Anglicko – záhrady, futbal a Premier League

Európa
anglicko

Anglicko je krajina v Spojenom kráľovstve s bohatou históriou, kultúrou a krásnou prírodou. Spolu so Škótskom, Walesom a Severným Írskom je jednou zo štyroch krajín, ktoré tvoria Spojené kráľovstvo. Anglicko je domovom mnohých ikonických pamiatok vrátane Big Benu, Stonehenge a londýnskeho Toweru.

Každému cestovateľovi, ktorý sa chystá do Anglicka, odporúčame pred cestou vybaviť si cestovné poistenie. Aby každý ušetril, doporučujeme porovnať si najvýhodnejšie ponuky cestovného poistenia cez našu kalkulačku, kde cena cestovného poistenia začína už od 0,7 € na deň.

Vybaviť si najlacnejšie cestovné poistenie >

Hlavným mestom Anglicka je Londýn, ktorý je jedným z najvýznamnejších miest na svete a je plné živej kultúry a energických ľudí. Anglicko je známe svojou krásnou prírodou s kopcami, malebnými dedinkami a malebnými prímorskými mestami. Je tiež domovom svetoznámych univerzít a niektorých najlepších múzeí a galérií na svete.

Veľká Británia

Veľká Británia je ostrovný štát ležiaci pri severozápadnom pobreží Európy. Skladá sa z Anglicka, Škótska a Walesu a je jednou z najvplyvnejších krajín sveta. Spolu so Severným Írskom tvoria tieto regióny Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska.

Od 18. storočia je Veľká Británia významným hráčom vo svetovej politike, ekonomike a kultúre. Bola významnou mocnosťou v priemyselnej revolúcii a jej impérium bolo kedysi najväčšie na svete. Bola lídrom vo vývoji moderného sveta.

Spojené kráľovstvo

Spojené kráľovstvo má dlhú a bohatú históriu a nachádza sa v ňom niekoľko najznámejších pamiatok na svete. Nachádzajú sa tu aj niektoré z najznámejších svetových univerzít vrátane Oxfordu a Cambridge.

Spojené kráľovstvo je tiež domovom niektorých z najznámejších svetových osobností vrátane kráľovnej Alžbety II., Williama Shakespeara a Winstona Churchilla. Je tiež domovom niektorých najobľúbenejších športových tímov na svete, ako sú Manchester United, Arsenal a Liverpool.

Veľká Británia je krásna krajina s jedinečnou kultúrou a históriou. Je to skvelé miesto na návštevu a objavovanie a každému má čo ponúknuť. Veľká Británia je destináciou, ktorú musí navštíviť každý vášnivý cestovateľ.

Mapa Veľkej Británie

Mapa Veľkej Británie sa skladá zo štyroch rôznych regiónov, z ktorých každý má svoju vlastnú kultúru a históriu. Ide o Anglicko, Škótsko, Wales a Severné Írsko.

1. Anglicko je najväčší a najľudnatejší región Spojeného kráľovstva. Má bohatú a dlhú históriu a nachádzajú sa tu mnohé z najznámejších pamiatok krajiny (napríklad historické mesto York). Hlavné mesto Londýn je svetovou kultúrnou, finančnou a politickou veľmocou a je domovom Buckinghamského paláca, budovy parlamentu a londýnskeho Toweru. Oficiálnym jazykom je angličtina, ktorú je potrebné ovládať, ak sa chcú turisti dohovoriť v tomto regióne. Pred návštevou ju možno precvičovať aj v aplikácii ako je LangBee.

2. Škótsko je krajina s hrdou históriou a silným zmyslom pre národnú identitu. Je známe svojou úžasnou krajinou s horami, tiesňavami a jazerami, ako aj whisky a morskými plodmi. Hlavným mestom je Edinburgh, kde sa nachádza slávny hrad a Kráľovská míľa. Obzvlášť obľúbené u návštevníkov je mesto Glasgow, kde sa nachádza množstvo hradov a pamiatok, ktoré si môže prezrieť každý návštevník.

3. Wales je krajina s členitým pobrežím, dramatickými horskými masívmi a kopcami. Jeho národným jazykom je waleský jazyk a je známy svojou tradičnou hudbou a kultúrou. Hlavným mestom je Cardiff, v ktorom sa nachádza mnoho historických pamiatok vrátane Cardiffského hradu a štadióna Millennium. Národný park Snowdonia s horami a jazerami je obľúbenou destináciou pre milovníkov prírody.

4. Severné Írsko je malý, ale krásny región Spojeného kráľovstva s jedinečnou kultúrou a históriou. Hlavným mestom je Belfast, kde sa nachádza kultové múzeum Titanic, ako aj mnoho galérií a múzeí. Pobrežie Causeway Coast je známe svojím dramatickým pobrežím s Giant’s Causeway (Obrov chodník) a lanovým mostom Carrick-a-Rede.

Každý zo štyroch regiónov na mape Veľkej Británie má svoju vlastnú jedinečnú kultúru a atrakcie, čo z nich robí ideálnu destináciu na letnú dovolenku pre cestovateľov každého druhu.

Londýnsky Tower je jednou z najznámejších pamiatok na svete.
Londýnsky Tower je jednou z najznámejších pamiatok na svete.

Anglicko

Anglicko je krajina v severozápadnej Európe a súčasť Spojeného kráľovstva. Žije v ňom viac ako 53 miliónov obyvateľov, čo z neho robí jednu z najľudnatejších krajín sveta. Anglicko je jednou z kultúrne a historicky najvplyvnejších krajín na svete a vytvorilo niektoré z najznámejších inštitúcií a umeleckých foriem.

História a kultúra Anglicka je neuveriteľne rozmanitá a formovali ju stáročia invázií, migrácií a osídľovania. V minulosti Anglicko napadli a obsadili Rimania, Sasi, Dáni a Normani. Tieto invázie a okupácie zanechali v Anglicku nezmazateľnú kultúrnu aj jazykovú stopu. Anglický jazyk a kultúra vďačia za mnohé týmto prvým osadníkom a útočníkom.

V Anglicku sa nachádzajú niektoré z najznámejších pamiatok na svete vrátane Stonehenge, londýnskeho Toweru a Buckinghamského paláca. Hlavné mesto krajiny, Londýn, je medzinárodným centrom obchodu, financií, kultúry a zábavy. V Londýne sa nachádzajú aj niektoré z najznámejších múzeí a galérií na svete, vrátane Britského múzea a Národnej galérie.

V Anglicku sa nachádzajú aj niektoré z najlepších svetových univerzít vrátane Oxfordu, Cambridge a Durhamu. Krajina je tiež známa svojím prvotriednym vzdelávacím systémom, ktorý produkuje jedny z najbystrejších mozgov na svete.

Anglicko je známe svojím bohatým kultúrnym dedičstvom. Je domovom niektorých z najznámejších svetových autorov, ako sú William Shakespeare, J. R. R. Tolkien a Jane Austenová. Anglicko je tiež domovom niektorých z najobľúbenejších hudobných skupín na svete, ako sú The Beatles, The Rolling Stones a Elton John.

Anglicko je jednou z najzaujímavejších a najživších krajín na svete a každý si tu nájde niečo, čo ho poteší. Či už milovník histórie alebo kultúrny nadšenec, Anglicko má čo ponúknuť každému.

Stonehenge je stavba postavená v kamennej dobe a patrí medzi najstaršie slnečné hodiny na svete.
Stonehenge je stavba postavená v kamennej dobe a patrí medzi najstaršie slnečné hodiny na svete.

Anglické záhrady

Anglické záhrady patria k najobľúbenejším záhradám na svete a vyznačujú sa rozmanitosťou rastlín, stromov a kríkov, ktoré vytvárajú malebnú krajinu. Tieto záhrady sú navrhnuté tak, aby zdôrazňovali prírodnú, romantickú atmosféru, a často sa v nich nachádzajú kľukaté cestičky a chodníky alebo rybníky a potoky.

Často majú formálnu štruktúru s geometrickými tvarmi, symetrickými prvkami a malými udržiavanými trávnikmi. To sa dá skombinovať s použitím lavičiek, sôch a iných ornamentov a vytvoriť tak pokojnú atmosféru. Anglické záhrady sa vyznačujú množstvom pôvodných druhov a divokých kvetov, ktoré často dodávajú krajine romantický a nostalgický nádych.

Medzi najobľúbenejšie rastliny v anglických záhradách patria ruže, kosatce a ľalie, ako aj rôzne vždyzelené stromy. Okrem toho sa v mnohých anglických záhradách nachádzajú ovocné stromy, napríklad jablone a hrušky, ktoré sú skvelým zdrojom potravy pre ľudí aj voľne žijúce zvieratá.

V anglických záhradách sa nachádzajú aj rôzne vodné prvky, ako sú rybníky, potoky a vodopády. Tieto prvky môžu záhrade dodať ďalší prvok pokoja a vytvoriť pokojnú atmosféru.

Anglické záhrady sú často plné rôznych ozdôb, ako sú sochy a vtáčie búdky, ktoré môžu záhrade dodať nádych rozmarnosti a charakteru. Tieto ozdoby môžu tiež pôsobiť ako ústredné body, ktoré priťahujú pozornosť na určité časti záhrady.

Celkovo sú anglické záhrady klasickým, nadčasovým štýlom záhrad s rôznymi rastlinami, stromami a kríkmi, ktoré vytvárajú malebnú krajinu. Vďaka svojej formálnej štruktúre, množstvu pôvodných druhov a širokému výberu okrasných prvkov budú anglické záhrady určite tešiť dlhé roky.

Anglicko a šport – futbal

Anglický futbal je jedným z najpopulárnejších športov na svete. V Anglicku sa hrá od 12. storočia a stal sa najpopulárnejším športom v krajine. Anglická Premier League je vrcholom anglického futbalu a všeobecne sa považuje za jednu z najlepších a najkonkurencieschopnejších líg na svete.

Anglický futbal sa delí na štyri profesionálne divízie: Premier League, Championship, League One a League Two. Premier League je najvyššia divízia a pozostáva z 20 klubov, ktoré hrajú dvakrát za sezónu každý s každým. Je to najsledovanejšia futbalová liga na svete a jej kluby patria medzi najúspešnejšie a najbohatšie v Európe.

Championship, League One a League Two sú ďalšie tri úrovne anglickej futbalovej pyramídy. Championship je druhou úrovňou a tvorí ju 24 klubov. Je to najvyššia úroveň futbalu mimo Premier League a často sa označuje za najťažšiu divíziu v Anglicku. League One a League Two sú tretia a štvrtá úroveň. Tieto divízie tvorí 24, resp. 22 klubov.

Anglický futbal je športom, ktorý má dlhú a bohatú históriu. Bol domovom niektorých najlepších hráčov a tímov na svete a naďalej je jedným z najpopulárnejších športov v krajine. Je to šport, ktorý spája národ a je zdrojom veľkej hrdosti Angličanov.

Anglická Premier League

Anglická Premier League je jednou z najpopulárnejších futbalových líg na svete. Je najvyššou úrovňou anglického futbalového ligového systému a súťaží v nej 20 klubov. Sezóna trvá od augusta do mája a každý tím odohrá 38 zápasov.

Anglická Premier League bola založená v roku 1992 a nahradila starú prvú ligu Football League. Odvtedy sa stala najsledovanejšou futbalovou ligou na svete, ktorej sledovanosť sa odhaduje na viac ako štyri miliardy divákov. Z hľadiska príjmov je Premier League druhá po NFL.

Anglická liga

Anglická liga je známa svojimi intenzívnymi rivalitami, ako sú manchesterské derby medzi Manchestrom United a Manchestrom City a severolondýnske derby medzi Arsenalom a Tottenhamom Hotspur.

Premier League má aj svoj podiel kontroverzií. Boli zavedené pravidlá finančnej fair play, ktoré majú obmedziť výdavky klubov, zatiaľ čo ligu naďalej sprevádzajú dopingové škandály.

Premier League je pre Angličanov aj zdrojom národnej hrdosti. Každý víkend si milióny fanúšikov naladia televízor, aby sledovali súboj svojich obľúbených tímov o titul. Anglická liga priniesla aj niektoré z najikonickejších momentov v histórii futbalu, ako napríklad kop Wayna Rooneyho proti Manchestru City alebo neslávne známy sklz Stevena Gerrarda proti Chelsea.

Popularita anglickej ligy neustále rastie a aj v nasledujúcich rokoch bude jednou z najpopulárnejších futbalových líg na svete.

Hlavné mesto Walesu

Wales je jednou zo štyroch krajín, ktoré tvoria Spojené kráľovstvo, a jeho hlavným mestom je Cardiff. Cardiff je živé a moderné mesto na juhu Walesu a s približne 350 000 obyvateľmi je najväčším mestom Walesu.

Cardiff má dlhú a zaujímavú históriu. Bol založený v 12. storočí ako malé opevnené mesto a jeho význam ako prístavného mesta v priebehu storočí neustále rástol. V roku 1905 bol vyhlásený za mesto a odvtedy sa rozrástol na živé a moderné mesto, akým je dnes.

V Cardiffe sa nachádza množstvo významných kultúrnych a historických pamiatok vrátane Cardiffského hradu a Národného múzea Walesu. Je tiež sídlom Waleskej národnej opery, Wales Millennium Centre a viacerých známych športových tímov vrátane Cardiff Blues a futbalového klubu Cardiff City.

Cardiff žije rušným nočným životom s množstvom barov, klubov a reštaurácií. V meste sa rozvíja aj hudobná scéna s množstvom populárnych hudobných podnikov a festivalov.

Cardiff, hlavné mesto Walesu, je skvelým miestom na návštevu, kde si každý nájde niečo pre seba.

Nedeľa po anglicky

Anglická nedeľa (po anglicky Sunday) je osvedčenou tradíciou, keď sa rodina a priatelia stretávajú pri tradičnej nedeľnej pečienke. Je to príležitosť, ktorá sa traduje už stáročia a stále je obľúbeným spôsobom trávenia víkendu.

Tradičnú anglickú nedeľnú pečienku tvorí pečené mäso, zvyčajne hovädzie, bravčové alebo jahňacie, doplnené pečenými zemiakmi, zeleninou a omáčkou. Zvyčajne sa pečienka podáva s rôznymi koreninami, ako je horčica, majonéza a chrenová omáčka. Sladká bodka po výdatnom jedle môže byť napríklad v podobe cuketových muffinov s čokoládou.

Nedeľný obed je príležitosť na vzájomné stretnutie a diskusiu o udalostiach uplynulého týždňa.

Anglická nedeľa (po anglicky Sunday) je skvelým spôsobom, ako stráviť víkend s rodinou a priateľmi. Prečo teda nevyskúšať tradičnú nedeľnú pečienku, anglické obložené chlebíčky a nevychutnať si výdatné jedlo so svojimi blízkymi?

Čo navštíviťPamiatkyZaujímavosti