Jesenný venček

Magazín

Do jesennej červenej sa proste nedá nezamilovať, aspoň mne nie. Kým listy paviniča sú len na obdiv – škoda, že tak rýchlo vädnú,

Do jesennej červenej sa proste nedá nezamilovať, aspoň mne nie. Kým listy paviniča sú len na obdiv – škoda, že tak rýchlo vädnú, keď sa chce človek s nimi pokochať v dome – šípky v neskutočných ohnivých variáciách sú odolné a vďačné.

Nedalo mi a urobila som si veniec na dvere, ktorý aj s trhaním šípok a viazaním netrvá viac, ako hodinku práce.

  • Konáriky šípok – lepšie sú cca 10-12 cm dlhé.
  • Pevnejší drôt, resp. kruh z prútia alebo brečtanových poplazov – radšej hrubší, šípky sú ťažšie.
  • Aranžérsky drôt alebo hrubú ručnú zelenú niť.

Ako na to?

Zo šípkových konárikov – listy na nich sú vítané! – urobte malé „kytičky“ tak, aby v jednom zväzku bolo cca 5 šípok, čo znamená 2-3 konáriky.

Pre lepšiu prácu si ich mierne cca 3 cm pod šípkami omotajte ručnou niťou.

Na kruh postupne prikladajte pripravené šípkové kytičky a aranžérskym drôtom, resp. ručnou niťou ich každú dobre obmotajte k podkladu.

Práca pribúda rýchlo, radosť pozerať. Dajte však pozor na to, aby ste šípky ukladali rovnomerne – aby bol veniec po oboch stranách drôteného či prúteného podkladu rovnako široký.

 

Na záver – keď sa dostanete k začiatku – ovite zvyšné konáriky niťou pomedzi šípky do stratena tak, by boli pevne spojené s vencom. Niť alebo drôt zaistite uzlom, resp. zasunutím do spodných osnov venca.

Z kúska drôtu si vytvarujte uško a pretiahnite cez veniec tak, aby ste veniec mohli zavesiť.

Hotovo…

Ak máte slabší podklad, na hotový veniec priviažte dva konáriky s dĺžkou jemne presahujúcou priemer venca tak, aby tvoril vo vnútri venca písmeno “x“. Výborne vyzerajú brezové konáre.

Šípky sa dajú samozrejme kombinovať aj s iným materiálom podľa chuti – môže to byť brečtan (alebo priamo zapletať šípkové kytičky do brečtanového podkladu aj s listami), konáriky žltého vratiča či suchej trávy, ktorej je teraz von habadej.

Ak máte obavy z tŕňov na šípkach, zistila som, že nie všetky kríky pichajú – ja som našla vonku ten „svoj“ šípový ker, ktorý nepichá vôbec! Určite vám však budú susedia závidieť – aj ja som už včera vyrobila ďalší pre radosť!