Cestujete na lyžovačku či dovolenku? Stačí vám krátkodobé poistenie

Magazín

Nechystáte sa v zahraničí zotrvať po dlhú dobu, ale cestujete len na určitý čas a premýšľate nad všetkým potrebným, čo je pre cestu potrebné zabezpečiť? V tom prípade nezabudnite na poistenie prípadných nákladov a strát plynúcich ako z cesty do zahraničia, tak aj zo samotného zotrvania v inej krajine.

Poistenie sa väčšinou spája s dlhodobými zmluvami, vopred dohodnutými podmienkami, poplatkami a podobne. Vôbec to nemusí byť také zložité – poisťovne už totiž ponúkajú aj výhodné krátkodobé cestovné poistenie, ktoré pokrýva škody spôsobené počas pobytu v zahraničnej krajine.

Definícia krátkodobého poistenia

Krátkodobé poistenie je typ poistenia, ktorý sa vzťahuje na určitý časový úsek, napríklad jeden deň alebo pár týždňov. Výhodou takéhoto poistenia je, že jeho cena je oveľa nižšia ako cena dlhodobého poistenia a môže byť vhodným riešením pre ľudí, ktorí potrebujú zabezpečiť svoje záujmy len na krátky čas.

Napríklad, ak sa chystáte na dovolenku do zahraničia, môžete si zakúpiť krátkodobé cestovné poistenie, ktoré zahrňuje ochranu v prípade nehôd alebo chorôb počas vášho pobytu.

Rovnako tak, ak plánujete krátku stavbu alebo rekonštrukciu, môžete si zabezpečiť krátkodobé stavebné poistenie, ktoré vás ochráni v prípade škôd spôsobených na stavbe.

Výber krátkodobého poistenia môže byť tiež vhodný pre ľudí, ktorí potrebujú poistenie len na určité obdobie, ako napríklad počas tehotenstva alebo v prípade, keď vlastnia nehnuteľnosť, ktorú využívajú len občas.

Je dôležité si uvedomiť, že krátkodobé poistenie nemusí ponúkať rovnakú úroveň ochrany ako dlhodobé poistenie a môže mať obmedzenia v prípade škôd. Preto je dôležité dôkladne preštudovať poistné podmienky a zistiť, či krátkodobé poistenie zodpovedá vašim potrebám.

Kedy si zaobstarať krátkodobé poistenie?

Je samozrejme jasné, že napríklad ročné cestovné poistenie sa vám pri vedomí, že v cudzine strávite tak maximálne dva týždne, jednoducho neoplatí. Zbytočne budete platiť za to, čo nebudete využívať. Preto je tu už spomenuté krátkodobé poistenie, ktoré presne tento typ produktu ponúka. Poistiť sa môžete na určitú stanovenú dobu – napríklad na dva týždne, či na mesiac.

Pomerne populárne sú krátkodobé poistenia na celé leto či zimu, kedy najviac ľudí cestuje k moru či na lyžovačky. V dôsledku kratšej poistnej doby je v tomto prípade nižšie aj poistné, čo samozrejme znovu vyhovuje poisteným ľuďom.

Možno vám naozaj tak veľké nebezpečenstvo nehrozí, prečo však riskovať, keď cena za cestovné poistenie je v súčasnosti naozaj nízka?

Navyše, toto poistenie môžete v tejto dobe už aj veľmi jednoducho uzatvoriť. Nemusíte kvôli tomu nikam chodiť – stačí navštíviť webovú stránku poisťovne, nájsť si potrebné formuláre na uzatvorenie poistky a urobiť tak on-line. Ušetríte tak predovšetkým čas, ktorý tak môžete využiť na omnoho užitočnejšie aktivity.