Gruzínsko – hlavné mesto, zaujímavosti, čo vidieť

Európa

Krajina s krásnou prírodou, zaujímavou históriou a veľkou dávkou pohostinnosti – aj také je Gruzínsko. Nepatrí síce medzi masové turistické destinácie, avšak cestovateľom má určite čo ponúknuť.

Čo tak sa vydať po stopách starobylých kultúr, zoznámiť sa s miestnym folklórom či si vychutnať tradičné gruzínske špeciality?

Gruzínsko – krajina mnohých kultúr

Gruzínsko je štát, ktorý sa nachádza na rozhraní juhovýchodnej Európy a juhozápadnej Ázie. Hraničí s Ruskom, Tureckom, Arménskom, a Azerbajdžanom

Gruzínsko má približne 3,7 milióna obyvateľov a mieša sa v ňom viacero kultúr a náboženstiev.

Gruzínsko je známe svojou nádhernou horskou scenériou, živou kultúrou a chutnou kuchyňou. Hlavné mesto Tbilisi je rušné mesto s jedinečnou zmesou modernej a tradičnej architektúry.

Mesto je tiež domovom mnohých svetoznámych umeleckých galérií a múzeí.

V krajine žije viacero rôznych etnických a náboženských skupín vrátane Gruzíncov, Arménov, Azerbajdžancov a Židov. Každá skupina má svoj vlastný jazyk, zvyky a tradície.

Gruzínsko je známe aj svojimi starobylými kresťanskými kostolmi, ktoré pochádzajú zo 4. storočia.

Krajina tiež ponúka možnosti pre aktívnu dovolenku, návštevníci si tu môžu užiť turistiku, lyžovanie či horolezectvo.

Je to krajina s úžasnými prírodnými krásami a jedinečnou zmesou kultúr. Od bohatej histórie a živej kultúry až po ohromujúce scenérie a chutnú kuchyňu – Gruzínsko má pre každého niečo.

Čo vidieť v Gruzínsku

Gruzínsko je známe najmä vďaka svojej nádhernej krajine, živej kultúre a rozmanitým atrakciám. Nachádzajú sa tu jedny z najpozoruhodnejších prírodných scenérií v Európe.

Obdivovať je čo – od ohromujúcich zasnežených vrcholov Veľkého Kaukazu až po subtropické roviny čiernomorského pobrežia.

Gruzínsko sa môže pochváliť aj bohatým kultúrnym dedičstvom. Návštevníci môžu v krajine preskúmať starobylé opevnené mestá, hrady a kostoly.

Jednou z najobľúbenejších atrakcií je historické hlavné mesto Tbilisi, v ktorom sa nachádza napríklad známa pevnosť Narikala.

V Gruzínsku sa darí aj kulinárskej scéne s množstvom tradičných jedál a jedinečných miestnych špecialít. Návštevníci môžu spoznať chute Gruzínska, od lahodného khachapuri (syrového chleba) až po khinkali (knedle).

Gruzínsko je známe aj svojím rušným nočným životom. Od hipsterských barov a klubov až po tradičné taverny a vinárne – každý si tu nájde niečo pre seba.

Pre návštevníkov, ktorí hľadajú viac relaxačných zážitkov, ponúka Gruzínsko aj rôzne kúpeľné a wellness centrá.

Gruzínsko je ideálnou destináciou pre cestovateľov, ktorí chcú spoznať krásy a kultúru východnej Európy.

Tu sú niektoré z najobľúbenejších turistických miest v Gruzínsku:

 • Tbilisi – hlavné mesto Gruzínska; je to mesto plné kultúry a histórie; nachádza sa tu množstvo historických pamiatok, napríklad pevnosť Narikala, Národná botanická záhrada a Gruzínske národné múzeum; Tbilisi ponúka aj jedinečný nočný život s nespočetným množstvom barov a klubov
 • Kazbegi – sa nachádza na severe Gruzínska a je známe svojou úchvatnou prírodou; stojí tu kostola Najsvätejšej Trojice Gergeti, ktorý sa nachádza na vrchole hory a ponúka nádherný výhľad na okolitú krajinu; za návštevu stojí aj neďaleký národný park Kazbegi, v ktorom sa nachádzajú jedny z najkrajších vodopádov a turistických chodníkov v krajine
 • Batumi – sa nachádza na pobreží Čierneho mora a je jedným z najobľúbenejších prímorských miest v Gruzínsku; je známe svojím rušným nočným životom, nádhernými plážami a množstvom atrakcií v starom meste, ako je Batumská botanická záhrada, Batumské akvárium a Abecedná veža
 • Mestia – sa nachádza v horskej oblasti Svanetie a je skvelým miestom na spoznávanie prírodných krás Gruzínska; nachádza sa tu niekoľko stredovekých veží, kostolov a pevností, ako aj pamiatky svetového dedičstva UNESCO
 • Uplistsikhe – starobylé jaskynné mesto vytesané do skál; je známe svojou jedinečnou architektúrou a zaujímavou históriou

Gruzínsko je nádherná krajina plná jedinečných a krásnych zaujímavostí a ponúka niečo pre každého, od turistiky v prírode až po spoznávanie histórie krajiny.

Hlavné mesto Tbilisi

Tbilisi je hlavné mesto Gruzínska. Je to nádherné mesto s bohatou kultúrou a históriou, zaujímavou architektúrou a pulzujúcou atmosférou. Nachádza sa na okraji kaukazských hôr, pri rieke Mtkvari a je skvelým miestom na objavovanie a spoznávanie toho najlepšieho, čo Gruzínsko ponúka.

Mesto ponúka návštevníkom rozmanitú škálu atrakcií, od starobylých kostolov a historických pamiatok až po moderné umelecké galérie a vzrušujúci nočný život.

Staré mesto Tbilisi je plné kľukatých dláždených uličiek, lemovaných starými drevenými domami a kostolmi, ktoré mu dodávajú jedinečnú a podmanivú atmosféru. Jednou z najznámejších atrakcií mesta je pevnosť Narikala, ktorá sa nachádza na svahu s výhľadom na rieku Mtkvari. Táto starobylá pevnosť pochádza zo 4. storočia a z jej hradieb sa naskytá nádherný výhľad na mesto.

Medzi ďalšie historické pamiatky patrí katedrála Sioni a Etnografické múzeum pod holým nebom, kde sa možno dozvedieť o gruzínskej kultúre a tradíciách.

Tbilisi ponúka aj zážitky pre umelecké duše, nachádza sa tu totiž niekoľko umeleckých galérií a múzeí. Umelecká scéna v meste je živá a prekvitá, od Gruzínskej národnej galérie až po divadlo Rustaveli.

Nočný život v Tbilisi je legendárny. Množstvo barov a klubov ponúka pulzujúcu atmosféru a možnosť stretnúť sa s miestnymi obyvateľmi. Tí, ktorí hľadajú niečo pokojnejšie, si môžu vybrať z množstva kaviarní a jazzových barov.

Celkovo je Tbilisi ideálnou destináciou pre každého, kto chce spoznať to najlepšie z gruzínskej kultúry a histórie. Je to vzrušujúce mesto, v ktorom si každý nájde niečo pre seba, od úžasnej architektúry až po rušný nočný život.

Ubytovanie

Či už ide o dovolenku, poznávací zájazd či dobrodružný výlet po krajine, vždy je dôležité nájsť si vyhovujúce ubytovanie.

Na svoje si prídu tí, ktorí radi dovolenkujú v luxuse, ale aj cestovatelia s menším rozpočtom.

 • V Gruzínsku totiž možno nájsť ubytovanie od luxusných hotelov cez penzióny až po kempy. Vďaka širokej ponuke ubytovacích možností je Gruzinsko ideálnou destináciou pre každého cestovateľa.
 • Milovníci luxusu si na svoje prídu v hlavnom meste Tbilisi, kde sa nachádza niekoľko luxusných hotelov. Tieto hotely ponúkajú vynikajúce služby a vybavenie vrátane bazénov, fitnescentier a kúpeľných zariadení.
 • Pre tých, ktorí hľadajú tradičnejšie zážitky, sú tu penzióny so zaujímavou výzdobou a tradičnou kuchyňou. Mnohé z nich sa nachádzajú na vidieku a poskytujú pokojný a relaxačný pobyt.
 • Pre cestovateľov s obmedzeným rozpočtom sú v Gruzínsku k dispozícii hostely a lacné hotely. V nich možno nájsť základné vybavenie, súčasťou je často aj Wi-Fi pripojenie, práčovňa či ponuka raňajok.
 • Dobrodruhov, ktorí chcú zažiť prírodné krásy Gruzínska, isto poteší možnosť kempovania. Kempy tu možno nájsť na vidieku, ale aj v blízkosti väčších miest. Je v nich základné vybavenie ako sprchy či toalety a umožňujú cestujúcim ponoriť sa do nádherného okolia.

Gruzínsko teda ponúka širokú škálu ubytovacích možností od tých luxusných až po dobrodružstvá v kempe.

Doprava

Infraštruktúra krajiny je vo všeobecnosti dobre udržiavaná a poskytuje spoľahlivý dopravný systém. Gruzínsko je cestnou dopravou spojené so všetkými susednými krajinami, pričom hlavná medzinárodná diaľnica vedie cez hlavné mesto Tbilisi.

Krajina má tiež rozsiahlu sieť vnútroštátnych ciest, ktoré spájajú všetky väčšie mestá a vidiecke oblasti.

Rozsiahla je aj železničná sieť v Gruzínsku. Nachádza sa tu viac ako 4 000 kilometrov železničných tratí, ktoré spájajú krajinu s Ruskom, Arménskom a Azerbajdžanom.

V Gruzínsku sú dve medzinárodné letiská, v Tbilisi a Kutaisi. Na týchto letiskách prevádzkujú lety rôzne medzinárodné letecké spoločnosti. Krajina má aj niekoľko vnútroštátnych letísk.

Gruzínsko má niekoľko prístavov, vrátane Poti a Batumi pri Čiernom mori. Prístavy sú dôležité pre obchodovanie s inými krajinami, ako aj pre zabezpečenie prístupu k moru.

Celkovo má Gruzínsko efektívnu dopravnú sieť, ktorá uľahčuje cestovanie po krajine. Vďaka tomu sa krajina stáva čoraz obľúbenejšou medzi turistami, ktorých láka jej jedinečná kultúra a nádherná príroda.

Kultúra

Gruzínsko je domovom rôznorodého obyvateľstva s bohatou a rozmanitou kultúrou a množstvom národných zvykov a tradícií.

Je jedinečnou zmesou Východu a Západu, pretože je jedným z najstarších kresťanských národov na svete. Národným jazykom je gruzínčina.

Gruzínsko je veľmi pohostinná krajina a návštevníci sú tu vždy vítaní s otvorenou náručou. Pohostinnosť je hlboko zakorenená v kultúre krajiny. Gruzínci sú známi svojou srdečnosťou a štedrosťou a nie je ničím výnimočným, ak cudzinca privíta v dome miestna rodina.

Dôležitou súčasťou miestnej kultúry je náboženstvo. Pravoslávne kresťanstvo je najväčším náboženstvom v krajine, pričom väčšina ľudí patrí k gruzínskej pravoslávnej cirkvi. V krajine sa vyznávajú aj iné náboženstvá, napríklad islam, judaizmus a budhizmus.

Pohľad na Tbilisi, hlavné mesto Gruzínska.
Pohľad na Tbilisi, hlavné mesto Gruzínska.

Gruzínci obľubujú hudbu a tanec

Dôležitou súčasťou gruzínskej kultúry je aj hudba. Tradičná gruzínska hudba sa vyznačuje polyfónnym spevom a často ju sprevádzajú rôzne nástroje, napríklad panduri, trojstrunová lutna, a doli, bubon.

Ďalšou obľúbenou súčasťou miestnej kultúry je tanec. Gruzínske tance sa zvyčajne tancujú v kruhu a tanečníci nosia tradičné oblečenie, ako sú dlhé sukne a vyšívané košele. Najobľúbenejšie tance sú Lile a Kintouri.

Gruzínsko je tiež krajinou festivalov a sviatkov. Najdôležitejším sviatkom roka je oslava Nového roka, ktorá je známa ako Jari a koná sa v prvý januárový deň. Tento festival sa oslavuje rôznymi tradičnými jedlami, hudbou a tancom.

Gruzínsko je krajina s bohatou a rozmanitou kultúrou a jej národné zvyky a tradície návštevníkov určite potešia. Miestna kultúra je jedinečná a oplatí sa ju spoznať – od kuchyne, cez hudbu a tanec až po pohostinnosť a štedrosť.

Tradičné jedlá

Jedným z lákadiel Gruzínska je aj tradičná kuchyňa. Národné jedlá odrážajú históriu, kultúru a geografiu krajiny.

Gruzínska kuchyňa je známa svojou rozmanitou škálou chutí a ingrediencií. Tradičné jedlá sa často pripravujú s miestnym korením, ako je šafran a koriander. Rôzne mäsové a zeleninové pokrmy sa podávajú s rôznymi tradičnými druhmi chleba.

Medzi tradičné jedla patria napríklad:

 • Khachapuri je tradičné gruzínske jedlo pozostávajúce z okrúhleho plochého chleba plneného syrom, maslom a vajíčkami. Zvyčajne sa podáva s kyslou smotanou a je obľúbeným občerstvením alebo jedlom.
 • Khinkali je ďalšie obľúbené gruzínske jedlo, je to polievková knedľa plnená zmesou mletého bravčového a hovädzieho mäsa. Zvyčajne sa podáva s kyslou smotanou a cesnakovou omáčkou.
 • Chakhokhbili je dusené kuracie mäso pripravované z paradajok a korenia. Zvyčajne sa podáva s prílohou ryže a je obľúbeným jedlom na obed aj večeru.

Gruzínsko je známe aj svojimi vínami a pochádzajú odtiaľ jedny z najstarších a najznámejších vín na svete.

Na výrobu červených vín sa používa tradičná odroda hrozna s názvom Saperavi a krajina má jedny z najlepších červených vín na svete.

Tipy na cestu

Do Gruzínska sa dá najlepšie dostať letecky cez Istanbul. Najvýhodnejšie lety sú z Viedne. Na vstup do krajiny na bežnú dovolenku stačí platný cestovný pas.

V Gruzínsku sa platí gruzínskymi lari. Jedno euro je približne 2,7 lari (GEL).

V Gruzínsku počas celého roka vládne mierne počasie, ani v zime nebývajú silné mrazy. Avšak často tu prší, dovolenkári by sa teda mali pripraviť na daždivejšie počasie.

Čo navštíviťZaujímavosti