Vlastné bývanie je dôležitým štartom pre mladé rodiny

Magazín

Mladí ľudia to pri zakladaní rodiny nemali ľahké nikdy, pričom inak tomu nie je ani v dnešnej dobe. Samozrejme, manželstvo aj deti sú nádherné a prinášajú veľkú nádej a šťastie. Treba si ale uvedomiť, že spolu s tým okamžite prichádza aj zodpovednosť, a dôležitou súčasťou nej je aj vlastné bývanie.

Samostatná mladá rodina by skutočne už nemala bývať u rodičov jedného z manželov či v podnájme, ale v niečom vlastnom, čo teda potom môžu manželia spoločne zveľaďovať.

V súčasnosti je vlastné bývanie pre mladých ľudí dostupnejšie a bližšie, než tomu bolo ešte pred pár rokmi. Nechceme to porovnávať s minulým režimom, tam totiž štát podporoval výstavbu veľkých panelových domov a prideľoval ich mladým rodinám, dnes už tento systém funguje inak a na trhových princípoch.

Aj preto sa na našom trhu etablovali hypotéky, ktoré ponúkajú financovanie kúpy nehnuteľnosti prostredníctvom banky či inej finančnej inštitúcie.

Hypotéka

Hypotéka je v podstate úver ako každý iný, len je založená už existujúcou nehnuteľnosťou. Je to logické, veď hypotéka znie na veľkú sumu a banka sa musí poistiť, že peniaze získa späť. Práve tu môže prísť vhod pomoc jedného z rodičov, keď sa dá ako krytie zastaviť ľubovoľná nehnuteľnosť.

Hypotéka je jedným z najbežnejších spôsobov, ako si ľudia financujú kúpu nehnuteľnosti. Ide o úver, ktorý si vyberiete na bývanie, ako sú napríklad rodinné domy, byty, alebo pozemky. Banky poskytujú hypotéky s cieľom umožniť ľuďom splniť si ich sny o vlastnom bývaní.

Na čo si dať pozor?

Predtým, ako sa rozhodnete pre hypotéku, je dôležité mať na pamäti niekoľko vecí. Predovšetkým, mali by ste vedieť, že hypotéka je dlhodobý úver, ktorý by ste mali splácať počas niekoľkých desiatok rokov. Preto je dôležité mať stabilný príjem a dobrú finančnú situáciu, aby ste zabezpečili, že budete schopní splácať úver bez problémov.

Ďalšou dôležitou vecou je výber správnej banky a úrokovej sadzby. Existuje veľa bánk, ktoré poskytujú hypotéky, takže je dôležité porovnať rôzne možnosti a vybrať si tú najvýhodnejšiu. Úroková sadzba môže výrazne ovplyvniť celkovú cenu úveru, preto je dôležité vybrať si tú najvýhodnejšiu možnosť.

Chceli by sme vás aj upozorniť na to, že aktuálne trhové podmienky výrazne prajú záujemcom o hypotéky, keďže úroky klesajú a hypotekárne úvery sú tak dostupnejšie, než tomu bolo pred pár rokmi. Tento trend však nie je nekonečný, naša centrálna banka už v budúcom roku avizuje ich nárast.

Okrem toho, mali by ste mať na pamäti aj poplatky spojené s hypotékou, ako sú poplatky za spracovanie úveru, poplatky za poistenie a podobne. Tieto poplatky môžu výrazne ovplyvniť celkovú cenu úveru, takže je dôležité ich zvážiť pri výbere hypotéky.

Treba sa totiž dať pozor aj na hypotekárne bubliny – a to poskytovanie hypoték nespoľahlivým dlžníkom, ktorí ich potom nedokážu splácať. Práve tak potom vznikajú finančné krízy, pričom práve finančná kríza je to, čo by sme na Slovensku teraz určite zažiť nechceli.

V neposlednom rade, je dôležité mať na pamäti, že hypotéka je dlhodobý záväzok, takže by ste mali byť presvedčení, že ste pripravení na túto zodpovednosť. Predtým, ako sa rozhodnete pre hypotéku, mali by ste sa poradiť so svojím finančným poradcom..