Monumentálna socha Krista v Kline

Slovensko

Na kopci Grapa nad maličkou severoslovenskou vieskou Klin sa nachádza jedinečná rarita – monumentálna socha Ježiša Krista, ktorá je kópiou slávnej brazílskej sochy v Rio de Janeiro.

V Kline, meste na severnom Slovensku, sa nachádza jedno z najväčších kresťanských svätostánkov a najväčšia betónová socha Krista na Slovensku. Ide o sochu Krista Spasiteľa, ktorá stojí na vrchu kopca Grapa, v nadmorskej výške 588 metrov nad morom.

Táto impozantná socha je obklopená nádhernou prírodou a ponúka úchvatný výhľad na mesto a jeho okolie. Socha Krista v Kline mala za cieľ zdôrazniť dôležitosť kresťanskej viery a tradície v Slovenskom národe.

Tento monument vytvorený miestnym ľudovým majstrom je v poradí treťou kópiou brazílskeho Krista v Rio de Janeiro na svete, a zároveň najvyššou sochou Spasiteľa na Slovensku. Socha dosahuje výšku 9,5 m a jej hmotnosť je 23 ton. Jej ruky smerujú na celú Oravu, ktorú majú ochraňovať.

Výhľad nielen na Slovensko

Z vrchu, na ktorom sa monument nachádza, je prekrásny výhľad na šíru oravskú krajinku i do susedného Poľska – za priaznivého počasia dovidieť až do poľského Zakopaného. Okolie monumentu je krásne upravené, nachádzajú sa tu lavičky, altánok a množstvo kvetov.

Návštevníci, ktorí sa rozhodnú navštíviť sochu Krista v Kline, sa môžu dostať na vrchol kopca Grapa buď pešo alebo autom. Na vrchole sa nachádza parkovisko, z ktorého vedie chodník až k soche. V blízkosti sochy je možné nájsť aj turistické chaty a bufety, kde si môžete oddýchnuť a zrelaxovať sa.

Pod sochou je vybudovaná kalvária s kaplnkou a zastaveniami krížovej cesty. Vďaka tomu všetkému je kopec Grapa ideálnym výletným miestom pre všetkých, ktorí si chcú dopriať nielen telesného, ale i duševného pokoja.

Pomodliť sa možno v neďalekej kaplnke

Okrem výhľadu na mesto a jeho okolie, návštevníci môžu obdivovať aj samotnú sochu Krista. V neďalekej kaplnke je možné sa pomodliť a pokojne sa zamerať na svoje duchovné pocity. Tento svätostánok je populárny nielen medzi veriacimi, ale aj turistami a milovníkmi prírody.

Socha Krista v Kline predstavuje dôležitý symbol kresťanskej viery a tradície na Slovensku. Je to miesto, kde sa môžete spojiť s Bohom a nájsť vnútorný pokoj. Toto miesto je určite stojí za návštevu a predstavuje skvelú príležitosť na strávenie času v prírode a zároveň prehĺbenie svojej duchovnej stránky.

Obec Klin a zaujímavosti z okolia

Obec Klin bola založená v 16. storočí. V minulosti bola známa súkenníctvom, krajčírstvom, kováčstvom, pltníctvom a šindliarstvom. Sú tu pozoruhodne prírodne scenérie s pestrou zmenou reliéfu.

Známym sa stal Areál pri Soche Krista, kde je prekrásny výhľad nielen na Klin a okolité obce, ale aj na Oravskú priehradu a Roháče. Nachádza sa tu Národná prírodná rezervácia Klinské rašelinisko kde sú zachovalé bohaté vrchoviskové fytocenózy.  V zime sú tu bohaté možnosti bežeckého lyžovania.

Klinské rašelinisko

Neďaleko obce Klin sa nachádza menšie rašelinisko prechodného typu, ktoré bolo v roku 1967 vyhlásené za Štátnu prírodnú rezerváciu Klinské rašelinisko (neskôr Národná prírodná rezervácia Klinské rašelinisko).

Jeho plocha je v súčasnosti oplotená drevenou ohradou zo smrekových žrdí, ktorá má brániť vstupu dobytka a v teréne vymedziť územie rezervácie. Je to najstaršie chránené územie vyhlásené za účelom zachovania rašeliniskových spoločenstiev na území Oravy.

Chránené územie Ťaskovka

Pôvodná prírodná rezervácia Ťaskovka bola vyhlásená v roku 1995  na rozlohe 0,6718 ha. Na jej ploche sa nachádza penovcové pramenisko s travertínovými kopami, ako aj slatinné rašelinisko s existenčne ohrozenými druhmi rastlín a živočíchov. Nachádza sa na hornom konci Klina pod osadou Ťaskovka.

Kaplnka Vahanov

Na vrchole Vahanova sa od nepamäti nachádzal drevený kríž. Na sklonku 20. storočia bol vymenený za kovový. V roku 2007 k nemu pribudol altánok a napokon o niekoľko rokov neskôr aj murovaná kaplnka so sochou sv. Antona Paduánskeho.

Babia hora

Babia hora je najvyšším a najmohutnejším vrcholom Oravských Beskýd s nadmorskou výškou 1725 m n. m. Je nazývaná aj ako „Kráľovná Beskýd“ a viaže sa na ňu mnoho povestí a legiend.

Medzi jej zaujímavosti patria jedinečné horské smrekové pralesy na jej svahoch v nižších nadmorských výškach, ako aj výskyt pseudokrasových jaskýň medzi blokmi pieskovcov.