Predvianočný „odskok“ na Závislé Územie Nemecka

Európa

To, že počas Čierneho piatku klesla cena našich leteniek presne na 4 €, sme oplakali a tradične zapili zľahka alkoholickým nápojom, to už ale na Mallorke. Máme totiž tradíciu, že kdekoľvek sa to dá, tak chodíme do 100 Montaditos.

To je miesto s najlepšími mini bagetkami na svete, čapujú tam do pol litrákov tinto de verano a vždy sa tam úplne opustíme. Teda, nie že by sme normálne držali nejakú diétu, však. Každopádne, po tejto náročnej ceste, ktorá začala krátko po 2:30 ráno v Brne, sme si to zaslúžili.

Malorca

Mallorca je najväčší ostrov súostrovia Baleárske ostrovy (ich súčasťou je aj úchvatná Menorca a Ibiza), ktorý sa nachádza pri východnom pobreží Španielska v Stredozemnom mori. Je známa svojimi nádhernými plážami, dramatickými horskými scenériami a rušným nočným životom. Hlavné mesto Palma je obľúbeným cieľom turistov a ponúka množstvo kultúrnych atrakcií, reštaurácií, barov a obchodov.

Malorka je plná zaujímavých aktivít. Tu je niekoľko nápadov:

Preskúmajte staré mesto Palma de Mallorca.

Relaxujte na niektorých z najkrajších pláží ostrova.

Navštívte jaskyne Drach.

Vydajte sa na výlet loďou okolo ostrova.

Výstup na vrchol Puig de Massanella.

Navštívte hrad Bellver.

Preskúmajte starú rybársku dedinu Porto Cristo.

Strávte deň v Marineland Mallorca.

Navštívte prírodný park Albufera.

Vyberte sa na ochutnávku vína do vinárskej oblasti Binissalem.

Dievčatá sa deň a pol túlali po Palme bezo mňa, zatiaľ čo ja som si sedela na zadku na hoteli a vytvárala hodnoty. Výhody home officu som už popisovala v inom príspevku, tak sa tu k tomu teraz vracať nebudem, každopádne to bola sranda, želať ľuďom krásne sviatky s palmou za oknom.

Ešte väčšia zábava ale boli prechádzky po Palme, kde svojím spôsobom panovala aká-taká vianočná atmosféra, ale ani sme im to pri +18°C až tak nežrali.

Kvôli nedostatku času sme toho zas až tak veľa nestihli, Palmu sme ale videli celú – katedrálu, všetky námestia, kaviareň, z ktorej sa vykľulo kníhkupectvo, Primark, kníhkupectvo, ktoré bolo naozaj kníhkupectvom, a neminuli sme ani slávny hrad v Palme (nie, ani ja som o ňom doteraz ešte nikdy nepočula).

Vedie tam krásne cestička, na ktorej sme stretli Švédsku školu a pár bordelov, no a na hrade sme sa miesto fotenia gýčových fotiek s výhľadom venovali kazeniu Luckiných fotiek. Dovolím si tvrdiť, že nám to išlo dobre, veď posúďte sami.

V predposledný deň výletu sme sa rozhodli Palmu opustiť a navštíviť okolité pinteresktné mestečká Valldemossa a Deiá. Výhodou cestovania mimo sezónu je absencia turistov, takže sme všade, ale naozaj všade, boli úplne sami a mohli sme si kamenné uličky Valldemossy užiť do sýtosti. Nevýhodou cestovania mimo sezónu je absencia otvorených reštaurácií a barov.

Podarilo sa nám síce nájsť pár miest, kde mali vyložené menu s jedlom, ale odišli sme s dlhým nosom – nevarí sa. Na čo teda to menu mali vyložené, to teda fakt netuším. Ochutnali sme ale aspoň miestnu špecialitu coca de patata, čo je v podstate šiška posypaná cukrom, ale v atmosfére Valldemossy chutí výborne!

V Deiá sme pohladkali dva oslíky, za 2 minúty obišli námestie a zakotvili v jedinej otvorenej kaviarni, ktorá nevoňala kávou, ale savom, a v pohodičke sme si počkali na posledný autobus do hlavného mesta. Pod pohodičkou si, pravdaže, predstavte žiadne jedlo, zadky primrznuté k stoličke a autobus, ktorý nám šiel o 4 hodiny.

Posledný deň, tj. 23. december, sme strávili maximálne štýlovo – dali sme si raňajky na pláži. Okrem nás 4 tam už bola len fľaša Nutelly, ktorú sa Lucka celý čas snažila schovať (bezúspešne), obrovská fľaša vína, čokoládové myši, šunka, syry a iné dobroty, na ktoré sa čajky na Luckinu veľkú radosť vrhali.

A tam na pláži nám zazvonil zvonec a rozprávke bol koniec. Z Mallorky sme toho zas až tak veľa nestihli, ale aj to málo stálo určite za to. Na záver by som len každému, kto má takúto možnosť, chcela odporučiť home office z Mallorky, je to príjemná skúsenosť a istým spôsobom si človek vyčistí hlavu.

Možno sme nestihli prejsť všetky jaskyne, ochutnať všetky miestne špeciality a nafotiť veľmi veľa fotiek, ktorými by sme spamovali Instagram ešte niekoľko týždňov. Parádne sme si to ale užili, no nie? Na záver pridávam ešte jednu slnečnú fotku z pláže, a idem sa chystať do bielej stopy.