Halloween – sviatok, dekorácie, recepty

Magazín

Halloween, známy aj ako Deň všetkých duší, je sviatok, ktorý sa oslavuje najmä v angloamerických krajinách a v posledných rokoch sa rozšíril aj do iných častí sveta. Tento sviatok sa oslavuje 31. októbra a má korene v keltskej tradícii osláv Nového roka a zároveň oslavy príchodu zimy a tmy. Čo je to Halloween? Aké sú Halloweenske recepty?

Halloween známy najmä vďaka spojeniu s hororovými filmami, strašidlami a maškarným oblečením, keď sa ľudia obliekajú do strašidelných kostýmov a zúčastňujú sa najmä na nočných oslavách plných strašidelnej výzdoby a atmosféry.

Čo je to Halloween

Halloween je sviatok, ktorý sa každoročne oslavuje 31. októbra najmä v Amerike, Kanade a Spojenom kráľovstve. Tento sviatok má korene v starých keltských tradíciách, konkrétne vo sviatku Samhain, ktorý označoval koniec obdobia zberu úrody a začiatok zimy.

Kelti verili, že v tento deň sa stiera hranica medzi živými a mŕtvymi a duchovia mŕtvych sa môžu vrátiť na zem. Aby sa títo duchovia zahnali, ľudia sa obliekali do kostýmov a zapaľovali ohne. Postupom času sa z Halloweenu stal sviatok, ktorý sa vyznačuje kostýmami, strašidelnou výzdobou a množstvom sladkostí.

V modernej dobe sa Halloween stal sviatkom, na ktorý sa tešia ľudia všetkých vekových kategórií, pričom oslavy siahajú od rodinného koledovania až po maškarné večierky pre dospelých.

Mnohí ľudia využívajú Halloween aj ako príležitosť na sledovanie strašidelných filmov, zdobenie svojich domovov pavučinami a lampášmi a pochutnávanie si na sladkostiach, ako sú cukríky a karamelové jablká.

Napriek svojmu strašidelnému pôvodu sa Halloween stal sviatkom, ktorý je známy svojou zábavnou a slávnostnou atmosférou, a naďalej patrí medzi najobľúbenejšie sviatky roka.

Tekvice na Halloween

Jedným z najznámejších symbolov Halloweenu je tekvica, ktorá sa vyrezáva. Pôvodne sa jack-o‘-lantern vyrábala z repy alebo zemiakov v Írsku, kde sa tradovalo vyrezávanie tvárí do zeleniny, aby sa odohnali zlí duchovia.

Tekvica (angl. pumpkin) je symbolom Halloweenu. Počas tohto sviatku ľudia vyrezávajú do tekvice rôzne podoby tváre.

Keď však írski prisťahovalci prišli do Ameriky, zistili, že tekvica sa vyrezáva oveľa ľahšie a je jej viac ako repy alebo zemiakov. Odvtedy sa tekvica stala typickým symbolom Halloweenu a vyrezávanie tekvíc do podoby lampiónov sa stalo obľúbenou tradíciou.

Na výrobu lampáša sa najprv odreže vrchná časť tekvice a vydlabne sa vnútro. Potom sa do prednej časti tekvice ostrým nožom vyreže tvár. Tvár môže byť jednoduchá alebo zložitá podľa želania rezbára a môže mať podobu od priateľského úsmevu až po zlovestný úškrn.

Nakoniec sa do vnútra tekvice umiestni sviečka alebo svetlo na batérie, ktoré osvetlí tvár a vytvorí strašidelnú žiaru. Tekvicové lampáše sa stali obľúbenou a neodmysliteľnou súčasťou halloweenskej tradície, či už sa používajú na výzdobu verandy alebo ako hlavný prvok halloweenskej párty.

Halloweenske rozprávky

Halloween sa stal synonymom pre strašidelné príbehy a strašidelné historky, ale je to aj čas, keď ožívajú rozprávky a legendy. Mnohé halloweenske tradície majú svoje korene vo folklóre a starých príbehoch, ako napríklad legenda o Drakulovi, vlkolakovi a čarodejnici.

Tieto príbehy sa odovzdávali z generácie na generáciu a stali sa neoddeliteľnou súčasťou osláv Halloweenu.

Počas Halloweenu si ľudia zvyknú rozprávať strašideľné príbehy a taktiež jeho symbolom sú strašideľné rozprávky či filmy.

Jednou z najobľúbenejších rozprávok spojených s Halloweenom je „Janko a Marienka“. Táto klasická rozprávka rozpráva príbeh o dvoch súrodencoch, ktorí sú opustení v lese a narazia na čarodejnicu, ktorá im pripravila sladkosti.

Čarodejnica deti naláka dovnútra s úmyslom uvariť si ich na večeru, ale deťom sa ju podarí prekabátiť a ujsť. Janko a Marienka sa často používa ako inšpirácia pre halloweensku výzdobu, v ktorej hrajú dôležitú úlohu cukríkové domčeky, čarodejnícke klobúky a perníky.

Ďalšou obľúbenou rozprávkou spojenou s Halloweenom je „Šípková Ruženka“. Tento príbeh o princeznej, ktorú prekliala zlá víla a ktorá upadne do hlbokého spánku, inšpiroval nespočetné množstvo halloweenských kostýmov a dekorácií.

Obraz krásnej princeznej, ktorá spí vo veži obklopená tŕním a liánami, je strašidelne krásny a dokonale vystihuje ducha Halloweenu.

Či už prostredníctvom kostýmov, dekorácií alebo rozprávania príbehov, rozprávky sa stali dôležitou súčasťou halloweenskej tradície a pomáhajú vniesť do tohto strašidelného sviatku pocit mágie a zázraku.

Halloween – ozdoby, dekorácie

Jedným z najvýraznejších prvkov Halloweenu je nepochybne výzdoba a dekorácie, ktoré vnášajú do domov a ulíc atmosféru temnoty a strachu. Medzi klasické halloweenske dekorácie patria vydlabané tekvice, ktoré sa zapaľujú sviečkami a vytvárajú tak lampášiky.

Okrem tekvíc sa používajú aj umelé tekvice, rôznofarebné sviečky, hady, kostry, pavúky, pavučiny a iné hororové prvky, ktoré sa umiestňujú do výkladov, záhrad a interiérov.

Takisto, okrem tradičných dekorácií sa v posledných rokoch stali veľmi obľúbenými aj modernejšie prvky, ako sú nástenné projektory, ktoré premietajú strašidelné obrazy a tiene. Veľmi obľúbené sú aj živé dekorácie, ako sú strašidelní klauni, kostlivci a iné hororové bytosti, ktoré pobehujú po uliciach a strašia okoloidúcich.

Okrem toho sa na Halloween často konajú rôzne tematické párty, na ktorých sa návštevníci obliekajú do strašidelných kostýmov a súťažia o najlepšiu masku.

Halloweenska výzdoba sa často zameriava na detaily a snaží sa byť čo najautentickejšia. Obľubu si získavajú aj dekorácie typu „urob si sám“, teda tie, ktoré si ľudia vyrobia sami doma. Tieto dekorácie sa vyznačujú tým, že sú nielen pôsobivé, ale aj jedinečné a osobné.

Pre mnohých ľudí sú halloweenske dekorácie a ozdoby nielen zábavným spôsobom, ako privítať toto strašidelné obdobie, ale aj príležitosťou na vyjadrenie kreativity a fantázie.

Halloweenske recepty

Halloween je sviatok, na ktorom nechýbajú sladké dobroty. Okrem sladkostí, cukríkov a ponožiek existujú rôzne dobroty, ktoré si je možné na Halloween pripraviť samostatne. Medzi najobľúbenejšie halloweenske recepty patria koláče a torty s tekvicovým nádychom, ktoré sú pre toto ročné obdobie typické.

Pečenie cez Halloween je spojené s veľkou kreativitou, kedy si každý môže vymyslieť akúkoľvek sladkosť, a urobiť z toho strašidelný symbol sviatku.

Okrem toho sa často pripravujú halloweenske sladkosti v podobe tematických koláčikov, karamelových jabĺk, muffinov a rôznych druhov cukroviniek, prípadne kreatívne pavúkové hot dogy.

V posledných rokoch sa stali veľmi populárnymi aj rôzne nápoje a koktaily, ako napríklad tekvicové latte, krevetové koktaily, tekvicové smoothies a koktaily s hororovým plameňom.

Pri príprave halloweenských pochúťok sa možno tešiť na kreativitu a fantáziu, ktorá sa môže uplatniť pri zdobení a prispôsobovaní pokrmov. Veľmi obľúbené sú napríklad koláče v tvare tekvíc, kostier alebo pavúkov, ktoré nielenže vyzerajú strašidelne, ale aj výborne chutia.

S trochou fantázie sa môže každý stať kráľom alebo kráľovnou halloweenských dobrodružstiev v kuchyni.

Párty na Halloween

Halloween je ideálnou príležitosťou na usporiadanie nezabudnuteľnej párty. Túto noc ľudia zvyknú pozávať svojich priateľov a rodinu a spoločne sa zabaviť v duchu tejto strašidelnej noci. K úspechu halloweenskej párty patria nielen strašidelné kostýmy a výzdoba, ale aj dobrá hudba a zábava.

Párty počas Halloweenu sú typické maskami, ktorými sa ľudia snažia prezentovať niečo strašidešné a tajomné.

Jednou z najzábavnejších aktivít na halloweenskej párty sú rôzne hry a súťaže. Medzi najobľúbenejšie patria kvízy a hľadanie pokladu, kde môžu účastníci súťažiť o drobné ceny. Ďalšou obľúbenou aktivitou sú súťaže kostýmov, kde môžu hostia predviesť svoje originálne kostýmy a získať ceny za najlepší výkon.

Okrem toho sa halloweenska párty nezaobíde bez dobrého jedla a pitia. Okrem klasických halloweenských pochúťok, ako sú tekvicové koláče, cukríky a sladkosti, môžno ponúknuť aj rôzne slané pochúťky, napríklad chrumkavé nachos s guacamole, syrové plátky alebo strašidelne vyzerajúce misy s ovocím.

Možnosti pitia zahŕňajú hororové koktaily a rôzne nápoje, ktoré sa môžu podávať v tematických pohároch a hrnčekoch.

TIP: V rámci halloweenskej párty môže byť zaujímavé aj zhliadnutie komediálnych hororových filmov. Napr. film „Máme tu ducha“ sa radí medzi najlepšie komédie roku 2023 a prináša mix humoru a nadprirodzených udalostí.

Halloween na Slovensku

Na Slovensku sa Halloween príliš neoslavuje, nakoľko na Slovensku sa oslavuje 1. októbra „Sviatok všetkých svätých“ a 2. novembra tzn. „Dušičky“.

Avšak Halloween je aj na Slovensku čoraz populárnejší, hoci tu nie je tradičným sviatkom, ako napríklad v USA či Anglicku. V posledných rokoch sa objavujú rôzne halloweenske podujatia, ako sú kostýmové párty, tematické večierky, workshopy zdobenia tekvíc a iné.

Jedným z najväčších halloweenských podujatí na Slovensku je každoročný Strašidelný festival v Bratislave, ktorý sa koná v bývalej nemocnici vo Svätom Jure. Návštevníci sa môžu tešiť na množstvo strašidelných zážitkov, ako sú vstupy do hororových izieb, divadelné predstavenia, tematické workshopy a ďalšie.

Aj v mnohých ďalších mestách a obciach sa konajú halloweenske podujatia, ako sú nočné prehliadky hradov, predstavenia s ohňovými efektmi, tematické párty v kluboch a iné. Atmosféra Halloweenu sa na Slovensku postupne udomácňuje a láka čoraz viac ľudí, ktorí chcú zažiť strašidelnú a zábavnú noc plnú adrenalínu.