Zostaň doma a choď do múzea

Magazín

V prvom rade by som sa chcela poďakovať tej dobrej duši, ktorá tento zoznam vytvorila a vďaka všemocnému Whatsappu sa dostala až ku mne. Ako som už spomínala, som nadšená! Keďže momentálne panuje v Španielsku takmer stanné právo a aj cesta do obchodu už pripomína útek z väzenia, snažím sa si voľný čas vyplniť inými vecami.

Okrem klasického upratovania a knižiek je možno dobrý nápad skúsiť si aj obohatiť svoj kultúrny život, nie?

Pinacoteca di Brera v Miláne

Pinacoteca di Brera je galéria umenia v Talianskom Miláne. Je to jedna z najvýznamnejších zbierok talianskeho maliarstva s dielami zo 14. až 20. storočia. Zbierka obsahuje diela niektorých z najznámejších talianskych umelcov vrátane Caravaggia, Tiziana, Tintoretta a Mantegnu.

Galleria degli Uffizi vo Florencii

Galéria degli Uffizi je múzeum umenia vo Florencii v Taliansku. Nachádza sa tu jedna z najstarších a najznámejších umeleckých zbierok na svete, ktorá obsahuje diela z 13. až 18. storočia. Zbierka je známa najmä renesančným a barokovým umením, ako aj zbierkou antických sôch a archeologických pozostatkov.

Múzeá vo Vatikáne

Vatikánske múzeá sú zbierkou najznámejších umeleckých diel a artefaktov na svete. Vatikánske múzeá sa nachádzajú v múroch Vatikánu, sídla pápežského úradu. Nachádza sa v nich rozsiahla zbierka sôch, fresiek, gobelínov, máp, mincí a ďalších umeleckých diel z celého sveta.

Zbierka obsahuje diela z obdobia renesancie, ako sú napríklad slávne fresky Michelangelovej Sixtínskej kaplnky, ako aj staršie diela z obdobia stredoveku a baroka. Múzeá sú otvorené pre verejnosť a ročne ich navštívia milióny ľudí.

Archeologické múzeum v Aténach

Archeologické múzeum v Aténach je múzeum v Grécku, v ktorom sa nachádzajú artefakty z gréckej doby bronzovej, rímskeho a byzantského obdobia. Múzeum sa nachádza v starom centre Atén a ponúka množstvo artefaktov, sôch a exponátov, ktoré rozprávajú príbeh starovekej gréckej civilizácie.

V múzeu sa nachádzajú aj niektoré z najstarších artefaktov na svete vrátane sôch a keramiky z 1. a 2. storočia nášho letopočtu.

Museo del Prado v Madride

Je to obrovská galéria v nádhernom paláci, ale počas svojho víkendu som ho navštíviť nestihla, bola som príliš zaneprázdnená na free walking tours. Tak si to môžem pozrieť doma z postele.

Louvre

Dan Brown svojho času napísal, že človek by potreboval okolo 3 mesiacov, aby si to všetko pozrel. Vyzerá to, že teraz je na to času dosť.

British Museum v Londýne

Britské múzeum je múzeum v Londýne, ktoré sa venuje ľudskej histórii, umeniu a kultúre. Je to jedno z najväčších a najrozsiahlejších múzeí na svete, ktorého zbierka obsahuje viac ako 8 miliónov predmetov zo všetkých kontinentov a ilustruje a dokumentuje príbeh ľudskej kultúry od jej počiatkov až po súčasnosť.

Kopec exponátov z Číny, Ameriky, skrátka a dobre, asi „zachránených“ predmetov.

Metropolitan Museum v New Yorku

Metropolitné múzeum umenia, hovorovo „Met“, je najväčšie múzeum umenia v Spojených štátoch a jedno z desiatich najväčších na svete. Nachádza sa v newyorskom Central Parku a nachádza sa v ňom viac ako dva milióny umeleckých diel, ktoré pokrývajú päťtisíc rokov svetovej kultúry.

Nachádza sa tu najväčšia zbierka európskych obrazov a sôch na svete, ako aj zbierky amerického a moderného umenia, starovekého umenia Blízkeho východu, afrického umenia, ázijského umenia, islamského umenia a ďalšie.

A nemusíme ani letieť za oceán. Majú to celkom premakané a niektoré expozície sú aj vo formáte street view.

Hermitage v Sankt Peterburgu

Tu musím uznať, že sa Rusáci prekonali a je to skvelé. Ja som už síce v Ermitáži bola, ale vtedy sme museli celým múzeom prebehnúť, aby sme videli 2 obľúbené obrazy našej sprievodkyne. Toto je rozhodne príjemnejšie.

National Gallery of art vo Washingtone

Vytvorili aj pár interaktívnych výstav, ešte som ich ale neotestovala. Ak stoja za to, dajte vedieť.

Ja stále skryte dúfam, že Vasovo múzeum v Stockholme a Fram v Osle prídu s niečím podobným, ale asi si ešte budeme musieť počkať.