Heraklion – dovolenka, pláže, zaujímavosti

Európa
Heraklion

Heraklion je hlavné mesto Kréty, najväčšieho gréckeho ostrova. Je priemyselným, obchodným a finančným centrom ostrova. Má približne 150 000 obyvateľov a je najväčším mestom na Kréte. Mesto bolo založené v roku 824 pred n. l. ako sídlo minojsko-mykénskej ríše. Heraklion je známy svojou kultúrou a históriou a je plný antických pamiatok.

Najvýznamnejšou pamiatkou je pevnosť Heraklion, ktorá bola postavená v 16. storočí na ochranu mesta pred nájazdmi Turkov.

Heraklion ako dovolenková destinácia

V Heraklione sa nachádza aj niekoľko múzeí vrátane Krétskeho archeologického múzea, ktoré obsahuje vzácne exponáty minojskej kultúry. Heraklion je tiež východiskovým bodom pre plavby do iných častí Kréty, ako sú Chania, Rethymno a Agios Nikolaos. Ide o ideálnu dovolenkovú destináciu pretože ponúka veľké množstvo kultúrnych a historických pamiatok v kombinácii s krásnou prírodou a slnečným počasím.

Čo navštíviť v meste Heraklion?

Heraklion, hlavné mesto Kréty, je domovom mnohých zaujímavých miest, ktoré stojí za to navštíviť. Najväčšou pamätihodnosťou tohto regiónu je Palác Knossos, najväčší minojský palác v Európe. Pôvodne postavený v 15. storočí pred n. l., tento palác bol domovom legendárneho minojského kráľa Minosa.

Ďalšou obľúbenou atrakciou je Národné archeologické múzeum v Heraklione, ktoré prezentuje veľký počet minojských, gréckych a rímskych artefaktov. Ďalej je tu Múzeum moderného umenia, ktoré je domovom pre výstavy moderného umenia zo všetkých oblastí sveta.

Takisto obľúbenou atrakciou je Katedrála Agios Minas, ktorá je postavená na mieste pôvodnej byzantskej baziliky. V blízkosti je tiež Benátske múzeum, ktoré je plné exponátov a artefaktov z obdobia benátskej nadvlády. Okrem toho sú tu aj iné atrakcie, ako je archeologické múzeum, prístav, Aquaworld Aquarium, CretAquarium a ďalšie.

Dovolenka v Heraklion

Pestrá atmosféra, množstvo historických pamiatok, prírodné krásy a pláže s jemným pieskom sú len niekoľko dôvodov, prečo je to ideálne miesto na dovolenku. V centre mesta sa nachádza množstvo obchodov, reštaurácií, kaviarní a barov, ktoré ponúkajú pravé grécke pohostenie.

Pre milovníkov histórie je tu veľa pamiatok, ktoré stojí za to vidieť. Najznámejšou je Knossos Palace, najstaršia zachovaná minojská pamiatka na svete. Ďalšími vynikajúcimi pamiatkami sú archeologické múzeum, Nerádovo námestie a Kostol Sv. Titusa.

Ak turista hľadá aktívny oddych, Heraklion je tiež ideálnym miestom. V okolí mesta sú vynikajúce možnosti pre výlety do prírody a športy ako potápanie, windsurfing, parasailing, plachtanie a jazda na kajaku. Mesto má tiež množstvo krásnych pláží. Mnohé z nich majú krásny jemný piesok, ktorý je ideálny na vyhrievanie na slnku. Najobľúbenejšie pláže sú Matala, Ammoudara a Stalis.

V Heraklion je veľa zábavy pre celú rodinu. V okolí mesta sú mnohé zábavné parky a vodné parky, ako napríklad Acqua Plus Water Park. Ďalšie zaujímavosti zahŕňajú Aquaworld Aquarium, Lychnostatis Open Air Museum a CretAquarium.

Heraklion je skvelým miestom na strávenie dovolenky. Či už cestovatelia hľadajú oddych alebo aktívne trávenie voľného času, Heraklion je skvelou voľbou.

Heraklion, hlavné mesto Kréty je známe svojimi antickými pamiatkami.
Heraklion, hlavné mesto Kréty je známe svojimi antickými pamiatkami.

Letisko v meste Heraklion

Heraklion International Airport (HER) je druhé najväčšie letisko v Grécku a jedno z najväčších v Stredomorí. Nachádza sa asi 5 km juhozápadne od mesta Heraklion. Je to druhé najfrekventovanejšie letisko v Grécku, ktoré je využívané pre národné a medzinárodné lety. Letisko poskytuje služby pre viac ako 10 miliónov cestujúcich ročne.

Je to veľmi populárne letisko pre turistov, ktorí sa chystajú navštíviť Krétu. Letisko má dve terminály, veľký počet obchodov a reštaurácií, ako aj služby pre odpočinkové miestnosti a zábavu.

Letisko je taktiež domovom pre niekoľko leteckých spoločností, ako je Aegean Airlines, Ryanair, British Airways a ďalšie.

Klíma v meste Heraklion

Klíma v meste Heraklion je mediteránsko-subtropická. Znamená to, že má teplé letá s horúcimi letnými dňami a chladnejšie zimy. Teploty vo všeobecnosti sa pohybujú medzi 16 °C až 31 °C počas jarných a letných mesiacov a 4 °C až 13 °C počas zimných mesiacov.

V meste Heraklion je možné očakávať veľa slnečných dní počas celého roka. Zvyčajne je tu veľmi suché leto, ktoré môže byť zriedkavo zmiernené dažďom.

Najkrajšie pláže v meste Heraklion

Turisti, ktorí sa rozhodnú dovolenkovať v Heraklion si môžu vybrať z týchto najkrajších pláží:

  • Pláž Amoudara – Táto piesočnatá pláž je veľmi obľúbená medzi turistami aj domácimi obyvateľmi Heraklionu. Je to veľmi krásna pláž obklopená borovicovými lesmi. K dispozícii je aj veľa vybavenia pre rekreáciu, ako sú vodné športy, niekoľko barov a reštaurácií a dokonca aj aquapark.
  • Pláž Karteros – Táto pláž je veľmi obľúbená pre svoje veľmi čisté more a bohaté podmorské životné prostredie. Je to tiež veľmi obľúbené miesto pre potápanie a pre tých, ktorí si chcú užiť kľudný deň na pláži.
  • Pláž Agia Pelagia – Táto pláž je veľmi obľúbená pre svoju veľmi krásnu scenériu. Je to dlhá a pokojná piesočnatá pláž obklopená skalami a borovicovými lesmi. Tu sa nachádza aj veľa možností pre rekreáciu, ako sú vodné športy, bary a reštaurácie.

Na týchto plážach ľudia trávia ten najlepší a najkvalitnejší relax pri mori.

Kde sa ubytovať v Heraklione?

V Heraklione je možné sa ubytovať v mnohých luxusných hoteloch a rezortoch, ako sú napríklad GDM Megaron, Aquila Atlantis Hotel, Avra Imperial Beach Resort & Spa, GDM Megaron Plus, GDM Imperial Palace Hotel & Suites, Aquila Rithymna Beach Hotel & Village, GDM Megaron Luxury Hotel & Suites, a ďalšie.

Okrem toho je tu možné nájsť aj množstvo lacných hosťovských domov, penziónov a apartmánov.

Turistický ruch v Heraklione

Heraklion je jedným z najväčších a najnavštevovanejších prístavov na gréckom ostrove Kréta. Je obľúbený pre svoju históriu, kultúru a prírodné krásy. Návštevníci tu môžu obdivovať nádherné pamiatky, ako napríklad Venušu z Milosu alebo jedinečné archeologické nálezisko Knossos.

V Heraklione sa nachádza aj niekoľko nádherných pláží s tyrkysovou vodou a nezabudnuteľným výhľadom. Na svoje si tu prídu aj milovníci jedla pretože v Heraklione je možné ochutnať typickú krétsku kuchyňu. Pre turistov ponúka provincia Heraklion celý rad možností ubytovania, od luxusných hotelov až po jednoduché hostely.

Gastronómia v Heraklione

Gastronómia v Heraklione je jednou z hlavných turistických atrakcií. Mesto je domovom mnohých reštaurácií, ktoré ponúkajú jedinečné chute gréckej kuchyne.

Je možné tu ochutnať mnoho tradičných gréckych jedál ako moussaka, souvlaki, gyros a dalšie. K nim slúžia lokálne špeciality ako krétske syry, mäso a ryby.

Mnoho reštaurácií tiež ponúka večere s tradičnými krétskymi tancom a hudbou. Okrem tradičnej gréckej kuchyne je možné v Heraklione ochutnať mnoho druhov svetovej kuchyne ako taliansku, stredomorskú alebo mexickú.

Nachádza sa tu takisto množstvo vynikajúcich kaviarní a cukrární, ktoré ponúkajú desiatky rôznych druhov medovníkov, sladkostí a dezertov.

Gastronómia v Heraklione je známa aj svojimi večerami s ochutnávkami vína a olivového oleja. Dá sa tu vybrať zo širokej škály lokálnych vín a olivových olejov, ktoré sú v Heraklione veľmi obľúbené.

Kedy je najlepšie cestovať do Heraklionu?

Najlepšie je cestovať do Heraklionu v lete, pretože je tu najteplejšie a najslnečnejšie počasie. Ak človek hľadá niečo iné ako len pláže a slnko, od júna do septembra je Heraklion zahalený mnohými kultúrnymi akciami a festivalmi.

Oplatí sa cestovať do Heraklionu?

Áno, Heraklion je jednou z najobľúbenejších destinácií na Kréte a je skvelým miestom pre dovolenku. Mesto je plné starovekých pamiatok a má veľa obchodov a reštaurácií. Je to skvelé miesto na relaxáciu, prechádzky po starom meste a výlety do okolia.

Okrem toho sa tu nachádza veľa pláží a je to ideálne miesto pre vodné športy. Heraklion má tiež bohatú históriu, ktorú je vidieť na každom kroku. Mesto je tiež veľmi bezpečné, takže turisti môžu cestovať bez obáv.

Okrem ostrova Kréta patrí Grécku aj krásny ostrov Korfu, ktorý sa nachádza v Iónskom mori. Je druhým najväčším z Iónskych ostrovov a jednou z najobľúbenejších turistických destinácií v Grécku.

Zaujímavosti o Heraklione

Toto je niekoľko zaujímavých skutočností o Heraklione:

  1. Heraklion je hlavným mestom Kréty a jedným z najstarších miest v Grécku.
  2. Mesto je pomenované po hrdinovi z gréckej mytológie, Heraklovi, ktorý bol synom boha Dia a kráľovnej Alkmeny.
  3. Heraklion je domovom najstaršieho akvária v Európe, situovaného v starom meste.
  4. Heraklion je domovom najstaršej univerzity v Grécku, Krétskej univerzity, ktorá bola založená v roku 1579.
  5. Heraklion je domovom najstarších architektonických pamiatok v Európe, ako sú staroveké hradby, ktoré boli postavené v 4. storočí pred n. l.
  6. V Heraklione sa nachádza najstarší zachovaný hrad v Grécku, Kastelín, ktorý bol postavený v roku 1212.

Je odporúčané poznať aspoň niektoré základné informácie o meste Heraklion ešte predtým, ako sa tu turista vyberie.

DovolenkaZaujímavosti