánoch či súkromných domoch, ktoré ponúkajú väčšiu slobodu a flexibilitu.

Chorvátske pobrežie je plné malých prímorských dediniek, kde si môže každý užívať relaxačnú atmosféru, prechádzky po malebných uličkách a vychutnávať si tradičnú chorvátsku kuchyňu.

Okrem plážových radov si turisti môžu vychutnať aj rôzne vodné aktivity, ako sú potápanie, surfovanie, jachting či šnorchlovanie. Chorvátsko je tiež bohaté na prírodné krásy, ako sú národné parky Plitvické jazerá a Krka, kde je možné objavovať úchvatné vodopády a jazerá obklopené bujnou vegetáciou.

Pre milovníkov kultúry a histórie sú k dispozícii starobylé mestá, ako je Dubrovník, Split či Zadar, kde ľudia radi objavujú historické pamiatky a architektúru.

Ultra last minute zájazdy do Chorvátska umožňujú rýchle a jednoduché zabezpečenie dovolenky za výhodné ceny a ponúkajú príležitosť objaviť krásy tejto nádherné krajiny. Stačí vybrať si termín, ubytovanie a vyraziť na dovolenku plnú zábavy, relaxu a objavovania nových miest a kultúrnych pokladov.

DovolenkaZaujímavosti