Zemiakové placky – recept

Magazín

Jedno z najtradičnejších slovenských jedál – zemiakové placky. Jednoduchá a nenáročná pochúťka, ktorá však vždy poteší chuťové bunky a navodí pocit domácej pohody. Konzumovať ich možno na stovky spôsobov.

Zemiakové placky sú jedným z najobľúbenejších pokrmov v mnohých krajinách na celom svete. Jednoduché, chutné a ľahko prípraviteľné, tieto placky sú skvelou voľbou pre rýchle raňajky, obedy alebo večere. V tomto článku sa pozrieme na to, čo zemiakové placky sú, ako sa pripravujú a aké sú najlepšie spôsoby ich podávania.

Čo sú zemiakové placky?

Zemiakové placky sú jednoduchý pokrm vyrobený z nasekaných alebo nastrúhaných zemiakov, múky, vajec, soli a iných prísad podľa chuti. Placky sa tvarujú do malých kotlíkov alebo plátov a potom sa pečú na panvici v oleji alebo masle. Zemiakové placky môžu byť servírované samotné alebo s prílohou, ako napríklad s kyslou smotanou, syrom, slaninou, vajcom alebo zeleninou.

Ako sa zemiakové placky pripravujú?

Pri príprave zemiakových plackov je kľúčové správne pripraviť zemiaky. Zemiaky by mali byť dôkladne umyté a olúpané. Potom ich nastrúhajte na jemno alebo nasekajte na malé kúsky. Pre odstránenie prebytočnej tekutiny zemiakov ich môžete potlačiť na cedníku alebo utrieť cez utierku.

Potom zmiešajte zemiaky s múkou, vajcami a soľou, aby ste vytvorili cesto. Ak je cesto príliš tekuté, pridajte trochu múky. Ak je príliš husté, pridajte trochu mlieka alebo vajec.

Následne zohrejte panvicu na stredne vysokú teplotu a pridajte trochu oleja alebo masla. Potom pomocou lyžice umiestnite cesto na panvicu a vytvarujte ho do malých kotlíkov alebo plátov. Nechajte placky piecť sa približne tri až štyri minúty na každej strane, kým nezískajú zlatohnedú farbu a nebudú pekné a krehké.

Ako sa podávajú zemiakové placky?

Zemiakové placky môžu byť servírované rôznymi spôsobmi. Môžete ich podávať samotné alebo s prílohou, ako napríklad s kyslou smotanou, syrom, slaninou, vajcom, cesnakovou nátierkou alebo zeleninou.

Ak hľadáte zdravú alternatívu, môžete placky podávať aj s čerstvými bylinkami alebo zeleninou ako paradajkami, uhorkami alebo avokádom. Zemiakové placky sú skvelou voľbou na raňajky, obed alebo večeru a sú vhodné pre celú rodinu.

Jedlo na mnoho spôsobov

Okrem tradičných zemiakových placiek existuje mnoho variácií a prispôsobení tohto pokrmu. Napríklad môžete pridať syr alebo bylinky do cesta, aby ste získali ďalšiu chuťovú dimenziu, alebo môžete experimentovať s rôznymi druhmi múky, ako je kukuričná alebo ryžová múka, aby ste získali zaujímavé textúry. Ak preferujete zdravšiu alternatívu, pripravte si napríklad cuketovo zemiakové placky.

V závislosti na vašich preferenciách a krajine, kde sa nachádzate, môžu zemiakové placky mať rôzne názvy a spôsoby prípravy. Napríklad v niektorých krajinách, ako sú Nemecko alebo Rakúsko, sú zemiakové placky známe ako „Kartoffelpuffer“ alebo „Reiberdatschi“ a môžu byť podávané s jablkovým kompótom alebo zelerovým šalátom. Vo Švajčiarsku sú známe ako „Rösti“. Tieto chrumkavé zemiakové rosti sú fantastické s kyslou smotanou, syrom, slaninou, vajcom, zeleninou, cesnakovou nátierkou alebo s údeným lososom.

Pre zmenu môžete na obed ale aj raňajky skúsiť kukuričné placky – recept.

V každom prípade sú zemiakové placky skvelým spôsobom, ako využiť sezónne zemiaky a pripraviť si rýchlu a chutnú jedlo pre celú rodinu. Stačí zopár základných ingrediencií a zopár minút vo vašej kuchyni a môžete si vychutnať domáce zemiakové placky. Skúste ich aj vy a užite si tú jednoduchú, no chutnú pochúťku.