Vlastné bývanie je dôležitým štartom pre mladé rodiny

Magazín

Mladí ľudia to pri zakladaní rodiny nemali ľahké nikdy, pričom inak tomu nie je ani v dnešnej dobe. Samozrejme, manželstvo aj deti sú nádherné a prinášajú veľkú nádej a šťastie. Treba si ale uvedomiť, že spolu s tým okamžite prichádza aj zodpovednosť, a dôležitou súčasťou nej je aj vlastné bývanie.

Samostatná mladá rodina by skutočne už nemala bývať u rodičov jedného z manželov či v podnájme, ale v niečom vlastnom, čo teda potom môžu manželia spoločne zveľaďovať.

V súčasnosti je vlastné bývanie pre mladých ľudí dostupnejšie a bližšie, než tomu bolo ešte pred pár rokmi. Nechceme to porovnávať s minulým režimom, tam totiž štát podporoval výstavbu veľkých panelových domov a prideľoval ich mladým rodinám, dnes už tento systém funguje inak a na trhových princípoch.

Aj preto sa na našom trhu etablovali hypotéky, ktoré ponúkajú financovanie kúpy nehnuteľnosti prostredníctvom banky či inej finančnej inštitúcie. Hypotéka je v podstate úver ako každý iný, len je založená už existujúcou nehnuteľnosťou. Je to logické, veď hypotéka znie na veľkú sumu a banka sa musí poistiť, že peniaze získa späť. Práve tu môže prísť vhod pomoc jedného z rodičov, keď sa dá ako krytie zastaviť ľubovoľná nehnuteľnosť.

Chceli by sme vás aj upozorniť na to, že aktuálne trhové podmienky výrazne prajú záujemcom o hypotéky, keďže úroky klesajú a hypotekárne úvery sú tak dostupnejšie, než tomu bolo pred pár rokmi. Tento trend však nie je nekonečný, naša centrálna banka už v budúcom roku avizuje ich nárast.

Treba sa totiž dať pozor aj na hypotekárne bubliny – a to poskytovanie hypoték nespoľahlivým dlžníkom, ktorí ich potom nedokážu splácať. Práve tak potom vznikajú finančné krízy, pričom práve finančná kríza je to, čo by sme na Slovensku teraz určite zažiť nechceli.