Sluha dvoch pánov

Magazín

Sluha dvoch pánov je komediálna hra talianskeho dramatika Carla Goldoniho z 18. storočia. Hra bola prvýkrát uvedená v Benátkach v roku 1746 a odvtedy je obľúbenou klasikou talianskeho divadla. Je to rýchla a vtipná hra plná nedorozumení, prevlekov a zámen, ktoré sú typickými znakmi tradície commedie dell’arte.

Napriek tomu, že je „Sluha dvoch pánov“ klasikou talianskeho divadla, bol tiež adaptovaný a uvádzaný v mnohých ďalších krajinách a jazykoch po celom svete. Témy pomýlených identít, prestrojení a intrikovania sú univerzálne a jej humor a rýchla akcia určite pobavia divákov všetkých vekových skupín a prostredí.

Dej hry

Dej hry sa točí okolo postavy Truffaldina, sluhu, ktorý sa snaží slúžiť dvom pánom súčasne. Je stále hladný a neustále plánuje, ako získať viac jedla, a preto sa rozhodne prijať dve práce, aby mohol zdvojnásobiť svoj plat a uspokojiť svoj apetít.

Problém je v tom, že ani jednému z pánov nepovie o svojej druhej práci, a keď sa jeho dvaja páni ocitnú v tom istom meste a on musí slúžiť obom bez toho, aby sa to zistilo, nastane chaos.

Jeden z pánov je v skutočnosti žena v prestrojení, menom Beatrice, ktorá prišla do mesta nájsť svojho milenca Florinda, ktorý tam utiekol pred spravodlivosťou. Beatrice sa prezliekla za svojho mŕtveho brata, aby sa vyhla podozreniu, a zamestnala Truffaldina, aby jej pomohol nájsť Florinda.

Medzitým je v meste v prestrojení aj samotný Florindo a Truffaldino nakoniec slúži aj jemu, pričom si neuvedomuje, že v skutočnosti slúži milenke svojho druhého pána.

Hra je fraškou a dej sa nepretržite odohráva. Truffaldino neustále pobehuje sem a tam, snaží sa zabrániť svojim pánom, aby sa o sebe dozvedeli, a zároveň sa snaží nájsť spôsob, ako ukojiť svoj hlad. Vytvára dômyselné plány, ako získať viac jedla, a vždy je pripravený na šikovný návrat alebo výhovorku.

Aj ostatné postavy v hre sú plné osobností, od príliš dramatického Pantaloneho cez intrigánsku Smeraldinu až po mladých milencov Silvia a Clarice.

Klasický príklad improvizovaného divadla

„Sluha dvoch pánov“ je klasickým príkladom tradície commedie dell’arte, čo bola forma improvizovaného divadla, ktorá bola populárna v Taliansku v 16. a 17. storočí. V hre vystupujú základné postavy so špecifickými kostýmami, maskami a manierami a hra sa vo veľkej miere spolieha na fyzickú komiku, vtipy a slovné hry.

Goldoniho hra je jedným z najznámejších príkladov tohto žánru a v priebehu rokov bola adaptovaná a uvádzaná mnohými rôznymi spôsobmi.

Celkovo je „Sluha dvoch pánov“ zábavná a nadčasová hra, ktorá je ukážkou Goldoniho vtipu a tradície commedie dell’arte. Je povinnou jazdou pre každého, kto má rád komédie a klasické divadlo.