Aké je vhodné cyklistické oblečenie?

Magazín

Krásne letné počasie láka čoraz viac ľudí nasadnúť na bicykel a prejsť sa. Avšak, aby sme sa počas jazdy cítili príjemne a pohodlne je nevyhnutné mať kvalitné hobby cyklistické oblečenie, ktoré odvádza pot, dáva pocit voľnosti pri pohybe a udržuje dobrú termoreguláciu tela.

Cyklisticke oblečenie je oblečenie určené pre jazdcov na bicykli. Zohľadňuje sa pri ňom pohodlie a bezpečnosť jazdca pri jazde na bicykli. Typickým prvkom cyklistického oblečenia sú funkčné materiály, ako sú napríklad lycra a mikrovlákna, ktoré sú vhodné pre aktívne pohyby a zároveň odvádzajú vlhkosť od tela. Ďalšími prvkami sú reflexné prvky, ktoré zvyšujú viditeľnosť jazdca na ceste a vodotesné alebo vetruodolné vrstvy, ktoré chránia jazdca pred dažďom a vetrom.

V závislosti od teploty a počasia sa dajú nosiť rôzne typy cyklistického oblečenia, od tričiek a krátkych nohavíc cez dlhé nohavice a vesty až po plášte a vodeodolné bundy. Je dôležité vybrať si vhodné oblečenie pre jazdu, aby sa zabezpečilo pohodlie a bezpečnosť jazdca.

Termoprádlo

Jedným z najlepších druhov oblečenia pre cyklistiku je termoprádlo. Využijete ho nielen v cyklistike, ale skoro v každom športe. Ak niekto ide do miestneho obchodu vzdialeného 300 metrov od domova, tak je jasné, že sa nebude zamýšľať nad tým, aké hobby cyklistické oblečenie si vezme na seba.

Väčšina ľudí preferuje kraťasy, ale sú aj takí, ktorí jazdia v obtiahnutých cyklistických nohaviciach. Ak sa niekto chystá vydať na dlhšiu túru, mal by pouvažovať nad termoprádlom, ktoré dokáže vsiaknuť pot a zároveň ho dostane na povrch oblečenia, kde sa odparí. Profesionáli používajú cyklistické oblečenie vyrobené z kvalitných látok, ktoré dokážu zahriať telo a zároveň vylučovať pot.

Zloženie termoprádla

Najčastejšie používaným materiálom na výrobu termoprádla sú polyesterové vlákna (PES), ktoré majú nepatrnú nasiakavosť, sú pevné a sú oveľa viac odolnejšie vyššej teplote ako polypropylénové vlákna. Naopak malou nevýhodou je, že sa ťažšie perú, pretože polyester má oproti polypropylénu cca dvakrát väčšiu hmotnosť a trochu horšie udržiava teplo. Polyesterové materiály sú často z dvoch vrstiev s rozdielnymi vlastnosťami.

Veľkosť termoprádla

Nesmierne dôležité je vybrať správnu veľkosť, aby boli naplnené všetky dôležité vlastnosti funkčnosti. Aby termporádlo dobre odvádzalo pot od pokožky musí priliehať k pokožke. Do termoprádla sa často pridáva elastan a to preto, aby dobre priľnulo k telu.

Hobby cyklistické oblečenie zďaleka nie je módnym výstrelkom a snahou odlíšiť sa od ostatných cyklistov. Cyklistické oblečenie plní kopec dôležitých funkcií.