Cestovné poistenie sa vyplatí aj pri zimnej dovolenke na horách

Magazín

Mnoho ľudí obľubuje nielen letné, ale tiež zimné dovolenky na horách, ktoré sú plné radosti na snehu, lyžovačiek a podobne. Zimnú dovolenku možno prežiť na Slovensku, ale samozrejme aj v zahraničí, a pri oboch typoch však netreba zabúdať na cestovné poistenie. Prečo by mali ľudia zvážiť uzatvorenie cestovného poistenia, ak plánujú dovolenku na horách? Aké krytie by takéto poistenie malo zahŕňať?

Lyžiarske sezóna je pre mnohých veľkým lákadlom, ale prináša so sebou aj nebezpečenstvá v podobné zranení na svahoch. Preto pred zimnými dovolenkami vždy poisťovne svojich klientov varujú pred všetkými možnými rizikami.

Cestovné poistenie je dôležitou súčasťou každej cestovnej plánovanej dovolenky. Ak človek plánuje výlet na hory, malo by byť cestovné poistenie dokonca nevyhnutnosťou. Horské aktivity, ako sú horolezectvo, lyžovanie a snowboarding, sú rizikové a môžu mať závažné dôsledky na zdravie cestujúceho. Vhodnou alternatívou môže byť aj krátkodobé poistenie.

Cestovné poistenie

Cestovné poistenie je druh poistenia, ktoré poskytuje finančné krytie na nepredvídané udalosti, ktoré by sa mohli stať počas cestovania. Bez ohľadu na to, či ide o krátkodobú dovolenku alebo dlhodobé cestovanie, cestovné poistenie môže byť veľmi užitočné pre cestujúcich. Poistníci môžu mať na klientov tiež rôzne nároky. V niektorých prípadoch by človek mohol potrebovať aj overenie podpisu.

Cestovné poistenie sa zvyčajne zahŕňa do kategórie poistenia majetku a osôb. V rámci poistenia majetku sa krytie poskytuje na veci ako napríklad straty alebo poškodenie batožiny, meškanie letov, zrušenie letov a podobne. Poistenie osôb zvyčajne zahŕňa krytie pre zdravotné problémy, úrazy, prípadne smrť počas cesty.

Pri uzatváraní cestovného poistenia by si ľudia mali zvoliť krytie, ktoré zodpovedá ich potrebám. To znamená, že by mali zvážiť všetky aktivity, ktoré budú vykonávať počas cesty a zabezpečiť, aby boli pokryté poistením. Ak niekto plánuje dovolenku na horách a chce vykonávať aktivity ako horolezectvo, lyžovanie alebo snowboarding, mal by si zabezpečiť poistenie, ktoré pokrýva tieto aktivity.

Okrem toho by sa mala zvážiť aj oblasť, v ktorej bude človek cestovať. Niektoré oblasti sú považované za rizikové z hľadiska terénu, počasia alebo politických podmienok a takéto rizikové oblasti by sa mali zahrnúť do krytí cestovného poistenia.

Výhodou cestovného poistenia je, že vám poskytuje krytie v prípade nečakaných udalostí a problémov, ktoré by mohli ovplyvniť dobrodružnú cestu. Môžu to byť straty vecí, ktoré boli ukradnuté alebo sa stratili, alebo zdravotné problémy, ktoré by mohli vyžadovať lekársku starostlivosť alebo dokonca evakuáciu.

Cestovné poistenie sa často ponúka ako samostatný produkt, ale môže byť tiež súčasťou cestovného balíčka alebo kreditnej karty. Vybaviť ho možno jednoducho aj online a uhradiť platbu kartou. Mnoho webových stránok ponúka kalkulačnu cestovného poistenia, ktoré umožnia porovnať ceny a pokrytie rôznych plánov. Je však dôležité si pred uzatvorením poistenia dôkladne porovnať ceny poistenia

Čo všetko ponúka cestovné poistenie?

Cestovné poistenie môže ponúkať rôzne typy krytia, ktoré sa líšia podľa poistných podmienok a požiadaviek klienta. Väčšina poistných spoločností ponúka aj asistenčné služby, ktoré môže človek využiť v prípade, že sa ocitne v núdzi. Tu je prehľad niektorých krytí, ktoré môžete očakávať od cestovného poistenia:

  1. Zdravotné krytie: Toto krytie poskytuje ochranu pre prípad zranenia alebo choroby počas cesty. Môže zahrňovať náklady na lekársku starostlivosť, hospitalizáciu a dokonca aj evakuáciu v prípade závažných zranení.
  2. Krytie zrušenia alebo oneskorenia letov: Toto krytie poskytuje ochranu pre prípad zrušenia alebo oneskorenia letu. Môže zahŕňať náklady na ubytovanie a stravu, ktoré vznikli v dôsledku zrušenia alebo oneskorenia letu.
  3. Krytie straty alebo poškodenia batožiny: Toto krytie poskytuje ochranu pre prípad straty alebo poškodenia batožiny počas cesty. Môže zahrňovať náhradu za veci, ktoré boli stratili alebo poškodené, ale aj náklady na nákup nevyhnutných vecí, ak sa batožina stratila alebo oneskorene dorazila.
  4. Krytie nevyužitia cestovania: Toto krytie poskytuje ochranu v prípade, že musíte zrušiť cestu z nejakého dôvodu. Môže zahrňovať náklady na ubytovanie a stravu, ktoré vznikli v dôsledku zrušenia cesty.
  5. Krytie súvisiace s horolezectvom alebo lyžovaním: Ak plánuje človek dovolenku na horách a chce vykonávať aktivity ako horolezectvo, lyžovanie alebo snowboarding, mal by ste si zabezpečiť krytie cestovného poistenia, ktoré pokrýva tieto aktivity. To môže zahŕňať náklady na lekársku starostlivosť, ktoré vznikli v dôsledku úrazu pri vykonávaní týchto aktivít.
  6. Krytie na rizikové oblasti: Ak niekto cestuje do oblasti, ktorá sa považuje za rizikovú z hľadiska terénu, počasia alebo politických podmienok, mal by zvážiť krytie cestovného poistenia, ktoré pokrýva tieto riziká.

Cestovné poistenie predstavuje celý balík poistení, ako napríklad úrazové poistenie, ktoré uhradí ošetrenie, predpísané lieky, hospitalizáciu, na dovolenke v zahraničí uhradí prevoz pacienta do vlasti, poprípade prevoz pozostatkov do vlasti. To zväčša rieši zdravotná poisťovňa.

Cestovné poistenie aj pri lyžovačke na Slovensku

Lyžovačka je pre mnohých z ľudí jedným z najobľúbenejších spôsobov, ako stráviť zimnú dovolenku. Ak sa chystá človek na lyžovačku na Slovensku, mal by si zabezpečiť cestovné poistenie. Toto poistenie mu môže poskytnúť ochranu pre prípad zranenia alebo straty batožiny počas vašej dovolenky.

Ak sa niekto rozhodne tráviť niekoľko zimných dní na slovenských horách, tak si možno povie, že cestovné poistenie nebude potrebné. Ale opak je pravdou, pretože aj „doma“ sa môže prihodiť veľmi nepríjemná udalosť. Bežné zdravotné poistenie na horách nestačí, preto by si mali lyžiari zaobstarať aj cestovné poistenie.

Toto poistenie zahŕňa poistenie úrazu, poistenie zodpovednosti za škodu a poistenie batožiny. Napríklad pri zlomeninách a ich trvalých následkoch, človeku poistenie úrazu uhradí všetky náklady za trvalý následok. Poistenie tiež rieši škodovosť klienta.

Poistenie batožiny zaručí, že človek dostane náhradu za ukradnuté lyžiarske vybavenie a poistenie zodpovednosti za škodu uhradí zas náklady, ktoré by sa mohli spôsobiť inej osobe na lyžovačke.

Ak odchádza človek na dovolenku do hôr a bude sa venovať aj športovým aktivitám, tak je odporúčané aj poistenie nákladov na záchrannú činnosť.

TIP: Medzi populárne online poistenia patrí takisto PZP – Povinné zmluvné poistenie.