Ako cestovať, keď nemáš čas ani peniaze?

Magazín

Tieto dve otázky počúvam vo svojom okolí celkom často, a preto by som rada hneď objasnila, že nie som žiadny digitálny domád, ani travel blogger a už vôbec nie som nejaká influencerka, ktorá by za každý post na Instagrame dostávala tisíce eur. Ak ale niekto viete, ako na to, sem s tým.

Každopádne, ako každý bežný pracujúci človek mám plat primeraný svojej pozícii a vzdelaniu, a obyčajných 20 dní dovolenky, ktoré, ako väčšina z Vás vie, nestačia. Ako teda na to cestovanie, keď nemám čas? Ani peniaze? A ako sa z toho nezblázniť?

Nemám čas

A kto má? 20 dní dovolenky do roka, to sú necelé dva dni v mesiaci, s tým človek žiadne veľké divadlo nezmôže. Tajomstvo ale tkvie v plánovaní. Moja spolubývajúca Lucka sa teraz bude veľmi smiať, ja som totiž v plánovaní úplný blázon a môj diár je toho názornou ukážkou – zvýrazňovačky, odškrtané aktivity, odpočítavanie dní a keby som sa naučila písať kurzívou, tak prisámbohu že ju budem používať.

Ak ste príslušníci tzv. mámvpičizmu a aj tak sa Vám darí cestovať, tak mi prosím, napíšte, rada sa priučím.

Plánovať sa dá vždy a všade

Ja ale plánujem. Veľa a neustále, aby som všetky tie autobusy stihla a nezabudla vykonať nejaký check in, prípadne poslať spolucestujúcim peniaze a hlavne, aby som si po splnení úlohy – dorazení do cieľa mohla položku odškrtnúť. Najkrajší pocit na svete.

Ja mám okrem iného to šťastie, že môžem mať home office, vďaka čomu som strávila napr. mesiac v Portugalsku bez vyčerpania jediného dňa dovolenky. No a takisto budem môcť ísť budúci týždeň na Mallorcu, aj keď už mám len 1,5 dňa dovolenky.

Ďalšou výhodou je, že môžem pracovať aj cez sviatky a vybrať si to v náhradnom voľne, kde sa pár extra dní tiež dá uhnať. Áno, večne niekde lietam a nemám čas, ale o to viac si potom to voľno, ktoré si šetrím na cestovanie, užívam. A o tom to je, nie?

Nemám peniaze

Ja tiež nie, a trúfam si povedať, že väčšina ľudí v mojom veku je na tom rovnako. Všetko je to ale o prioritách. Ak sa chystáte v júli na dovolenku do Chorvátska alebo chcete vo februári na Chopok na lyže, tak ich ani mať nebudete.

Mne sa osvedčilo cestovať za teplom mimo hlavnej sezóny (napr. v sezóne hurikánov, ale to by som úplne neodporúčala), a na lyže do Álp napr. v marci. Za menej peňazí menej otravných turistov. Takto sme si s mojou výbornou kamarátkou Lenkou zašli na 8 dní na Martinik a zas až tak veľa nás to nestálo (ak si ten článok ešte nečítal/a a chceš, nech sa páči).

Nikto nikde. No nie je to ideálna dovolenka?

Tým sa dostávam k tej asi najdôležitejšej položke, a to sú spolucestujúci. Moja favoritka je Lenka. Okrem toho, že má úplne, ale úplne iný vkus na chlapov než ja, tak je v mnohých ohľadoch vlastne moje druhé ja – má rada čokoládu, víno, psy a hlavne, je nenáročná, čo cestovanie v mnohom uľahčuje.

No a hlavne, je majstrom v hľadaní leteniek, vďaka čomu na mňa každý pondelok ráno čaká správa „Zlato, našla jsem letenky do“. Možno presne kvôli tomu máme s Lenkou prácu na plný úväzok a do toho ešte pracujeme inde – ja učím a Lenka pomáha iným cestujúcim dostať sa z bodu A do bodu B, ledaže sú cestujúci z Jihlavy, tam je to zbytočné.

Načrtla som už, že je dobré nájsť si lacné letenky. Portálov existuje množstvo a pri troške googlenia si určite nájdete ten svoj. Ja žiadny portál nepotrebujem, ja mám Lenku.

Plánujem, aj som si našetril/a, ale mám toľko plánov, že mi z toho začína šibať. Čo teraz?

Vitaj v klube! Závislosť na cestovaní vzniká pomerne rýchlo a myslím, že sa jej ani zbaviť nedá, takže tuto ja asi neporadím. Mne sa osvedčilo si každú cestu nejako odôvodniť. Napr. Mallorca.

1) Vonku je už celkom hnusne a chcem si doplniť vitamín D.

2) Letenky boli fakt lacné.

3) Potrebujem si kúpiť ďalšie dva diely jednej španielskej detektívky. Tá kniha je síce plná brutality a vôbec mi nedá spávať, ale nedá sa ani prestať čítať. No a španielčinu si predsa udržiavať musím!

Je mi jasné, že Lenka by tu dôvodov doplnila viac, tak si počkajte na článok na jej blogu. Je ale dobré si sem tam nejaké to dobrodružstvo nevyčítať a brať to všetko ako obohacujúcu skúsenosť. Peniaze boli, sú a budú, ale na užitie si krás tejto planéty máme vraj už len 12 rokov, tak šup do toho!

Ako teda na to?

1) Naplánuj si čas a urči si priority. Potrebuješ úplne nový Google telefón, alebo pôjdeš radšej na dovolenku?

2) Pracuj. Alebo si to zariaď nejako inak, inšpirácie je na Instagrame dosť.

3) Nájdi si svoju Lenku, toto je tá moja. Za túto fotku ma zabije.

Lenka. Parťák do pohody, nepohody, a aj do Paríža.

Ak teda máte nejaké tipy na destinácie, ktoré stoja za to, prípadne viete, ako pracovať na full time z domu a nezblázniť sa z toho, napíšte, budem rada. Ja idem mazať lyže, pred Mallorcou sa hodí ešte stihnúť otvorenie sezóny.