Tajomstvo medu

Magazín

Med je veľmi zdravé a chutné pochúťka, ktorá je získavaná z nektáru kvetov. Obsahuje veľa vitamínov, minerálov a antioxidantov, ktoré sú dôležité pre telo. Vzhľadom k tomu, že je to veľmi jemná potravina, je veľmi cenným prírodným produktom. Ktoré druhy sú najsladšie? Aké sú účinky medu? Na čo sa med používa?

Med je vyrobený z nektáru kvetov a jeho výroba je stará tisíce rokov. Med je jednou z najstarších pochúťok, ktoré človek pozná. Je obľúbený pre svoju sladkú chuť a pre svoje priaznivé účinky pre zdravie. Je veľa druhov medu, od sladkých po kyslé.

Čo je med?

Med je krásna zlatistá tekutina, ktorá je ešte k tomu plná prospešných látok. Je to výsledok namáhavej včelej práce, počnúc zberom peľu a výsledkom je hotový zázrak prírody. Ani sa nechce veriť, že títo malí tvorčekovia dokážu vytvoriť niečo také chutné a zdravé ako med.

Je výsledok namáhavej včelej práce, počnúc zberom peľu a výsledkom je hotový zázrak prírody. Med je jedinečným produktom a jeho výhody pre zdravie sú nepopierateľné.

Účinky a použitie medu

Prínosy medu pre zdravie sú dobre známe. Obsahuje antioxidanty, vitamíny a minerály, ktoré pomáhajú znížiť riziko ochorení srdca, obličiek a cukrovky. Med tiež podporuje imunitný systém, pretože obsahuje enzýmy a látky, ktoré pomáhajú bojovať proti infekciám. Med je tiež vynikajúcim nástrojom pre starostlivosť o pleť. Med je populárny aj ako prírodný liek na kašeľ. Môže byť konzumovaný samostatne alebo v kombinácii s inými ingredienciami, ako je citrón alebo cesnak.

Používa sa ako peelingový prostriedok a je účinný pri liečbe akné, ekzémov a iných zdravotných problémov kože.

Med sa môže tiež použiť ako prírodné sladidlo. Je zdravší ako cukor a môže byť použitý na prípravu rôznych sladkostí a nápojov. Je obľúbenou zložkou v recepte na mäkké maslové sušienky.

aktiež sa môže pridať do tórt, koláčov a palaciniek. Skúsiť ho môžete pridať do banánových lievancov ako náhradu cukru.

História včelárstva

Kedysi bolo včelárstvo veľmi rozšírené, pretože cukru nebolo a med bol jediným sladidlom. Boli to vskutku rozumné časy a úžitok mali včely aj ľudia. Používaním cukru sa med dostal na nejaké obdobie do úzadia, ale dnes sa ľudia opäť vracajú k jeho používaniu, pretože med je v porovnaní s cukrom rozhodne zdravší.

Druhy medu

Závisí to od druhu kvetov, z ktorých sa získava nektár, a od oblasti, v ktorej sa vyrába. Najsladšími druhmi medu sú akáciový a repný med.

Med delíme v závislosti na tom, kde ho včielky nazbierali a v akej podobe ho do úľu priniesli. Nektarový med je tzv. kvetový a medovicový med je tzv. lesný.

Kvetový med

Kvetový med je prírodný koncentrát z kvetov rastlín. Obsahuje peľové zrnká, ktoré obohacujú med o významné prírodné látky s povzbudzujúcimi účinkami – rastlinné hormóny, éterické oleje, aromatické látky a pod. Kvetový med je veľmi cenený aj v ľudovom liečiteľstve. Je ľahko stráviteľný a má vysoký obsah glukózy. Je vhodný ako sladidlo a pri nachladnutí aj ako rýchly zdroj energie.

Medovicový – lesný med

Medovicový – lesný med sa získava najmä z medovice – sladkej šťavy vzniknutej z miazgy rastlín prefiltrovanej hmyzom. Obvykle je tmavohnedý až červenohnedý, čo spôsobujú prírodné farbivá v miazge drevín. Má silnejšiu vôňu a ostrejšiu chuť. Obsahuje proti kvetovému medu viac fruktózy a dextrínov, ale najmä viac minerálnych látok a stopových prvkov.

Použitie medu

Med má veľmi široké uplatnenie. Je to vynikajúca potravina, pridáva sa do koláčov, šalátov aj hlavných jedál. Vďaka obsahu rôznych cukrov, enzýmov, minerálov, vitamínov, aminokyselín a bielkovín má liečivé účinky a pomáha pri rôznych zdravotných ťažkostiach. Pôsobí protizápalovo, zlepšuje trávenie, posilňuje psychiku a srdce, pomáha pri hojení rán, zlepšuje spánok a zmierňuje vyčerpanosť.

Používa sa aj v kozmetike, jeho výťažky sú súčasťou rôznych krémov, telových mliek aj kúpeľových prípravkov.

Pastovaný med

Netečie po prstoch. Vzniká z čerstvo vytočeného kvetového medu iba intenzívnym miešaním, bez zahrievania a bez chemických látok, preto si zachováva všetky vlastnosti.

Kryštalizácia medu

Kryštalizácia je známka dobrej kvality medu. Proces nastáva u všetkých medov s vyšším obsahom glukózy – medy lipové, repkové, medovicové a pod. po určitej dobe po vytočení skryštalizujú, kým jednodruhový med s vyšším obsahom fruktózy neskryštalizuje nikdy.

Med je vždy originál

Včely pripravujú med z nektáru (medovice) rôznych rastlín, preto vždy vzniká originál, ktorý sa nemôže podobať medu, na ktorý ste zvyknutí. Rozhodne sa vyplatí nakupovať med priamo od včelárov, kde sa dozviete priamo od zdroja, o aký med ide, v akej oblasti včely žijú, či je tam zdravé ovzdušie a podobne.

Zaujímavosti