Dvihnite si adrenalín, skúste skydive

Magazín

Patríte medzi adrenalínových nadšencov? Túžite po niečom čo Vám zvýši tep srdca? Skúsili ste už skydive? Neviete čo to je? Tak si o tom niečo povieme v dnešnom článku.

Čo je skydive?

Skydiving zahŕňa aktivity, pri ktorých opúšťate vysoko nad zemou lietadlo a predtým, než otvoríte padák, padáte voľným pádom. Práve voľný pád je to, čo robí skydiving skydivingom.

Skydiving a parašutizmus nie je to isté

V rôznych súvislostiach môžete počuť termíny skydiving, zoskok s padákom alebo iba zoskok. Medzi týmito výrazmi sú však určité rozdiely. Skydiveri sú v podstate parašutisti, nakoľko na konci zoskoku používajú padák k tomu, aby s ním pristáli na zemi.

No napriek tomu, za parašutistu považujeme skôr niekoho, kto opúšťa lietadlo a okamžite otvára padák bez toho, aby padal voľným pádom.

Odkiaľ sa skáče?

Preferovaná výška zoskokov je 4 000 metrov. Nie je dôvod, prečo by ste mali skákať z menšej výšky. Ak sa máte učiť, učte sa pri maximálnom možnom čase vo voľnom páde. Väčšina skokanov chce skákať z väčších výšok, aby mali pred otvorením padáku viac času vo voľnom páde.

Kedy otvoriť padák?

Takmer pri všetkých zoskokoch sa otvára padák v 1 500 metroch. Vo voľnom páde ste 45 sekúnd. Táto výška otvorenia je vyššia, než v ktorej zvyčajne otvárajú skúsenejší parašutisti, avšak dá vašim inštruktorom čas na to, aby Vám asistovali v prípade, keď zaváhate s otvorením padáku. Väčšina skúsenejších parašutistov otvára padák medzi 1 000 a 1 200 m.

Aký je to pocit?

Skydiveri prirovnávajú pocit pri voľnom páde k lietaniu na akomsi vzduchovom vankúši. Pri voľnom páde nemáte pocit “pádu”, ako si väčšina ľudí predstavuje. Nedá sa to prirovnať napríklad k horskej dráhe, kde skutočne cítite ako sa prepadáte dole. Pocity sa oveľa viac k približujú skutočnému lietaniu. Akurát je to trochu hlučnejšie a veternejšie, pretože vzduch okolo Vás prúdi vysokou rýchlosťou.

Ak by ste radi zažili tieto pocity, no máte strach z lietania a samotného zoskoku, skúste veterný tunel hurricanefactory v Tatralandii v Liptovskom Mikuláši. Zažijete presne to čo pri skydive, akurát to máte stopercentne bezpečné.

Skydiving je populárnou aktivitou aj v hornatých krajinách ako je Ekvádor, najmä v meste Latacunga, ktoré je známe svojimi zariadeniami na zoskoky padákom. V meste sa počas roka koná množstvo podujatí, ktoré priťahujú miestnych obyvateľov aj turistov.