Bryndzové pirohy – recept

Magazín

Bryndzové pirohy sú jedným z najobľúbenejších tradičných slovenských jedál. Sú to drobné placky plnené bryndzou – ovčím syrom, ktoré sa tradične podávajú s kyslou smotanou a slaninou.

Toto jedlo má hlboké korene v slovenskej kuchyni. Bryndza bola tradične vyrábaná v horských oblastiach a pirohy boli jedlom pre pastierov a roľníkov. Dnes sú bryndzové pirohy populárne po celom Slovensku a sú súčasťou každodennej stravy.

Recept na bryndzové pirohy

Recept je pomerne jednoduchý. Skladbou surovín sú pirohy podobné, takmer identické bryndzovým haluškám, preto niekedy menej skúsený žalúdok ani nemusí vedieť rozoznať, či zjedol halušky, alebo pirohy. Postup prípravy je však úplne odlišný a výsledné jedlá halušky od pirohov rozoznáme spoľahlivo okom i jazykom.

Pirohovú veľkosť sme normalizovali na 8-10 cm (priemer vykrajovacieho pohára) a 3-5 mm hrúbka cesta, množstvo plnky 1/2 – 1 polievková lyžica. Pod povrchovou úpravou rozumieme, či na pirohy dáme maslo, masť so škvarkami, smaženú cibuľku, smotanu a podobne. Podľa toho sú pirohy sýtejšie, alebo menej sýte. Lyže ešte nestihli stiecť od snehu a my sme už mali brušká plné, príjemné spomienky.

Suroviny:

 • 1 kg polohrubej múky
 • soľ
 • 1 vajce
 • trocha vody
 • 1 kg zemiakov
 • 250 g bryndze
 • čierne korenie
 • slanina

Postup prípravy:

 1. Polohrubú múku vypracujeme s jedným vajcom a trochou vody na tvrdšie cesto, ktoré vyvaľkáme na približne 3 milimetre hrubú placku, z ktorej vykrajujeme pohárom okrúhle kúsky cesta.
 2. Tieto natrieme bryndzovo-zemiakovou plnkou na jednej polovici vykrojeného cesta, druhú polovicu preložíme tak, aby vznikla kapsa polkruhového tvaru. Plnka je obalená vnútri cesta.
 3. Okraje, kde sa cesto spája dôkladne zlepíme zatlačením tak, aby plnka pri varení z pirohov nevytiekla. Dbáme, aby v uzavretých pirohoch neostali vzduchové bubliny. Osvedčené je lepenie okrajov pomocou vidličky, ak je cesto menej lepivé, pomôže potrieť miesta spojov jemne vodou a potom zatláčať okraje vidličkou.
 4. Tvary pirohov môžu byť aj iné než polkruhové. Vyvaľkané cesto narežeme rezacím kolieskom na štvorce, prekladaním nám vznikajú pirohy trojuholníkového tvaru.
 5. Plnku vyrobíme z uvarených zemiakov, ktoré popučíme, alebo pretlačíme zemiakovým sitkom. Primiešame bryndzu, okoreníme čiernym mletým korením a vymiešame homogénnu hmotu.
 6. Naplnené pirohy vkladáme do slabo vriacej vody. Uvarené pirohy vyplávajú na hladinu odtiaľ ich zberáme priamo na taniere polejeme škvarkami s masťou, resp. osmaženou cibuľkou, resp. roztopeným maslom.
 7. Zapíjame kyslým mliekom, alebo zakysánkou.

Tip: Ak máte chuť na niečo ľahšie, dajte si napríklad tieto zapekané cestoviny s brokolicou.