Podľa tohto spoznáte kvalitný gainer

Magazín

Rozhodli ste sa, že skúsite brať gainer? No zistili ste, že na trhu je obrovské množstvo výrobcov tohto suplementu? Hľadáte kvalitný gainer, no neviete si dať rady s jeho výberom? Nevadí. V dnešnom článku vám s tým poradíme.

Obsah laktózy

Pri posudzovaní kvality gaineru je smerodajné množstvo laktózy tvoriacej obsah gaineru. Laktóza je cukor, ktorý je ťažko stráviteľný pre náš organizmus, a preto jednoducho nepatrí do športovej výživy. Takže čím vyšší obsah laktózy sa nachádza v gaineri, tým je nekvalitnejší.

Aké účinky má taký gainer?

Gainer s vysokým obsahom laktózy znamená len jedno. Nemá pre naše telo žiaden prínos, pretože prakticky má nulový kalorický efekt pre rast svalovej hmoty. Dokonca nám môže spôsobiť tráviace problémy. A samozrejme netreba zabudnúť na vyhodené peniaze.

Prečo používajú toľko laktózy?

Z jednoduchého dôvodu. Laktóza sa totiž nachádza v základných, lacných potravinách ako je sušené mlieko, sušená syrovátka a podobne. Dôvodom sú teda peniaze, konkrétne nízke náklady na tieto nekvalitné suroviny. A ešte jeden dôvod. Laktóza dobre chutí, preto si takýto gainer človek rýchlo obľúbi.

Ako zistiť obsah laktózy?

Podľa zloženia gaineru. Na obale totiž musí byť uvedené zloženie v poradí, podľa zastúpeného množstva, od najväčšieho po najmenšie. Pri kvalitnom gaineri musí byť na prvom mieste zloženia zdroj sacharidov, na druhom zdroj bielkovín a potom ďalšie. Pri niektorých výrobcoch to viete zistiť aj podľa uvedeného obsahu laktózy v nutričných hodnotách v kategórii sacharidov. Tento údaj však väčšinou uvádzajú len seriózni výrobcovia.

Nie vždy platí, že cena určuje kvalitu. Hlavne v oblasti výživových doplnkov je veľa neserióznych výrobcov, ktorých produkty nestoja za veľa, no predávajú ich za cenu ako tie najlepšie. Preto si dajte na výbere gaineru záležať.