Ako vybrať kufor na dovolenku

Magazín

Čas letných dovoleniek je v plnom prúde. Ak aj vy patríte k skupine ľudí, ktorí majú dovolenku ešte len pred sebou, tak tento článok bude užitočný predovšetkým pre vás. Povieme si v ňom totiž ako vybrať správny cestovný kufor na dovolenku.

V obchodoch je veľká ponuka kufrov, ktoré majú rôzne vlastnosti, veľkosť alebo cenu. Nie je jednoduché si vybrať, pretože ich je skrátka veľa. Všetko záleží od každého individuálne. Niekto, kto cestuje raz za čas si určite nekúpi taký kufor ako niekto, kto cestuje niekoľkokrát za rok.

Na veľkosti záleží

Veľkosť kufra by ste mali voliť podľa svojej postavy, potrieb i sily. Na krátku dovolenku vám postačí kufor do výšky 55 cm, ktorý vďaka svojej veľkosti spĺňa aj parametre príručnej batožiny, čím ušetríte čas spojený s čakaním batožiny na letisku.

Ak idete na dlhšie, napríklad do afrického Senegalu, kúpte si kufor aspoň 72 cm vysoký. Ak na dovolenkách radi nakupujete, kúpte si kufor s možnosťou rozšírenia veľkosti, kde môžete pomocou druhého zipsu po obvode kufra ešte zväčšiť jeho vnútornú časť.

Plast alebo textil

Pri textilných kufroch oceníte nižšiu hmotnosť, vonkajšie vrecká, lepšie vnútorné usporiadanie. Obsah batožiny je v textilných kufroch citlivejší voči nárazom.

Kvalitnejšiu úschovu nájdu veci v pevnom plastovom kufri, ktorý je vode odolný, nestláča sa a je ľahko umývateľný. Jeho nevýhodou je vyššia hmotnosť v porovnaní s textilným kufrom.

Umývať a dezinfikovať kufor je dôležité pri častom cestovaní ako prevencia proti chorobám a parazitom. Hrozí napríklad, že si cestovateľ v kufri domov donesie aj larvu ploštice.

Kolieska sú dôležité

Kufre na kolieskach sú najlepšou voľbou, pretože sa s nimi neuťaháte ako pri klasických kufroch. Kvalita koliesok je dôležitá. Gumové kolieska s kovovými ložiskami sú kvôli tichosti, a tomu že sa v nich nezasekávajú kamienky lepšie ako plastové.

Ešte si musíte vybrať či chcete s dvoma alebo štyrmi kolieskami.

Záruka

Kúpu kufra berte ako dlhodobú investíciu. Do kvality sa oplatí investovať, pretože značkové kufre majú dlhoročnú záruku, na rozdiel od tých neznačkových, ktoré kúpite za pár eur, ale po jednej dovolenke sú na odpis. Pri značkových kufroch máte okrem záruky aj kvalitný servis.

Na kúpe kufra sa neoplatí šetriť, a preto si kúpte poriadny kufor, aby ste nemali pokazenú dovolenku už na letisku.