S podnikaním je prirodzene spojené aj riziko

Magazín

Podnikanie je charakterizovaná ako samostatná, sústavná činnosť vykonávaná na vlastné  riziko a v mene podnikateľa, ktorej cieľom je dosiahnutie zisku. Táto teoretická definícia nám samotný pojem ,,podnikanie“ trochu približuje, my si však všimneme najmä zdôraznenie toho, že podnikateľ prevádzkuje túto činnosť na vlastné riziko.

Trhový vývoj je neúprosný a preto sa prakticky akákoľvek firma môže znenazdajky dostať do nepríjemných problémov. Na druhej strane sú tu aj inštitúcie a zabezpečenia, ktoré výhodným pomerom znižujú miery rizika.

Máme na mysli najmä poistenie firiem, ktoré už na Slovensku ponúkajú viaceré komerčné poisťovne. Takéto poistenie neslúži len pre veľké a bohaté firmy, ba naopak, je prístupné aj pre menších podnikateľov, ktorí sa obávajú budúcnosti a prípadných rizík. A tých je v rámci podnikateľských aktivít naozaj viacero, pričom môže ísť o interné či externé faktory problémov.

V rámci tých externých sa môžeme pozrieť aj na aktuálny problém pádu ruskej meny, na ktorý už doplatili viacerí podnikatelia a exportéri. Za politiku Ruska a sankcie podniky nemôžu, musia teda znášať dopady? Bohužiaľ pre nich áno, pokiaľ sa však poistia, tak im poistenie dokáže vykryť určité percento škôd. Rovnako tak sa môže prihodiť aj prerušenie prevádzky podniku v dôsledku technickej poruchy či živelnej katastrofy.

Takéto prerušenie výroby spôsobuje veľké problémy, je totiž spojené aj s kompenzáciou pre odberateľov, ktorí dostanú svoje objednané tovary neskôr, alebo vôbec. Takéto tzv. šomážne riziká taktiež kryje poistenie firiem.

Ako sami môžete vidieť, poistenie firiem má naozaj svoj zmysel a pôsobí hneď na niekoľko prípadných problémov, ktoré sa firmám môžu vyskytnúť. Preto ak podnikáte a chcete mať istotu, tak práve poistenie firmy bude to správne riešenie!