Nakladaný ovčí syr s bylinkami

Magazín

Nakladaný ovčí syr s bylinkami je tradičný jedlom mnohých krajín a oblastí po celom svete. Tento syr je obvykle vyrobený z čerstvého ovčieho mlieka a mieša sa s rôznymi bylinkami a koreninami, aby sa zabezpečil jedinečný chuťový zážitok.

Na výrobu nakladaného ovčieho syra s bylinkami sa používa kvalitné ovčie mlieko. Syr sa vyrába pomocou kyseliny mliečnej baktérie a živočíšnych alebo rastlinných syrenčín. Potom sa mieša s bylinkami ako napríklad tymian, rozmarín, oregano, petržlen a čerstvou bazalkou. Tieto bylinky dodávajú syru výraznú chuť a vôňu.

Po miešaní sa syr vloží do nádoby a ponorí sa do solnej vody alebo oleja, kde sa nechá asi týždeň až dva. Tento proces nazývame kvasenie, ktorý umožňuje bylinkám vniknúť do syru a dodáva mu jemnú a pikantnú chuť.

Ako podávať nakladaný ovčí syr?

Nakladaný ovčí syr s bylinkami sa obvykle podáva ako súčasť charcuterie dosiek alebo ako príloha k chlebu, šalátom a zeleninovým jedlám. Výborne sa hodí napríklad k cviklovému šalátu. Tento syr je vynikajúcou voľbou pre tých, ktorí sa snažia minimalizovať príjem cukru alebo sacharidov, pretože neobsahuje žiadne pridané cukry. Ak dodržiavate zásady delenej stravy, skombinujte ovčí syr s listovou zeleninou alebo trochu netradične s ovocím. Skvelo ho doplní táto jednoduchá brusnicová omáčka.

Okrem toho, nakladaný ovčí syr s bylinkami má tiež množstvo výhod pre zdravie. Ovčí syr je bohatý na bielkoviny, vápnik a vitamín B12. Bylinky ako tymian a oregano majú silné protizápalové účinky, zatiaľ čo bazalka obsahuje antioxidanty, ktoré môžu pomôcť pri boji proti voľným radikálom.

Recept na domáci nakladaný ovčí syr

Nakladaný syr patrí medzi obľúbené delikatesy, ktoré si možno pripraviť aj doma.

Potrebujeme:

  • 200 g čerstvého ovčieho syra
  • 2 lyžice nadrobno nasekaných sušených paradajok
  • 3 lyžice nakrájanej nakladanej kapie
  • ½ lyžičky mletej pálivej papriky
  • lyžičku čerstvého tymianu
  • soľ
  • panenský olivový olej

Postup: 

Syr nakrájame na menšie kúsky, obalíme koreninami, pridáme sušené paradajky, kapiu a soľ. Zalejeme olejom a necháme minimálne 6 hodín marinovať. Pred podávaním včas vyberieme, aby dosiahol izbovú teplotu. Podávame s opečenými krajcami bagety ako predjedlo.

Nakladaný ovčí syr s bylinkami je lahodnou a zdravou voľbou, ktorá dokáže spríjemniť chuťové poháriky mnohých jedál. Ak ste ešte neochutnali tento syr, určite by ste ho mali skúsiť a užiť si chuťový zážitok.