Cestujete autom do zahraničia?

Magazín

Tak to veru zbystrite Vašu pozornosť. Pamätám sa na to, ked’ mi starká rozprávala, ako jazdili so starým otcom po Balkáne s mapou na kolene. On šoféroval, ona ich navigovala pomocou papierovej mapy. Doba sa posunula a dnes nemusíme šoférovať a zároveň sledovať trasu na mape, máme predsa GPS v mobiloch.

Všetko je to parádná vec, avšak, ak cestujete do zahraničia, GPS mapy môžete použiť iba v prípade že vlastníte isté druhy telefónov Nokia, ktoré majú zadarmo nahraté mapy celého sveta, alebo máte zapnutý internet. Dáta v zahraničí sú drahé, ak nedisponujete mobilom s tamojším operátorom.

Aby Vás nakoniec dovolenka nestála majland, kvôli internetovým dátam, vezmite si so sebou, staré dobré, GPS. Malá krabička, kde si nahráte za nejaký ten poplatok zahraničné trasy, Vám môže padnúť vhod, ak sa ocitnete v zahraničí, a nebude Vám fungovať GPS v mobile, alebo nebudete chcieť zapínať dáta.

Dnes sa dajú zadovážiť bežne GPS zariadenia, kde máte garantované doživotné aktualizácie máp. Okrem toho dnes navigácie prehľadne ukazujú do ktorého jazdného pruhu sa máte pred križovatkou zaradiť, aby ste neprešli odbočku. I na tých najzložitejších diaľničných uzloch budete vďaka realistickému 3D znázorneniu križovatky v pohode a bezpečí.

Okrem toho, že budete navigovaní, si viete v moderných GPS systémoch pozrieť, kde je najbližšie odpočívadlo či reštaurácia, kde si môžete oddýchnuť a osviežiť sa. Jazda je predsa len príjemnejšia, keď vás niekto nahlas naviguje, ak si nie ste istí trasou, a ak budete cestovať aj sami, GPS hlásenia Vám aspoň trochu spríjemnia cestu. To môže byť užitočné napríklad pri ceste na Balaton.

Pozor treba dávať aj na to, keď človek cestuje do zahraničia na požičanom aute. Či už je to rodinný príslušník alebo kamarát, je vhodné nosiť pri sebe splnomocnenie na vedenie vozidla. Pri kontrole mimo Slovenskej republiky to môžu dopravní policajti vyžadovať.

Okrem toho, viete presne, alebo teda skoro presne, kedy budete na mieste, vd’aka tomu, že GPS stále berie do úvahy premávku i Vašu rýchlosť. Lepšie sa tak plánuje výlet, aj samotný priebeh jazdy s prestávkami či bez nich.